Z tego artykułu dowiesz się:

Darmowe oprogramowanie to dobrodziejstwo, z którego na co dzień wiele osób korzysta w prywatnych komputerach. Co jednak jeśli chcemy skorzystać z niego w firmie? Jakie wymagania licencyjne trzeba spełnić?

Darmowe oprogramowanie — co warto o nim wiedzieć?

Na samym początku musimy odpowiedzieć sobie na pytanie — czym tak naprawdę jest darmowe oprogramowanie. Najczęściej budzi ono skojarzenia z programami, które dostępne są do pobrania w sieci dla użytkowników domowych, bez konieczności uiszczania za nie dodatkowych opłat.

Dzięki nim możemy korzystać z edytorów dokumentów, oprogramowania do obróbki zdjęć czy innych przydatnych narzędzi bez konieczności wydawania niemałych pieniędzy na takie rozwiązania, jak Microsoft Office, czy Adobe Photoshop. Rozróżniamy kilka typów licencji dla programów dostępnych w sieci nieodpłatnie:

  • Freeware — w ramach tej licencji autor udostępnia swoje oprogramowanie za darmo. Nie udostępnia jednak użytkownikom kodu źródłowego. Zdarza się, że programy typu freeware mają w swojej licencji zapis informujący o tym, że przeznaczone są wyłącznie do użytku domowego. W takim przypadku pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać ich do realizacji zadań komercyjnych. Naruszymy bowiem w owej sytuacji prawa autorskie i narazimy się na wysokie kary pieniężne.
  • Open Source — to oprogramowanie, w przypadku którego autor udostępnił użytkownikom kod źródłowy. Poprzez taki zabieg uzyskują oni możliwość modyfikowania go i w taki sposób udoskonalania danego programu, aby dostosować go do własnych potrzeb. Warto w tym momencie zaznaczyć, że rynek oprogramowania Open Source rozwija się bardzo dynamicznie, a programy licencjonowane w taki sposób z reguły bez przeciwwskazań mogą być wykorzystywane w celach komercyjnych (np. pakiet biurowy Libre Office).
  • Shareware — oprogramowanie, które najczęściej otrzymujemy za darmo na jakiś czas (np. na 30-dniowy okres próbny). Po jego upływie musimy dokonać zakupu takiego programu lub wykupić abonament, by nadal z niego korzystać. W przeciwnym wypadku funkcjonalności programu mogą zostać w drastyczny sposób okrojone, bądź po prostu będziemy z niego korzystać nielegalnie.

Recepta jest jedna — trzeba zapoznać się z licencją!

Aby nie wpakować się niepotrzebnie w jakieś większe kłopoty, powinniśmy każdorazowo przed wdrożeniem nowego oprogramowania w naszej firmie zapoznać się z jego postanowieniami licencyjnymi. To właśnie w nich zawarte są najważniejsze informacje dotyczące możliwości wykorzystania danego programu w zastosowaniach komercyjnych.

Obaw nie powinniśmy mieć też w przypadku oprogramowania Open Source. Jego twórcy bardzo często nie widzą najmniejszych przeciwwskazań do stosowania go w firmach. Szczególną uwagę warto natomiast zwrócić na postanowienia licencyjne oprogramowania typu freeware oraz shareware.

Tutaj bowiem w dokumentacji mogą pojawić się informacje sankcjonujące wykorzystanie danego programu w celach zarobkowych. Jeśli w przypadku danego narzędzia pojawia się informacja o braku możliwości korzystania z niego w firmie to nie wszystko stracone. Być może warto skontaktować się z twórcami — może pójdą nam oni na rękę i umożliwią wykorzystanie danego programu w firmie na przykład po uiszczeniu pewnej opłaty bądź w ramach miesięcznej subskrypcji.

Warto pamiętać o jeszcze jednej kwestii — opodatkowaniu!

Czy od darmowego oprogramowania musimy odprowadzić podatek? Z reguły nie. W przypadku programów udostępnianych wszystkim użytkownikom za darmo lub takich, za które uiszczamy twórcom dobrowolną opłatę na rzecz dalszego rozwoju danego narzędzia — nie musimy przejmować się rozliczeniami z fiskusem.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku, w którym program komputerowy uzyskujemy na przykład w prezencie. Wtedy wartość podatku od takiej korzyści wylicza się w odniesieniu do rynkowej wartości takiego upominku. Warto więc — gdy zostaniemy postawieni w takiej sytuacji — skonsultować się z osobą kompetentną w tej kwestii, bądź poprosić o poradę odpowiedni Urząd Skarbowy.

A z jakich darmowych narzędzi Wy korzystacie w Waszych firmach?

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier