2 min. czytania

Świadectwo energetyczne. Nie masz? Będzie kara

swiadectwo-energetyczne
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
30 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Świadectwo energetyczne określa zapotrzebowanie nieruchomości na energię. To coś w rodzaju etykiety energetycznej znanej ze sprzętu AGD.

Co to jest świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne do dokument, który wskazuje zapotrzebowanie nieruchomości na energię w związku z jej użytkowaniem. Chodzi o to by określić ile przypuszczalnie energii będzie potrzebne do prawidłowego użytkowania konkretnej nieruchomości. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obowiązuje od 28 kwietnia 2023 roku. Za niedopełnienie obowiązku, będą grozić wysokie kary. Świadectwa energetyczne wprowadza nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie ze zmianami właściciel lub zarządca budynku lub jego części będzie musiał przekazać nabywcy lub najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej przedmiotu transakcji (tj. budynku lub lokalu).

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Allegro dostawa w dniu zakupu. Tym razem do automatu paczkowego

Dla kogo?

Świadectwo energetyczne przedstawia się nabywcy przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zawierając taką umowę, najemca musi dostać kopię świadectwa. Nie można zrzec się prawa do otrzymania tego dokumentu.

Świadectwo energetyczne nie jest wymagane dla już istniejących budynków wykorzystywanych na własny użytek. W przypadku budynków dopiero zbudowanych to świadectwo energetyczne trzeba będzie dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z tego obowiązku wyłączone są domy do 70 mkw.

Brak świadectwa energetyczne – kara

Czy brak świadectwa energetycznego niesie za sobą jakieś konsekwencje? Tak. Jeśli go nie będziemy posiadać, to grozi nam za to grzywna.

Jak uzyskać świadectwo energetyczne?

Świadectwo musi wydać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Przede wszystkim musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Musi też mieć ukończone odpowiednie studia albo mieć uprawnienia budowlane. Lista osób, które mogą wydać takie świadectwo znajduje się tutaj rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne przygotowuje się w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Koszt to ok. 400-500 złotych. W przypadku budynku wielorodzinnego trzeba będzie wydać nawet tysiąc złotych. Świadectwo wydawane jest w formie papierowej lub elektronicznej. Dokument ważny jest przez 10 lat, chyba że w budynku będzie przeprowadzony remont, który zmieni charakterystykę energetyczną budynku.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier