Z tego artykułu dowiesz się:

Senatorowie chcieli rozszerzyć katalog podmiotów, które skorzystałyby na ustawie o ochronie odbiorców paliw gazowych. Niestety, pomysły izby wyższej wylądowały w sejmowym koszu. Jeśli prowadzisz mikro, małą lub średnią firmę – nie licz na tańszy gaz.

Tańszy gaz – nie dla przedsiębiorcy

W ostatnim czasie mogliśmy przeczytać wiele relacji właścicieli firm, których biznes zawisnął na włosku, a dokładnie rzecz biorąc na fakturze z gazowni. O nowych stawkach i kwotach do zapłaty najprościej jest napisać jedno słowo „wielokrotność” – przynajmniej w odniesieniu do sytuacji z grudnia. Tańszy gaz oznaczałby dla nich solidne koło ratunkowe.

Ta trudna sytuacja, w jakiej znalazło się wiele mikro, małych, ale także średnich firm, stała się inspiracją dla senatorów. Izba wyższa chciała, aby ustawa o ochronie odbiorców gazu objęła także sektor MŚP. Najprościej rzecz biorąc, tego typu firmy mogłyby korzystać ze zdecydowanie niższych taryf. Nadzieja w tej sprawie utrzymywała się do środowego głosowania w sejmie (26.01). Niestety połowie odrzucili korekty senatorów. Tym samym nadzieja na tańszy gaz dla firm wylądowała w legislacyjnym koszu.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w firmie. Ostatni raz tak źle było 26 lat temu!

Bez szans na tańszy gaz?

Poprawki senackie, może uratować teraz jeden człowiek. Prezydent Andrzej Duda, na którego biurku znajdzie się ustawa, może teoretycznie zawetować przepisy. Z punktu widzenia politycznego może to być jednak trudne, bowiem ustawa wspiera wielu odbiorców, którzy znaleźli się w katalogu w ostatecznej wersji ustawy.

Dla kogo ustawa o ochronie odbiorców paliw gazowych?

Wiemy już, że na ustawowej liście „chronionych odbiorców” nie znaleźli się mali i średni przedsiębiorcy. Kto miał więcej szczęścia? Absolutnym numerem jeden, są, rzecz jasna, gospodarstwa domowe. Jednak nie tylko one skorzystają na nowym prawie. Z obniżonych taryf gazowych, które zatwierdza URE, mogą skorzystać m.in. podmioty związane z opieką zdrowotną, pomocą społeczną, a także ogrzewalnie czy noclegownie dla osób bezdomnych. Mniej za gaz zapłacą także szkoły, uczelnie, jednostki dydaktyczno-badawcze, przedszkola, żłobki, jak również kościoły oraz związki wyznaniowe.

W przypadku wspólnot mieszkaniowych oraz spółdzielni również przewidywana jest ustawowa ochrona jednak pod warunkiem określenia przez zarządców, jaki procent pobieranego gazu wykorzystywany jest na inne cele niż mieszkaniowe. Dotyczy to np. sklepów czy punktów usługowych działających w blokach mieszkalnych. One, jak wskazaliśmy wcześniej, na ulgę nie mogą przecież liczyć.

Niższa taryfa gazowa będzie za to obowiązywała jednostki zajmujące się wspieraniem rodziny i pieczą zastępczą, domy kultury, archiwa oraz remizy OSP. Parasolem ochronnym objęto także spółdzielnie socjalne.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank
06 02 24

Urlop na poratowanie zdrowia. Jak działa?

Urlop na poratowanie zdrowia to uprawnienie, które przysługuje nauczycielom. Co trzeba zrobić żeby skorzystać z urlopu nauczycielskiego?  Żeby…
urlop na poratowanie zdrowia

Transport drogowy 2024: przedsiębiorców czekają kolejne podwyżki. Jakie?

Poprzedni rok upłynął pod znakiem licznych zmian w obszarze rozliczania czasu pracy kierowców, jaki i automatyzacji procesów wewnątrz firm transportowych. Spowolnienie…
licencja transportowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier