Z tego artykułu dowiesz się:

YouTube stał się częścią konsumpcji mediów tak jak niegdyś radioodbiornik, czy telewizor. Jak zarabiać na filmikach w sieci? Ile powstało miejsc pracy dzięki tej formie publikacji treści? Oto obliczenia „YouTube a polska gospodarka”. 

YouTube a polska gospodarka. Czy ma w ogóle znaczenie?

Trudno porównywać YouTube z hutnictwem, choć z pewnością to kuźnia talentów i pomysłów. Ciężko też zestawić go z energetyką, choć niektórzy nie wyobrażają sobie życia bez treści wideo w sieci. Nie wypada zestawiać lekkiej rozrywki z wysoką kulturą, choć akurat dla niej stanowi sporą konkurencję w walce o zainteresowanie, a także wolny czas  coraz bardziej zapracowanych odbiorców. Jak się ma zestawienie „YouTube a polska gospodarka”? Dokładnie policzył to oraz "zmierzył" Oxford Economics.

Zacznijmy od prostych statystyk. Dzisiaj na całym świecie YouTube wyświetli odbiorcom na całym świecie około miliarda godzin treści publikowanych właśnie na tej platformie. Nigdy dotąd bycie odbiorcą, a przy tym również nadawcą nie było tak proste. Smartfon za kilkaset złotych stał się „telewizorem” i „stacją telewizyjną” w jednym. Jak się okazuje, na takim podejściu zarabiają nie tylko słynni YouTuberzy, ale tysiące Polaków? Jakie są konkretne liczby? Już podajemy!

YouTube a polska gospodarka i udział w PKB

Jak wylicza Oxford Economics cytowany przez Google Polska w 2020 roku YouTube wniósł do polskiego Produktu Krajowego Brutto około 98 milionów euro. Możliwości, jakie daje, pozwoliły na stworzenie 11 tysięcy odpowiedników pełnoetatowych miejsc pracy. Producenci treści do sieci coraz częściej sięgają po profesjonalne ekipy – operatorów, dźwiękowców, montażystów, prezenterów, lektorów, scenografów, scenarzystów… itd.

To ogromna liczba. 11 tysięcy to tyle, ile osób zawodowo czynnych mieszka w niejednym średnim mieście powiatowym. To potężna armia ludzi, którzy na wiele sposobów zarabiają na publikacji filmów w tym serwisie. To setki pomysłów na biznes, które z różnym skutkiem tworzą zupełnie nową gałąź gospodarki.

Ile można zarobić na YouTube?

Podeprzemy się danymi Google Polska. Na YouTube można zarabiać na przeróżne sposoby – reklamy, twórczość filmowa, muzyczna, opłaty licencyjne.

Z danych YouTube wynika, że odsetek polskich kanałów, których zarobki osiągają 5 cyfrowe kwoty lub większe wzrósł o ponad 35% rok do roku. W Polsce już ponad 2 tysiące kanałów ma ponad 100 tysięcy subskrypcji, co oznacza wzrost o ponad 20% rok do roku. Jeszcze dynamiczniej – bo o 30% – wzrosła liczba kanałów, które mają ponad 1 milion subskrypcji. Jest już ich w Polsce ponad 150” – informuje Google.

Na YouTube liczy się pomysł

Największy sukces w serwisie osiągają ci przedsiębiorcy, którzy potrafią znaleźć nowe możliwości monetyzacji swojego pomysłu, zarówno na platformie wideo, jak i zupełnie poza nią. Według Oxford Economics 55% osób, które tworzą treści, zgadza się, że publikacje na YT otworzyły przed nimi nowe możliwości także w zupełnie innych obszarach.

65% uważa, że dzięki obecności na YT lepiej kontrolują prawa do swoich materiałów niż w przypadku tworzenia do innych mediów np. telewizji, czy radia.

Google stawia polską firmę za przykład

Google w swoim materiale na temat YouTube wspomina o sieci partnerskiej obecnej na rynku od 5 lat - „Video Brothers”. Dziś może pochwalić się… 30 mln subskrybentów na 320 kanałach, które znajdują się pod jej zarządzaniem. Obroty tej sieci to 2 miliony euro w skali roku. Firma zatrudnia 10 osób i współpracuje zaledwie z... 30 podwykonawcami. Wynik nie do osiągnięcia w żadnej liniowej telewizji.

YouTube i treści Made in Poland

Pewną konkurencją dla polskich twórców mogą być zagraniczni gracze. Nie ma tutaj jednak dramatu, bowiem tylko 25% całego czasu oglądanych treści pochodzi spoza Polski. Cała reszta to kontent wyprodukowany nad Wisłą.

Pełny raport Oxford Economics dostępny jest  tutaj.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Sztuczna inteligencja w małej firmie: 7 darmowych (i legalnych) narzędzi AI, które odmienią Twoją codzienność

Jeszcze kilka lat temu na myśl o sztucznej inteligencji widzieliśmy humanoidalne roboty lub hollywoodzkie scenariusze. Dziś AI to…
sztuczna inteligencja

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier