Z tego artykułu dowiesz się:

Polski rząd rozmawia z UE o obniżonej taryfie energetycznej dla małych i średnich firm. Podczas wtorkowej konferencji prasowej padły konkretne kwoty, na jakie mogliby liczyć przedsiębiorcy z MŚP oraz odbiorcy wrażliwi. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Przy okazji zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, pojawiły się pytania, czy podobny mechanizm nie powinien zostać zastosowany wobec przedsiębiorstw. Szczególnie tych małych i średnich, które boleśnie odczuwają wzrost kosztów związanych z energią. Są firmy, które mówią wprost – dalszy wzrost cen energii spowoduje poważne problemy z płynnością, a także upadek wielu przedsiębiorstw. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm? Wydaje się, że są już konkretne rozwiązania. Propozycja kwot jest już na rządowym stole.

Ile za MWh dla firm?

Na stole jest propozycja, by cena za MWh dla małych i średnich firm, a także odbiorców wrażliwych wyniosła 785 złotych – wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po wtorkowym (11.10) posiedzeniu rządu. Swoją propozycję przedstawił w czasie konferencji prasowej.

Z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dodał, że pewnym ograniczeniem są przepisy unijne. O ile rząd chciałby zamrozić każdą megawatogodzinę zużytą przez firmy, przepisy UE mówią o limicie 90 procent wykorzystanej energii. Teraz wiele zależy od Komisji Europejskiej, czy zdecyduje się utrzymać ten warunek.

Co z podpisanymi kontraktami na wyższe stawki?

Zamrożenie cen w tyn wariancie ma dotyczyć już podpisanych umów między firmami a dostawcami energii elektrycznej – informuje szef resortu rozwoju. Ministerstwo ma świadomości, że są firmy, które takie kontrakty już zawarły. W wielu przypadkach mówimy jednak o wysokich cenach w takich umowach. Przyjęcie odpowiednich regulacji spowoduje, że od 1 stycznia 2023 r. ceny dla firm będą z automatu ograniczone do poziomu wyznaczonego przez państwo. To oznacza, że także w takich wypadkach firmy nie zapłacą ponad ten poziom, wynika z wyjaśnień ministra Budy.

Ile za MWh po przekroczeniu limitu?

Rząd wraca także do tematu zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Wiadomo, że ministrowie pochylili się nad problemem tych rodzin, które przekroczą ustalone limity. Przypomnijmy, wynoszą one od 2 do 3 MWh. Rada Ministrów proponuje, by gospodarstwo, które przekroczy ustawową granicę, za dodatkowy MWh zapłaci nie więcej niż 699 złotych – poinformował Morawiecki.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier