3 min. czytania

Raport BIK Przedsiębiorca. Co to jest BIK Firmowy

Autor
redakcja
Opublikowano
01 12 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Biuro Informacji Kredytowej zajmuje się między innymi generowaniem raportów o klientach instytucji finansowych. Niewiele osób zdaje wie, że w ramach BIK Przedsiębiorca można sprawdzić informacje dotyczące historii kredytowej przedsiębiorców.

 

Co to jest BIK Przedsiębiorca?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej zbiera dane o kredytach w Polsce, a także o zapytaniach o kredyty. Z bazy tej mogą korzystać wyłącznie instytucje finansowe. BIK nie jest bazą dłużników. Gromadzi informacje o wszystkich zobowiązaniach wobec instytucji finansowych, także tych już spłaconych. W BIK zapisane są wszystkie kredyty hipoteczne, a także kredyty i pożyczki gotówkowe i wszystkie inne zobowiązania finansowe zaciągnięte w bankach i innych instytucjach finansowych. Znaczy to więc dokładnie tyle, że nie znajdziemy w BIK informacji o długu np. wobec gazowni, czy wspólnoty mieszkaniowej.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Narty w Zakopanem jako służbowy wyjazd. Dziura w przepisach

BIK Przedsiębiorca jest częścią bazy danych BIK. W BIK Przedsiębiorca gromadzone są informacje o zobowiązaniach firm. Dotyczy to zarówno osób prowadzących jednoosobowe działalności gospodarcze ale i spółek, rolników, a nawet tych, którzy wykonują wolny zawód.

Jakie informacje są zbiera Biuro Informacji Kredytowej

Zakres danych zawartych w systemie BIK Przedsiębiorca jest analogiczny do tego, który dotyczy konsumentów. Znajdziemy tu więc informacje o spłaconych ale i wciąż czynnych zobowiązaniach wobec instytucji finansowych. Chodzi tu np. o liczbę i wysokość rat, walutę kredytu lub pożyczki ale przede wszystkim o terminowość spłat. Mało tego. BIK Przedsiębiorca zawiera też informacje o zobowiązaniach wobec firm leasingowych, a nawet osób fizycznych.

Firmowy BIK. Do czego służy?

Firmowy raport Biura Informacji Kredytowej to narzędzie pomocne przede wszystkim bankom. Ułatwia ocenę zdolności kredytowej. Dzięki sprawdzeniu firmowego profilu w BIK instytucje finansowe mogą dokonać skuteczniej oceny ryzyka kredytowego.

CZYTAJ TAKŻE: Kiedy najlepiej otworzyć firmę?

Jak sprawdzić BIK Przedsiębiorca?

Weryfikacja bazy BIK dla przedsiębiorców przeprowadzana jest przez instytucje finansowe w momencie składania wniosku o kredyt przez przedsiębiorcę. Musisz pamiętać, że jeśli prowadzisz firmę, bank zajrzy do BIK Przedsiębiorca nawet w sytuacji, gdy chcesz zaciągnąć kredyt jako osoba fizyczna. Innymi słowy, w przypadku osoby, która jest przedsiębiorcą bank spojrzy do dwóch rejestrów: sprawdzi BIK indywidualny i BIK Przedsiębiorca.

Czy bank może sprawdzić BIK w każdej chwili?

Bank może w każdej chwili wysłać do BIK tzw. zapytanie monitorujące. Liczba takich zapytań nie wpływa na scoring kredytowy. Bank nie musi w takiej sytuacji występować o żadną dodatkową zgodę. Wszystko dlatego, że zapytanie monitorujące stosuje się w przypadku, gdy dana osoba jest już klientem banku i spłaca jakieś zobowiązanie.

Jeśli natomiast klient stara się o kredyt, instytucja finansowa składa do BIK tzw. zapytanie kredytowe. Na wniosku kredytowym klient wyraża zgodę na wysłanie takiego zapytania. Każde takie zapytanie kredytowe, które nie kończy się podpisaniem umowy kredytowej, może negatywnie wpłynąć na ocenę zdolności kredytowej w innych bankach. Starając się o kredyt nie warto więc składać zapytań do wielu banków.

CZYTAJ TAKŻE: Program „Energia Plus”. 1,3 mld złotych dla firm

Jak samemu sprawdzić dane w BIK Przedsiębiorca?

Każdy przedsiębiorca może samodzielnie sprawdzić dane na swój temat w bazie BIK dotyczącej przedsiębiorców. Wystarczy zalogować się do systemu www.bik.pl podając serię i numer dowodu osobistego, a także PESEL i dokładny adres zamieszkania, numer telefonu i adres e-mail. System zweryfikuje tożsamość wnioskującego po wpłacie 1 zł opłaty weryfikacyjnej.

Warto na bieżąco sprawdzać informacje o sobie i swojej firmie w BIK. Wszystko dlatego, żeby szybko wyłapać ewentualne błędy, które mogą zdarzyć się np. w przypadku aktualizacji spłat kredytu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Jednoosobowa działalność gospodarcza w 2025 roku: 7 najczęstszych błędów, które popełniają przedsiębiorcy – i jak ich uniknąć

Zakładasz firmę i jesteś przekonany, że wszystko masz pod kontrolą? To świetnie – ale uważaj. Nawet doświadczeni przedsiębiorcy…
jdg

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier