2 min. czytania

W tych województwach najtrudniej o pracownika

w tych województwach najtrudniej o pracownika
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
23 11 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Z jednej strony spowolnienie gospodarcze i potężna inflacja, z drugiej… bardzo mocny, jeśli nie najmocniejszy od lat rynek pracy. Są regiony, gdzie o pracownika jest szczególnie ciężko. Czasem trzeba licytować się na wynagrodzenia. W tych województwach najtrudniej o pracownika.

W tych województwach najtrudniej o pracownika – 4 regiony dominują

Wielopolskie, Śląskie, Mazowieckie i… Lubuskie – w tych województwach najtrudniej o pracownika. To 4 województwa, w których bezrobocie jest najniższe w skali kraju. Mało tego, w każdym z nich odsetek bezrobotnych nadal spada. Najsilniej w województwie lubuskim. Dołączyło ono do czołówki w tym roku, osiągając wynik ex aequo z Mazowszem. Jest to o tyle niespodzianką, że jeszcze kilka lat temu rynek pracy w tamtym regionie nie wyglądał tak dobrze. Plasował się zupełnie w innych rejonach zestawienia.

Obecnie najniższe bezrobocie jest tradycyjnie w woj. wielkopolskim. Tam, według raportu „Sytuacja społeczno-gospodarcza w pierwszych trzech kwartałach 2022” wydanego przez GUS, wyniosło ono zaledwie 2,8%. To oznacza, że rynek pracy w tym regionie jest nieprawdopodobnie mocny. Potwierdzają to sami przedsiębiorcy. „Wyciągnięcie specjalisty z rynku, a nawet pozyskanie dobrego absolwenta, to znaczący wydatek” – przyznaje menadżer z jednej z firm informatycznych w Poznaniu. Jak dodał, jego firma miała też problem ze znalezieniem dobrych pracowników na inne stanowiska niż informatyczne. „Na serio, jest z tym problem i to mimo spowolnienia.” – powiedział.

Nie tylko Wielkopolskie

O mocnym rynku pracy można mówić także w przypadku województwa śląskiego, gdzie stopa bezrobocia wyniosła po pierwszych trzech kwartałach 2022 r. wyniosła 3,8 %. Nieco gorzej jest na Mazowszu (4,2) oraz w Lubuskiem (również 4,2). Przy czym ostatnie z wymienionych województw odnotowało spadek stopy bezrobocia. I to o ponad 1 punkt procentowy w ciągu 12 miesięcy.

Gdzie jest najwyższe bezrobocie?

Aktualnie najwyższe bezrobocie jest w woj. podkarpackim (8,7%) woj. warmińsko-mazurskim (8,2%) , lubelskim (7,8%), świętokrzyskim (7,9%) oraz podlaskim (7,2%). To pokazuje, że nadal najsłabszym (co nie znaczy, że słabym) rynkiem pracy charakteryzują się dosłownie WSZYSTKIE województwa należące do makroregionu Polski Wschodniej.

Problem w tym, że w tym przypadku bezrobocie ma charakter albo przejściowy, albo dotyczy głównie nisko wykwalifikowanych pracowników. Nie zmienia to jednak faktu, że znalezienie pracownika na wschodzie jest o wiele prostsze niż w wymienionych na początku artykułu regionach, co przyznają zarówno pośrednicy jak również pracownicy działów HR dużych firm o ogólnopolskim zasięgu działania.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier