Z tego artykułu dowiesz się:

Nawet 800 tys. złotych to niemałe wsparcie firm szukających klientów za granicą. Ruszył konkurs „Internacjonalizacja MŚP”. To środki na sfinansowanie kosztów wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług. Wszystko jednak zależy od tego, w którym województwie działa twoja firma.

Wsparcie dla firm szukających klientów za granicą

Jak wyjaśnia Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, cel konkursu „Internacjonalizacja MŚP” to "sfinansowanie kosztów wprowadzenia na nowe rynki zagraniczne produktów lub usług firm”.  Inaczej rzecz biorąc to wsparcie dla firm szukających klientów za granicą. Pojedyncze przedsiębiorstwo może liczyć nawet na 800 tysięcy złotych (!). Trzeba przyznać, że to potężny zastrzyk gotówki, który pozwala na szereg działań. Na przykład tych, związanych z zagraniczną ekspansją przedsiębiorstwa.

Na co przeznaczyć wsparcie dla firm?

Pole działania dla firm szukających klientów za granicą jest w ramach konkursu bardzo szerokie. Pieniądze można przeznaczyć m.in na usługi doradcze. Przykładem może być consulting związany z opracowaniem oraz przygotowaniem do wdrożenia nowych modeli biznesowych.

Środki z konkursu mogą także zasilić budżet na usługi związane bezpośrednio z procesem wdrożenia nowego modelu biznesowego. Są to m.in koszty stworzenia materiałów reklamowych,  szkoleń, niezbędnych tłumaczeń, a także testów.

Co ważne pieniądze z konkursu można przekazać na konkretne działania, jak np. udział w międzynarodowych targach.  Udział w misjach gospodarczych również mieści się w tym zakresie.

Dodatkowo dofinansowanie obejmuje również środki trwałe. Z tego katalogu wyłączone są nieruchomości, a także wartości niematerialne i prawne.

CZYTAJ TAKŻE - Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

Kto może uzyskać pieniądze na internacjonalizację firmy?

Tutaj niestety mamy złą informację, bowiem konkurs ograniczony jest jedynie do mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które działają na terenie pięciu województw z makroregionu Polski Wschodniej. Mowa zatem o regionach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, świętokrzyskim, lubelskim oraz podkarpackim. Status i działalność firmy musi być potwierdzona wpisem do odpowiedniego rejestru, ujawnionego najpóźniej w dniu złożenia wniosku o wsparcie.

Dodatkowo firmy te muszą posiadać minimum jeden produkt (mowa o wyrobie lub usłudze), który posiada potencjał do internacjonalizacji. Mowa o przynajmniej jednym, nowym rynku zagranicznym.

Ile pieniędzy na internacjonalizację firmy?

W materiałach PARP czytamy, że łączna pula środków w omawianym konkursie to 50 mln złotych. Jedna firma może otrzymać maksymalnie 800 tys. złotych.

Wspomniane wsparcie może wynieść do 85% całkowitej wartości zgłoszonego projektu. To oznacza, że wkład firmy musi wynieść minimum 15% całkowitych kosztów. Przykładowo, jeśli rozpiszemy projekt udziału w zagranicznej wystawie na 200 tys złotych, z własnej kieszeni musimy wyłożyć co najmniej 30 tys. zł. Pozostała część będzie pochodziła z puli konkursowej.

Kiedy aplikować o wsparcie dla firm szukających klientów za granicą?

Zgodnie z regulaminem ogłoszonym na stronie internetowej Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, nabór wniosków o wsparcie dla firm szukających klientów za granicą rusza 18 października 2021 roku. Potrwa do 22 grudnia 2021 roku.

To Cię zainteresuje

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
09 08 23

Wirtualne biuro- czym jest i jak działa?

Do rejestracji każdej firmy konieczne jest posiadanie adresu. Nie każdy przedsiębiorca chce posługiwać się adresem prywatnym, wybiera więc…

Dlaczego warto skorzystać z firmy przeprowadzkowej podczas zmiany siedziby firmy

Zmiana siedziby firmy to proces, który może okazać się wymagający i skomplikowany. Niezależnie od rozmiaru firmy i rodzaju…
przeprowadzka

Żabka wprowadza abonamenty obiadowe

  Abonament obiadowy w Żabce. Nowa usługa subskrypcyjna. Czy będzie sukces? Żabka - abonament na kawę Żabka, popularna…
żabka

Pomysł na biznes w małym mieście

Dlaczego warto prowadzić biznes w małym mieście? Małe miasta oferują wiele możliwości dla przedsiębiorców, którzy szukają nowych pomysłów…
pomysł-na-biznes-w-malym-miescie

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier