Z tego artykułu dowiesz się:

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako tymczasowe miejsca pracy. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Czy warto wykorzystać kontener socjalny w tej roli? Wyjaśniamy!

Czym jest kontener socjalny?

Kontener socjalny to obiekt zbudowany z przerobionego kontenera morskiego lub skonstruowany na jego wzór oraz przystosowany do wykorzystania w roli zaplecza socjalnego. Jego wyposażenie może być różne. Zazwyczaj ma wszystkie instalacje spotykane w „tradycyjnych” budowlach (światło, prąd, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja itp.), a okna zapewniają dostęp światła dziennego do wnętrza.

W kontenerze socjalnym może się znajdować zaplecze sanitarne (umywalki, WC, a nawet prysznice) lub kuchenne. Przestrzeń może być zaaranżowana w dowolny sposób – tak jak w każdym innym budynku. Dlatego są tak wszechstronne. Kontenery socjalne są stosowane m.in. jako tymczasowe miejsca pracy. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania.

Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – zalety

Kontenery socjalne mają wiele zalet, dzięki którym sprawdzają się jako tymczasowe miejsce pracy. Na jakie korzyści warto zwrócić szczególną uwagę?

  • Elastyczność – kontenery socjalne wyróżniają się szerokimi możliwościami aranżacji. Mogą być łatwo przystosowane do każdych wymagań i warunków. Dzięki temu nadają się do wielokrotnego użytkowania w różnych okolicznościach.
  • Mobilność – pozwala używać kontenera socjalnego w dowolnym miejscu. Dzięki temu idealnie nadaje się on dla branż charakteryzujących się zapotrzebowaniem na mobilne biura czy też zaplecza dla pracowników (takich jak branża budowlana czy eventowa).
  • Szybki montaż i demontaż – dzięki kontenerom biuro lub zaplecze socjalne mogą powstać nawet w jeden dzień. Równie łatwo można zdemontować obiekt i np. przenieść go w inne miejsce.
  • Funkcjonalność i komfort użytkowania – kontener socjalny jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, może być również dowolnie zaaranżowany. Dzięki temu zapewnia pracownikom komfort i optymalne warunki do pracy.
  • Redukcja kosztów – zakup lub wynajem kontenera socjalnego często są tańsze niż zakup lub wynajem tradycyjnego lokalu pod tymczasowe miejsce pracy. Pozwala też zaoszczędzić czas, co może się przekładać na dodatkowe ograniczenie kosztów.
  • Dostosowanie do norm BHP – kontenery socjalne są tworzone z myślą o wykorzystaniu w biznesie. Dlatego są zgodne z wymogami BHP i innymi regulacjami obowiązującymi pracodawców.

Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – wady

Nie ma jednak rozwiązania pozbawionego wad. Można je wskazać także w przypadku kontenerów socjalnych. Co należy mieć na uwadze?

  • Ograniczona przestrzeń – kontener socjalny ma kompaktowe rozmiary (ok. 2,5 m x 6 m), co sprawia, że nie zapewnia bardzo dużej przestrzeni. Istnieje jednak możliwość łączenia kontenerów (zarówno w pionie, jak i w poziomie), a tym samym stworzenia dowolnie dużego metrażu.
  • Wymogi prawne – kontenery można postawić bez pozwolenia na budowę, ale tylko jeśli zostaną przeniesione w inne miejsce przed upływem 6 miesięcy. W przeciwnym razie potrzebne jest pozwolenie, co może przedłużać cały proces.
  • Estetyka – według niektórych kontenery nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Może to mieć znaczenie w przypadku niektórych typów biznesu czy też lokalizacji.

Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – czy warto?

Czy zatem kontener socjalny będzie dobrym wyborem tam, gdzie istnieje potrzeba zorganizowania tymczasowego miejsca pracy? W większości przypadków tak! Kontenery są mobilne i wszechstronne, dzięki czemu idealnie wpisują się w ideę tymczasowości. Jednocześnie zapewniają wysoki komfort użytkowania i możliwość korzystania z wszelkich potrzebnych instalacji czy urządzeń. Każdy musi jednak samodzielnie podjęć decyzję dotyczącą zakupu lub wynajmu kontenera.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier