Z tego artykułu dowiesz się:

W związku z sytuacją na wschodzie, rząd w ekspresowym tempie szykuje specustawę. Będą ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców.

Ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców

Pozwolenia, zawiadomienia, zgody – cała biurokracja związana z zatrudnianiem Ukraińców wydaje się błahostką w porównaniu z ogromem nieszczęścia, jakie rozgrywa się za naszą wschodnią granicą.

Według statystyk opublikowanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji, tylko w dniach od 24 do 28 lutego do Polski przybyło 377 tysięcy ludzi. To niemal tyle ile, obecnie mieszka w Szczecinie. Niewykluczone, że już dzisiaj liczby te są mocno nieaktualne. Mówi się, że 1 marca może zostać przekroczona bariera 500 tysięcy. Szacunki wskazują, że schronienia nad Wisłą może w najbliższych dniach szukać milion osób. To prawie tyle ile mieszka obecnie w województwie świętokrzyskim oraz więcej niż w województwie opolskim.

Jednym z podstawowych zadań, jakie czekają Polskę, jest znalezienie tym ludziom pracy. Nikt nie ma wątpliwości, że szybko nie będą mogli oni wrócić do ojczyzny. Dlatego Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, trzymające pieczę m.in. nad rynkiem pracy, zapowiada specjalną ustawę. Nowy akt prawny ma sprawić, że do zatrudnienia Ukraińca w Polsce potrzebna będzie jedynie wola potencjalnego pracownika i pracodawcy. Z kwestii formalnych kluczowa będzie jedynie pieczątka, która pozwala na legalny pobyt i schronienie na terenie Polski. Tylko tyle. Takich ułatwień nigdy nie było. Nie musieliśmy ich wprowadzać.

Zatrudnianie Ukraińców – zasada jednej pieczątki

Jak zatrudnić uchodźcę z Ukrainy? Wiele firm nie czeka na specjalne przepisy i ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców. Już teraz próbują na dotychczasowych zasadach zatrudniać nowoprzybyłe osoby. Faktycznie, polskie prawo otwiera uchodźcom rynek pracy i do tego nie jest potrzeba specustawa. Rząd jednak chce, by wszystko odbywało się w oparciu o jedną pieczątkę. Osoba uciekająca otrzyma ją bezpośrednio po wjeździe do Polski. Legalizacja pobytu ma równać się z szerokim dostępem do rynku pracy, a także rejestracji w najbliższym urzędzie pracy.

Pracownicy służb zatrudnienia wiedzą już, że osoby z Ukrainy mają być traktowane priorytetowo. Możliwość rejestracji w urzędzie pracy pozwoli im na przykład na dostęp do ofert. Wiadomo, że wielu pracodawców zamierza właśnie tą drogą zatrudniać osoby uciekające przed wojną.

CZYTAJ TAKŻE: Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić polska firma?

Gdzie szukać pracowników z Ukrainy?

Już teraz działają kanały, które pozwalają na przekazywanie ofert pracy. Można zadzwonić m.in. na infolinię 19524 lub złożyć swoją ofertę w Centralnej Bazie Ofert Pracy, czy aplikacji e-Praca. Pomagają w tym urzędy pracy, łącznie z przetłumaczeniem oferty na język ukraiński. Sporo cennych informacji właściciele firm mogą znaleźć na stronie internetowej www.pomagamukrainie.gov.pl, która, musimy przyznać, jest dobrym źródłem informacji jak na skrajnie krótki czas, w jakim powstała.

Godna praca dla Ukraińców

We wtorek, 1 marca 2022 r. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wzięła udział w wideokonferencji z przedstawicielami organizacji pracodawców, agencji zatrudnienia oraz związków zawodowych. Tematem był dostęp Ukraińców do polskiego rynku pracy.

Podczas spotkania słusznie zauważono, że większość osób, które szukają pomocy w Polsce to kobiety z dziećmi. To oznacza, że trzeba zrobić wszystko, by dla tych osób, po okresie adaptacji znaleźć godną pracę. MRiPS już zaznacza, że każdy uchodźca będzie mógł korzystać z prawa do pracy, natomiast dzieci zostaną objęte systemem pomocy takim jak Program „Rodzina 500 plus” czy Rodzinny Kapitał Opiekuńczy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Matury 2025 – terminy, zmiany i przygotowania. Co po maturze?

Kiedy odbywają się matury 2025?  Ile kosztuje przygotowanie do matury i co po maturze?  Egzamin maturalny, zwany też…
matury 2025

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier