3 min. czytania

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

skladka_zdrowotna
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
23 01 24
Z tego artykułu dowiesz się:

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka zdrowotna w 2024 i jakie zmiany się szykują.

Od początku 2024 roku rządzący zapowiadają zmiany w zakresie składki zdrowotnej. Na razie jednak żadnych konkretnych zmian nie ma. To ile trzeba zapłacić składki zdrowotnej zależy przede wszystkim od tego, jaką formę opodatkowania wybrałeś. Jak to więc wygląda? Przygotowaliśmy krótkie, treściwe porównanie.

Składka zdrowotna a podatek liniowy

Jeśli przedsiębiorca wybrał podatek liniowy, to w 2024 roku wysokość składki zdrowotnej zależy od dochodu firmy. Oczywiście składka zdrowotna obliczana jest na podstawie dochodu osiągniętego w miesiącu poprzednim. To 4,9 proc. dochodu przedsiębiorcy. Za każde 1000 zł dochodu, składka zdrowotna to 49 zł.  Trzeba jednak pamiętać o tym, że istnieje minimalna wysokość składki zdrowotnej. To 9 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę. I choć wynagrodzenie minimalne w 2024 roku do czerwca wynosi 4242 zł, a od lipca 4300 zł, czyli zmienia się dwa razy w roku, to minimalna składka zdrowotna przez cały rok będzie wynosić 381,78 zł. Łatwe wyliczenie pokazuje, że 4,9 proc. dochodu będzie naliczane od zarobków powyżej 7791 zł.

Limit odliczenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się podatkiem liniowym, mogą odliczyć składkę zdrowotną od dochodu. Istnieje tutaj jednak limit odliczenia. Jest on określony w ustawie o PIT i wynosi dokładnie 8700 zł. Wszystkie składki zdrowotne powyżej tej kwoty nie będą mogły być odliczone ani od dochodu, ani od podatku. Odliczenie takie daje oszczędność na poziomie 1653 zł

Co istotne, przedsiębiorca na podatku liniowym ma możliwość wyboru spośród dwóch metod odliczenia. Kwotę zapłaconych składek zdrowotnych może bowiem odliczyć od dochodu lub zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Przypomnijmy, że wybór metody nie jest obojętny podatkowo. Znacznie większe korzyści przedsiębiorca może bowiem uzyskać dzięki zastosowaniu drugiej metody.

Składka zdrowotna a skala podatkowa

Jeśli przedsiębiorca będzie rozliczał się według skali podatkowej, to wysokość składki zdrowotnej zależy od dochodu. Tutaj jest to jednak 9 proc. dochodu. Także tutaj, podobnie jak przy podatku liniowym jest minimalna składka zdrowotna. To 381,78 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS w 2024 roku. Ile wynosi mały ZUS i duży ZUS w 2024 roku?

Czy to oznacza, że w 2024 roku podatek liniowy będzie zawsze korzystniejszy od skali podatkowej? Niekoniecznie. Musimy bowiem pamiętać, iż rozliczanie PIT według skali podatkowej wiąże się z możliwością wykorzystania ulg, odliczeń i innych preferencji, które - co do zasady - są niedostępne przy podatku liniowym. Przy skali podatkowej płacimy 12 proc. podatku do przekroczenia progu podatkowego. To 120 tys. złotych rocznie.  Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorca może skorzystać z odliczeń od dochodu. To chociażby ulga prorodzinna, a także możliwość wspólnego rozliczania z małżonkiem.

Przy skali podatkowej składki zdrowotnej nie można odliczać ani od dochodu, ani od przychodu.

SZUKASZ ALTERNATYWY DLA ZUS? ZOBACZ TUTAJ

Składka zdrowotna przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych

Jeśli przedsiębiorca rozlicza się ryczałtem, to zapłaci stałą stawkę zdrowotną. Jej wysokość zależy od rocznych przychodów.

  • przychody < 60 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 60% przeciętnego wynagrodzenia (składka ok. 419,46 zł)
  • przychody 60 000 - 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 100% przeciętnego wynagrodzenia (składka  699,11 zł).
  • przychody > 300 000 zł -> składka zdrowotna jako 9% od kwoty 180% przeciętnego wynagrodzenia (składka 1258,39 zł).

Przedsiębiorcy na ryczałcie nie ewidencjonują dochodu, lecz sam przychód. Przedsiębiorca na ryczałcie może odliczyć zapłacone składki zdrowotne od przychodu. Będzie tu też funkcjonował limit odliczenia. W 2024 roku, ryczałtowiec będzie mógł odliczyć od przychodu maksymalnie kwotę odpowiadającą połowie zapłaconych składek zdrowotnych.

Zmiana formy opodatkowania - do kiedy?

Zmienić formę opodatkowania możemy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym firma osiągnęła pierwszy przychód w danym roku. Jeśli więc pierwszy przychód był w styczniu, to zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 lutego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus
11 01 24

Zasiłek chorobowy od 2025 czekają zmiany. Przedsiębiorcy odetchną?

Zasiłek chorobowy od 2025 rok ma przejść zmiany. Według deklaracji Donalda Tuska zmienią się zasady opłacania zasiłku chorobowego.…
zasiłek chorobowy
05 01 24

A jednak...Przedsiębiorcy nie zapłacą ZUS. Nawet przez trzy miesiące. Rząd zapowiada zmiany

Składki ZUS dla przedsiębiorców i samozatrudnionych będą niższe. Raz w roku dodatkowa wypłata od państwa. Czy rząd ulży…
składki ZUS
05 01 24

Wakacje od ZUS. Jak z nich skorzystać?

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Przedsiębiorcy będą mogli nie płacić składek ZUS. Minister rozwoju podał plany tego programu.…
wakacje od zus

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier