Z tego artykułu dowiesz się:

Polski rząd rozmawia z UE o obniżonej taryfie energetycznej dla małych i średnich firm. Podczas wtorkowej konferencji prasowej padły konkretne kwoty, na jakie mogliby liczyć przedsiębiorcy z MŚP oraz odbiorcy wrażliwi. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Rząd zamrozi ceny prądu dla firm?

Przy okazji zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych, pojawiły się pytania, czy podobny mechanizm nie powinien zostać zastosowany wobec przedsiębiorstw. Szczególnie tych małych i średnich, które boleśnie odczuwają wzrost kosztów związanych z energią. Są firmy, które mówią wprost – dalszy wzrost cen energii spowoduje poważne problemy z płynnością, a także upadek wielu przedsiębiorstw. Czy rząd zamrozi ceny prądu dla firm? Wydaje się, że są już konkretne rozwiązania. Propozycja kwot jest już na rządowym stole.

Ile za MWh dla firm?

Na stole jest propozycja, by cena za MWh dla małych i średnich firm, a także odbiorców wrażliwych wyniosła 785 złotych – wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego po wtorkowym (11.10) posiedzeniu rządu. Swoją propozycję przedstawił w czasie konferencji prasowej.

Z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda dodał, że pewnym ograniczeniem są przepisy unijne. O ile rząd chciałby zamrozić każdą megawatogodzinę zużytą przez firmy, przepisy UE mówią o limicie 90 procent wykorzystanej energii. Teraz wiele zależy od Komisji Europejskiej, czy zdecyduje się utrzymać ten warunek.

Co z podpisanymi kontraktami na wyższe stawki?

Zamrożenie cen w tyn wariancie ma dotyczyć już podpisanych umów między firmami a dostawcami energii elektrycznej – informuje szef resortu rozwoju. Ministerstwo ma świadomości, że są firmy, które takie kontrakty już zawarły. W wielu przypadkach mówimy jednak o wysokich cenach w takich umowach. Przyjęcie odpowiednich regulacji spowoduje, że od 1 stycznia 2023 r. ceny dla firm będą z automatu ograniczone do poziomu wyznaczonego przez państwo. To oznacza, że także w takich wypadkach firmy nie zapłacą ponad ten poziom, wynika z wyjaśnień ministra Budy.

Ile za MWh po przekroczeniu limitu?

Rząd wraca także do tematu zamrożenia cen energii dla gospodarstw domowych. Wiadomo, że ministrowie pochylili się nad problemem tych rodzin, które przekroczą ustalone limity. Przypomnijmy, wynoszą one od 2 do 3 MWh. Rada Ministrów proponuje, by gospodarstwo, które przekroczy ustawową granicę, za dodatkowy MWh zapłaci nie więcej niż 699 złotych – poinformował Morawiecki.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier