Świadectwo energetyczne do dokument, który wskazuje zapotrzebowanie nieruchomości na energię w związku z jej użytkowaniem. Chodzi o to by określić ile przypuszczalnie energii będzie potrzebne do prawidłowego użytkowania konkretnej nieruchomości. Obowiązek posiadania świadectwa energetycznego obowiązuje od 28 kwietnia 2023 roku. Za niedopełnienie obowiązku, będą grozić wysokie kary. Świadectwa energetyczne wprowadza nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków i Prawa budowlanego. Zgodnie ze zmianami właściciel lub zarządca budynku lub jego części będzie musiał przekazać nabywcy lub najemcy świadectwo charakterystyki energetycznej przedmiotu transakcji (tj. budynku lub lokalu).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Allegro dostawa w dniu zakupu. Tym razem do automatu paczkowego
Świadectwo energetyczne przedstawia się nabywcy przy sporządzaniu aktu notarialnego umowy zbycia prawa własności albo spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Zawierając taką umowę, najemca musi dostać kopię świadectwa. Nie można zrzec się prawa do otrzymania tego dokumentu.
Świadectwo energetyczne nie jest wymagane dla już istniejących budynków wykorzystywanych na własny użytek. W przypadku budynków dopiero zbudowanych to świadectwo energetyczne trzeba będzie dołączyć do zawiadomienia o zakończeniu budowy obiektu budowlanego lub do wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie. Z tego obowiązku wyłączone są domy do 70 mkw.
Czy brak świadectwa energetycznego niesie za sobą jakieś konsekwencje? Tak. Jeśli go nie będziemy posiadać, to grozi nam za to grzywna.
Świadectwo musi wydać osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia. Przede wszystkim musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie być skazana prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko mieniu, wiarygodności dokumentów, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Musi też mieć ukończone odpowiednie studia albo mieć uprawnienia budowlane. Lista osób, które mogą wydać takie świadectwo znajduje się tutaj rejestrcheb.mrit.gov.pl/rejestr-uprawnionych.
Świadectwo energetyczne przygotowuje się w Centralnym Rejestrze Charakterystyki Energetycznej Budynków. Koszt to ok. 400-500 złotych. W przypadku budynku wielorodzinnego trzeba będzie wydać nawet tysiąc złotych. Świadectwo wydawane jest w formie papierowej lub elektronicznej. Dokument ważny jest przez 10 lat, chyba że w budynku będzie przeprowadzony remont, który zmieni charakterystykę energetyczną budynku.