Z tego artykułu dowiesz się:

Czyżby B2B się przejadło? Część mikroprzedsiębiorców pracujących na zasadzie samozatrudnienia z przerażeniem patrzy na opłacalność swojej działalności. Boją się m.in. wysokiej składki zdrowotnej. Czy przejście na umowę o dzieło pozwoli zarobić więcej? Jak wypada umowa o dzieło 2022 vs. B2B czy etat?

Umowa o dzieło 2022 – sposób na Polski Ład?

Umowa o dzieło 2022 to jedna z najsilniejszych pokus dla części osób pracujących na zasadzie B2B. Polski Ład sprawił, że wielu drobnych przedsiębiorców pracujących np. na zasadzie samozatrudnienia lub wykonujący drobne usługi na rzecz kilku podmiotów z obawami patrzy na symulacje rentowności biznesu w kolejnych miesiącach. Koszty będą poważne.

To, co przeraża ich szczególnie, to składka ubezpieczenie zdrowotne. Nie dość, że wyższa, to jeszcze bez możliwości odliczenia od podatku. W tym miejscu pojawia się pokusa porzucenia działalności i zastąpienia jej „starą, dobrą” umową o dzieło. Dla wielu mikroprzedsiębiorców to żadna nowość. Wielu z nich właśnie od takiego modelu relacji z zamawiającymi zaczynała zarabiać pieniądze.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło w 2022 roku - czy będzie popularnym rozwiązaniem?

Umowa o dzieło 2022. Czy rząd wylał dziecko z kąpielą?

Paradoksalnie może się okazać, że ten sam rząd, który na sztandarach wypisywał walkę ze „śmieciówkami”, wiele osób może z powrotem wepchnąć w ich objęcia. Może niekoniecznie intencjonalnie, no ale tak wyszło. Jesteśmy sobie w stanie wyobrazić grupę osób, których Polski Ład i koszty prowadzenia własnego biznesu po prostu zaczynają przerastać. Stopień skomplikowania niestety naprawdę jest spory.

Składka zdrowotna 2022 a drobne zlecenia

Wyjaśnijmy jedną rzecz. Jeśli zawrzesz umowę o dzieło z innym podmiotem niż firma, która Cię zatrudnia na etacie, opłacać składki zdrowotnej nie musisz. Ktoś powie – „na własne ryzyko” – jednak w tym kraju nie brakuje osób, które jakoś poradziły sobie i w takich okolicznościach. Czasem przez wiele lat.

Jedno jest pewne – jeśli zawrzesz umowę o dzieło, nie odczujesz zmian w składce zdrowotnej. Po prostu nie będzie cię dotyczyła. Po drugie, zawsze możesz skorzystać z dwóch dobrodziejstw, które akurat z Polskiego Ładu wynikają. Pierwsza to kwota wolna od podatku, druga zaś to wyższy drugi próg podatkowy, który z 80 tysięcy urósł właśnie do 130 tysięcy.

Czy przejście na umowę o dzieło się opłaca?

Jeśli wszystko odbędzie się zgodnie z prawem, umowa o dzieło może być alternatywą, jednak... „gorszego sortu”. Chodzi przecież wszystkie zabezpieczenia, które przecież wiążą się ze składkami i odkładaniem na przyszłą, państwową emeryturę. Nie wszyscy jednak wierzą w korzyści wynikające z comiesięcznych danin na politykę społeczną. Choćby dlatego wyobrażają sobie zarabianie pieniędzy bez całej ZUS-owej otoczki. Wolny wybór.

Nie wolno jednak przeginać. ZUS może zakwestionować zasadność umowy cywilnoprawnej np. w sytuacji, w której widoczne są znamiona pracy etatowej. W przypadku współpracy B2B takiego zagrożenia nie ma. Po wtóre, „do tanga trzeba dwojga”. Na takie rozwiązanie musi przede wszystkim zgodzić się podmiot zlecający, z którym podpiszemy umowę o dzieło. A tutaj, jak pokazuje życie, mogą pojawić się dość strome schody.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier