Z tego artykułu dowiesz się:

Jednoosobowa działalność gospodarcza to najpopularniejszy model prowadzenia biznesu w Polsce. Jak założyć małą firmę?

Jednoosobowa działalność gospodarcza. Jak ją założyć?

W Polsce mamy już niemal 2,5 miliona firm, które działają w ten sposób. Trend od wielu lat wykazuje tendencję wzrostową i - co warto odnotować - nie powstrzymała go nawet trwająca pandemia COVID-19, która odcisnęła mocne piętno na wielu sektorach gospodarki w Polsce.

Co do zasady, jednoosobowa działalność gospodarcza, to ciągły, wykonywany w sposób stały model prowadzenia biznesu, który wcześniej został w odpowiedni sposób zarejestrowany. Firmę można założyć w Urzędzie Miasta, korzystając z dostępnych tam formularzy, jednak o wiele prostszym sposobem, który dostępny jest dla każdego dorosłego Polaka, jest CEIDG.

Jednoosobowa działalność gospodarcza i CEIDG

CZYTAJ TAKŻE: Dotacja z UP jednorazowa tylko z nazwy. Można dostać 5 tys. zł ponownie. I jeszcze raz

Jeśli zdecydujemy się skorzystać z tej drugiej metody, to musimy wypełnić formularz CEIDG-1, korzystając przy tym z profilu zaufanego. Osoby, które go nie mają, mogą szybko uwiarygodnić się w oczach systemu, logując się na przykład przez swoje konto w banku.

Wypełnienie dokumentu może zająć trochę czasu, jednak najważniejsze elementy formularza, to bez wątpienia nazwa firmy, a także dane identyfikacyjne właściciela, pośród których nadrzędną wartość odgrywa oczywiście PESEL.

Dopiero po kilku dniach otrzymamy wiadomość o przyznaniu naszej firmie indywidualnego numeru NIP, który dla młodego przedsiębiorcy stanie się jednym z kluczowych oznaczeń. W kolejnych polach wypełniamy między innymi dane teleadresowe, a także uzupełniamy kody PKD.

Kody PKD w działalności

CZYTAJ TAKŻE: Wznowienie działalności gospodarczej. To musisz wiedzieć

To bardzo ważny element całego procesu, bo w sposób wymierny opisuje on, czym dokładnie zajmuje się nasza firma. Wielu przedsiębiorców zwraca uwagę na to, że warto podejść do kodów PKD możliwie jak najszerzej i wskazać kilka obszarów, jakie dotyczą firmy. Oczywiście jeśli taki jest stan faktyczny. Jeśli jednak nasza działalność dopiero z czasem wypłynie na szerokie wody, lub nawet całkowicie zmieni profil funkcjonowania, to nic nie stoi na przeszkodzie, by w dowolnym momencie edytować lub dodać nowe oznaczenia PKD. 

Na końcu będziemy jeszcze poproszeni o podanie danych teleadresowych, wśród których najważniejszy będzie oczywiście numer telefonu i adres e-mail. Informacje te zostaną później upublicznione w bazie CEIDG, więc należy liczyć się z tym, że w pierwszych tygodniach funkcjonowania firmy będzie do nas dzwonić sporo handlowców, którzy będą chcieli sprzedać nam swoje produkty i usługi.

Jednoosobowa działalność gospodarcza a preferencyjne składki ZUS

Państwo stara się wyjść naprzeciw przedsiębiorcom, dlatego przez pierwsze pół roku nie będą oni płacili większości składek. Program nazywa się Ulga na Start. Musimy tylko upewnić się, że w formularzu CEIDG zaznaczymy odpowiedni formularz ZUS ZZA z kodem zgłoszenia 05 40. 

Warto pamiętać o tym, że nie każdy może skorzystać z tego programu. Na szczęście obostrzenia nie są zbyt duże. Warto jednak wymienić kilka głównych przesłanek, które mogą odebrać nam ten przywilej. Ulga na Start jest niedostępna dla osób, które podejmują ponownie działalność przed upływem co najmniej 60 miesięcy od zawieszenia lub zakończenia poprzedniej.

CZYTAJ TAKŻE: Telefonicznie, mailem, via Skype – inspekcja pracy przeprowadzi zdalne kontrole

Program nie jest też dostępny dla tych, którzy - jako jednoosobowa działalność gospodarcza - świadczą usługę pracy na rzecz byłego pracodawcy, u którego pracowali na etat (lub w ramach spółdzielczego stosunku pracy) w bieżącym lub poprzednim roku kalendarzowym i obecnie wykonują czynności wchodzące w zakres wykonywanych wcześniej zobowiązań.

Mały ZUS

Po pół roku firma będzie mogła skorzystać z programu Mały ZUS+, dzięki któremu wysokość składki będzie zależna od dochodu wygenerowanego w roku poprzednim. Warto jednak pamiętać o tym, że z tego udogodnienia będzie można korzystać wtedy, gdy w poprzednim roku przychody nie przekroczyły 120 tysięcy złotych. Jeśli firma została założona na przykład w trzecim kwartale roku, to wysokość kwoty należy proporcjonalnie obniżyć.

Wiele wskazuje też na to, że jeszcze w 2021 roku program składek dla jednoosobowych działalności gospodarczych ulegnie radykalnym zmianom. Wszystko za sprawą programu Nowy Polski Ład, który niebawem ma ogłosić premier. Na konkrety trzeba jednak poczekać.

CZYTAJ TAKŻE: Firmy transportowe rosną w siłę, choć ich liczba minimalnie maleje

Czy opłaca się założyć jednoosobową działalność gospodarczą?

Na pewno nie jest to formuła zatrudnienia, która jest idealna. Pomimo wielu zalet, pośród których należy wskazać choćby na możliwość odliczenia części wydatków firmowych, czy preferencyjnych warunków leasingu dla firm, są też pewne obszary ryzyka.

Trzeba pamiętać o tym, że właściciel firmy w pełni odpowiada za jej zobowiązania. W razie niewypłacalności może skutkować to wieloma problemami natury windykacyjnej. Warto poświęcić też odpowiednio dużo czasu na rozliczenia z instytucjami skarbowymi. Wiele młodych działalności ma z tym spore problemy, co może skutkować na przykład mandatami ze strony organów państwowych.

Ostateczną decyzję powinniśmy podjąć dopiero po przeanalizowaniu wszystkich opcji. Pamiętajmy też o tym, że preferencyjny Mały ZUS+ czy Ulga na Start nie pozostają bez wpływu na wysokość naszej emerytury. Skoro wpłacamy mniej, to także dostaniemy mniej w przyszłości.

To Cię zainteresuje

Przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w politykę. Łukasz Warzecha o sytuacji po wyborach [wideo]

Łukasz Warzecha, publicysta i komentator w rozmowie z Szymonem Ostrowskim stwierdził, że przedsiębiorcy zbyt mało angażują się w…

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier