2 min. czytania

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

ceny-pradu
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 09 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w swoich rozliczeniach uwzględnić 12 proc. obniżkę rachunku.

Obniżka cen prądu. Od kiedy?

Obniżka cen prądu to efekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń w obrocie energią elektryczną. Dokument został opracowany przez resort klimatu i środowiska. Przepisy wchodzą w życie 19 września 2023 roku. Jak tłumaczą specjaliści, którzy pracowali nad zmianami w przepisach, rozporządzenie to odpowiedź na kryzys wywołany agresją Rosji na Ukrainę.

- W odpowiedzi na kryzys energetyczny i wojnę wywołaną przez Rosję na działania osłonowe dla obywateli w latach 2022-2023 wydamy w sumie blisko 100 mld zł. Rozporządzenie ws. dodatkowej obniżki cen to dodatkowe zabezpieczenie osłonowe przed rosnącymi kosztami energii elektrycznej dla polskich rodzin. Zmiany pozytywnie wpłyną także na kształtowanie polityki konsumenckiej przez przedsiębiorstwa energetyczne – mówi minister Anna Moskwa.

CZYTAJ TAKŻE: Jak płacić mniej za prąd? Pamiętaj o tym terminie!

Minister zaznaczyła, że wchodzące w życie przepisy obligują sprzedawców energii do wprowadzenia nowego sposobu rozliczeń, który wynagradza prooszczędnościowe działania odbiorców energii.

Obniżka cen prądu – ile wyniesie?

Rozporządzenie zakłada, że rachunek za energię dla gospodarstw domowych będzie niższy od 12 proc. i to wstecznie od początku 2023 roku. Oznacza to, że konsumenci powinni zapłacić mniej o ok. 120 zł. To roczna kwota oszczędności dla gospodarstw domowych

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Tani prąd – warunki

Rozporządzenie zakłada, że obniżka ceny będzie udzielona „bez zbędnej zwłoki”. Najpóźniej będzie ona uwzględniona na ostatniej fakturze za 2023 roku. Żeby cena energii była obniżona trzeba spełnić konkretne warunki. Przede wszystkim zmniejszyć zużycie energii o 5% przez przynajmniej trzy kolejne miesiące w trzech pierwszych kwartałach 2023 r. Po drugie dane, które ma sprzedawca energii, dotyczące odbiorcy energii, muszą być aktualne. Kolejnym warunkiem jest otrzymywanie faktur drogą elektroniczną, a także bycie prosumentem, ewentualnie złożenie oświadczenia o tym, że jest się tzw. odbiorcą uprawnionym do zamrożonych cen w ramach wyższego niż podstawowy limitu zużycia.'

Gdy odbiorca nie spełnia warunków, to i tak zapłaci mniej za prąd. W tym jednak przypadku obniżka będzie rozliczona w 2024 roku.

Minister Anna Moskwa przypomniała też, że resort ma już gotowy projekt ustawy, która obejmowałaby mechanizmy wsparcia odbiorców zarówno energii elektrycznej, gazu, jak i ciepła w przyszłym roku. Ewentualne instrumenty wsparcia na przyszły rok mogą się pojawić w czwartym kwartale br.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

25 04 24

Połowa budżetu majówkowego "pójdzie" na alkohol. Głównie piwo

Większość Polaków na grilla w majówkę kupi alkohol. Wyda na to nawet połowę budżetu. Na stołach głównie stanie…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier