Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako tymczasowe miejsca pracy. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Czy warto wykorzystać kontener socjalny w tej roli? Wyjaśniamy!
Czym jest kontener socjalny?
Kontener socjalny to obiekt zbudowany z przerobionego kontenera morskiego lub skonstruowany na jego wzór oraz przystosowany do wykorzystania w roli zaplecza socjalnego. Jego wyposażenie może być różne. Zazwyczaj ma wszystkie instalacje spotykane w „tradycyjnych” budowlach (światło, prąd, ogrzewanie, wentylacja, klimatyzacja itp.), a okna zapewniają dostęp światła dziennego do wnętrza.
W kontenerze socjalnym może się znajdować zaplecze sanitarne (umywalki, WC, a nawet prysznice) lub kuchenne. Przestrzeń może być zaaranżowana w dowolny sposób – tak jak w każdym innym budynku. Dlatego są tak wszechstronne. Kontenery socjalne są stosowane m.in. jako tymczasowe miejsca pracy. Poniżej przedstawiamy zalety i wady tego rozwiązania.
Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – zalety
Kontenery socjalne mają wiele zalet, dzięki którym sprawdzają się jako tymczasowe miejsce pracy. Na jakie korzyści warto zwrócić szczególną uwagę?
- Elastyczność – kontenery socjalne wyróżniają się szerokimi możliwościami aranżacji. Mogą być łatwo przystosowane do każdych wymagań i warunków. Dzięki temu nadają się do wielokrotnego użytkowania w różnych okolicznościach.
- Mobilność – pozwala używać kontenera socjalnego w dowolnym miejscu. Dzięki temu idealnie nadaje się on dla branż charakteryzujących się zapotrzebowaniem na mobilne biura czy też zaplecza dla pracowników (takich jak branża budowlana czy eventowa).
- Szybki montaż i demontaż – dzięki kontenerom biuro lub zaplecze socjalne mogą powstać nawet w jeden dzień. Równie łatwo można zdemontować obiekt i np. przenieść go w inne miejsce.
- Funkcjonalność i komfort użytkowania – kontener socjalny jest wyposażony we wszystkie niezbędne instalacje, może być również dowolnie zaaranżowany. Dzięki temu zapewnia pracownikom komfort i optymalne warunki do pracy.
- Redukcja kosztów – zakup lub wynajem kontenera socjalnego często są tańsze niż zakup lub wynajem tradycyjnego lokalu pod tymczasowe miejsce pracy. Pozwala też zaoszczędzić czas, co może się przekładać na dodatkowe ograniczenie kosztów.
- Dostosowanie do norm BHP – kontenery socjalne są tworzone z myślą o wykorzystaniu w biznesie. Dlatego są zgodne z wymogami BHP i innymi regulacjami obowiązującymi pracodawców.
Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – wady
Nie ma jednak rozwiązania pozbawionego wad. Można je wskazać także w przypadku kontenerów socjalnych. Co należy mieć na uwadze?
- Ograniczona przestrzeń – kontener socjalny ma kompaktowe rozmiary (ok. 2,5 m x 6 m), co sprawia, że nie zapewnia bardzo dużej przestrzeni. Istnieje jednak możliwość łączenia kontenerów (zarówno w pionie, jak i w poziomie), a tym samym stworzenia dowolnie dużego metrażu.
- Wymogi prawne – kontenery można postawić bez pozwolenia na budowę, ale tylko jeśli zostaną przeniesione w inne miejsce przed upływem 6 miesięcy. W przeciwnym razie potrzebne jest pozwolenie, co może przedłużać cały proces.
- Estetyka – według niektórych kontenery nie prezentują się zbyt atrakcyjnie. Może to mieć znaczenie w przypadku niektórych typów biznesu czy też lokalizacji.
Kontener socjalny jako tymczasowe miejsce pracy – czy warto?
Czy zatem kontener socjalny będzie dobrym wyborem tam, gdzie istnieje potrzeba zorganizowania tymczasowego miejsca pracy? W większości przypadków tak! Kontenery są mobilne i wszechstronne, dzięki czemu idealnie wpisują się w ideę tymczasowości. Jednocześnie zapewniają wysoki komfort użytkowania i możliwość korzystania z wszelkich potrzebnych instalacji czy urządzeń. Każdy musi jednak samodzielnie podjęć decyzję dotyczącą zakupu lub wynajmu kontenera.