2 min. czytania

Tablet do pracy: czy takie rozwiązanie ma sens?

tablet do firmy
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
20 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Kiedy myślimy o urządzeniu do pracy, to zdecydowana większość z nas ma przed oczyma komputer PC lub laptopa. A gdyby tak zainwestować w tablet i spróbować uczynić z niego swoje narzędzie robocze? Podpowiadamy, czy jest w tym sens.

Czym wyróżnia się tablet?

To urządzenie, które - w bardzo dużym uproszczeniu - można określić mianem "dużego smartfona". W 2021 roku wielkość zdecydowanej większości tabletów waha się między 8,9 a 13 cali. Ma to bardzo duże znaczenie. Dlaczego? Ponieważ oznacza to, że obszar roboczy ekranu nie będzie zbyt duży.

Oczywiście, na rynku można kupić na przykład 11,9-calowe laptopy, jednak to tylko wycinek rynku. Większość ma przekątną nie mniejszą niż 13 cali. Tablet to z założenia ustawienie nastawione nie tyle co na generowanie treści, a na ich konsumpcję.

Oznacza to, że o wiele lepiej przegląda się na nim media społecznościowe niż tworzy duże, rozbudowane wpisy tematyczne, na przykład na firmowego bloga. To jednocześnie zaleta, ale i słabostka tego segmentu urządzeń. Segmentu, który dziś odpowiada za nie więcej niż 2-3% rynku mobilnego. Widać więc dość dobitnie, że urządzenia nie wzięły rynku szturmem.

Tablet do pracy - czy to może się udać?

Wiele zależy od tego, jaki to rodzaj pracy. Jeśli poszukujemy idealnego narzędzia do e-learningu czy takiego, na którym będziemy wyświetlać firmowe prezentacje, to tablet jest świetną opcją. Jest lekki, poręczny, a za sprawą Androida lub Apple iPad OS, wspiera ogromną liczbę aplikacji.

Sytuacja komplikuje się, kiedy chcemy uczynić z tabletu narzędzie, z pomocą którego będziemy notować ważne rzeczy podczas firmowych narad czy tworzyć treści. Na szczęście producenci szybko zdali sobie sprawę z tego mankamentu i zaproponowali rozwiązanie.

Jest nim naturalnie dopinany moduł klawiatury. W obecnych czasach niemal każde urządzenie tego typu ma już swoją własną, "oficjalną" klawiaturę, jaką można dokupić. Przykładowo Apple, które rządzi na rynku tabletów, ma w swoim portfolio aż trzy różne wersje takiego dodatku.

W jakich segmentach rynku tablet do pracy to coś godnego uwagi?

Bez wątpienia to świetne narzędzie dla menedżera social mediów. Tworzone tam treści zwykle są krótkie. Opierają się na CTA i ciekawych zdjęciach lub linkach do wpisów z firmowej strony. Jeśli kupimy tablet z odpowiedniej jakości kamerą, to będziemy mogli szybko zrobić zdjęcie, wyedytować je, a później od razu wrzucić do internetu.

ZOBACZ TEŻ: Dobry laptop do firmy – czym kierować się przy wyborze?

Jest to niezastąpione narzędzie podczas szkoleń, które odbywają się na odległość. Z racji, że COVID-19 zapewne zostanie z nami na dłużej, inwestycja w tablet może w niektórych sektorach rynku być świetnym pomysłem. Urządzenie powinno sprawdzić się m.in. w działach HR.

Czy odpowiednio doposażony tablet jest w stanie zrównać się w komforcie pracy z laptopem? Zdania są podzielone. Wiele jednak wskazuje na to, że jesteśmy już bardzo blisko tego momentu. Przełom można przypisać nowemu procesorowi od Apple: M1. Układ napędza nie tylko tablety, ale i laptopy producenta. Oznacza to, że ich moc obliczeniowa jest w pełni wystarczająca do większości działań, jakie chcielibyśmy na naszym tablecie wykonać.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier