Z tego artykułu dowiesz się:

Jak pracownik z zagranicy, to ze wschodu. Rządowa strategia migracyjna skierowana do konsultacji wymienia tylko 6 państw, z których można zatrudniać pracowników w oparciu o oświadczenie powierzenia pracy cudzoziemcowi. To za mało! - grzmi Konfederacja Lewiatan i przedstawia swoje argumenty.

Ukraina to za mało?

Liczba legalnie zatrudnionych Ukraińców ze składkami na ZUS zbliżała się w pierwszym półroczu do jednego miliona. To oznacza, że mniej więcej co czterdziesty Ukrainiec, pracuje nad Wisłą. Zdaniem pracodawców liczba obywateli tego kraju gotowych do wyjazdu do pracy do Polski oraz z potrzebnymi kompetencjami jest jednak ograniczona.

Ukraińcy ratują rynek pracy nie tylko w zagłębiach przemysłowych i usługowych. Mieszankę języków ukraińskiego i rosyjskiego słychać też w małych miejscowościach, a nawet na polskich wsiach, gdzie pracownicy zza rzeki Bug przyjeżdżają np. do prac sezonowych. Auta z oznaczeniem „UA” bez trudu spotkamy na osiedlowych parkingach, przy centrach handlowych czy na trasach w każdym regionie Polski.

Pracownicy z zagranicy

Rząd zdaje sobie sprawę z faktu, że Polska gospodarka potrzebuje pracowników nie tylko z Ukrainy. Dlatego w strategii migracyjnej, która została skierowana do konsultacji, jednym tchem wymienianych jest jeszcze pięć (nie licząc Ukrainy) państw, których obywatele mogą dostać pracę w Polsce w uproszczonym trybie tj. poprzez oświadczenie o powierzeniu pracy obcokrajowcowi. Są to wyłącznie były sowieckie republiki, jednak nie wszystkie. Są to Białoruś, Gruzja, Armenia, Rosja i Mołdawia. Chodzi m.in. o bliskość kulturową oraz łatwość w asymilacji, m.in. nauczeniu się języka polskiego przez migrantów z tamtych kierunków.

 

Pracownicy z krajów dalekich kulturowo

Konfederacja Lewiatan zwraca jednak uwagę, że już teraz zauważalna jest „konieczność sprowadzania do Polski pracowników również spoza krajów bliskich nam kulturowo”

Jak zauważa ekspertka ds. rynku pracy Monika Fedorczuk - „konieczne jest pozyskiwanie pracowników o wysokich kwalifikacjach z krajów położonych nawet na innych kontynentach (Indie, Nepal, Brazylia, Argentyna). Niestety polskie przepisy są w tym zakresie niejasne i zbiurokratyzowane. Nasz rynek pracy potrzebuje rozwiązań, które pozwolą firmom na łatwe pozyskiwanie potrzebnych pracowników, szczególnie o kwalifikacjach, których brakuje” – wyjaśniła w swojej opinii opublikowanej na stronie Lewiatana.

Ekspertka zauważa, że liczba pracowników z wymienionych krajów, nie jest nieograniczona. Dodatkowo, określone kwalifikacje mogą być niedostępne w danej populacji. Ocenia, że w kolejnych latach napływa pracowników, szczególnie z dominującej w statystykach Ukrainy będzie mniejszy.

Pracownik z Indii w Polsce

dżugaj

OKIEM EKSPERTA:

Wśród wymienionych, pożądanych kierunków napływu pracowników, Lewiatan wymienił m.in. Indie. Magazyn Firma poprosił o opinię w tej sprawie indolożkę, orientalistkę i dziennikarkę dr Blankę Katarzynę Dżugaj, założycielkę strony Kulturazja.com.

Indusi pracujący dla międzynarodowych firm to często wysoko wykwalifikowani pracownicy, wyształceni na najlepszych uczelnich – czy to indyjskich, czy zagranicznych. Indyjscy rodzice nie szczędzą pieniędzy na wykształcenie dzieci i często zadłużają się, by wysłać je na studia do USA czy Wielkiej Brytanii, a w każdym razie poza Indie, chociaż świetnych uczelni i w Indiach już nie brakuje.

Problemem są jednak istotne różnice kulturowe – głównie w zakresie kultury pracy i komunikacji. Największy problem to inne poczucie czasu – w Indiach 30 minut spóźnienia nie jest uważane za spóźnienie. Indusi lubią debatować i rozkładać każdą kwestię na czynniki pierwsze, więc zebrania w korporacjach trwają męcząco długo.

Wielu szefów zachodnich firm skarży się na to, że indyjscy pracownicy nie dają prostych odpowiedzi, co często wynika z nieśmiałości lub poczucia niższości wobec osób stojących wyżej, równie często boją się przyznać, że nie znają odpowiedzi czy rozwiązania zadania. Przyznanie się do niewiedzy jest oznaką niekompetencji,  a nie szczerości czy chęci nauki.

Co więcej indyjskie środowisko pracy nie wymaga kreatywności. Indyjscy pracownicy oczekują bardzo konkretnych wytycznych i schematów pracy. 

Rzadko wychodzą z własną inicjatywą. Problemem, z punktu widzenia ludzi zachodu jest też nadmiar personelu – pracę którą w Polsce wykona jedna osoba, w Indiach wykonują nawet trzy osoby.

Dr Blanka Katarzyna Dżugaj

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…
06 03 24

Protest rolników w Warszawie. Pszczelarze i branża spożywcza strajkuje.

Protest rolników w Warszawie gromadzi kilkadziesiąt tysięcy właścicieli gospodarstw, sadowników, pszczelarzy czy myśliwych. Jakie mają postulaty? Krótko wyjaśniamy…
protesty rolników

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier