3 min. czytania

Zamknęli Ci firmę? Prawnik radzi, co zrobić

Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
08 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Co zrobić, gdy "zamknęli Ci firmę? Czy masz szansę na odszkodowanie?

Z zachowaniem wszelkich pandemicznych zasad bezpieczeństwa rozmawiamy z mecenasem Robertem Mikulskim, partnerem zarządzającym Kancelarii BRILLAW by Mikulski & Partners specjalizującej się w kompleksowej obsłudze prawnej każdego rodzaju działalności gospodarczej prowadzonej przez krajowe i zagraniczne podmioty. Również te, w które z potężną mocą uderzyła pandemia koronawirusa, a mówiąc precyzyjnie – obostrzenia z nią związane.

CZYTAJ TAKŻE: Czarna wołga na unijnych blachach, czyli co mi grozi za nieprzestrzeganie RODO?

MagazynFirma.pl:  Przedsiębiorcy z wielu branż, takich jak fitness, gastronomia, hotelarstwo czy właściciele stoków narciarskich bądź instruktorzy pływania mają niełatwy czas. Z tego co wiem do Pana kancelarii zgłaszają się już osoby, których biznes musiał zostać zamknięty na cztery spusty z powodu pandemicznych obostrzeń.

R.M. : Owszem zgłaszają się takie osoby. Myślę także, że takich osób i firm będzie coraz więcej. Panująca w większości branż frustracja będzie zbierać swoje żniwo i przewiduję, że niebawem zacznie to przyjmować naprawdę potężne rozmiary.

MF: Co odpowiada Pan takim osobom?

R.M.: Że nie wszystko stracone. Większość działań legislacyjnych prowadzonych w tym okresie pozostawia duże pole do dyskusji. Być może dziś jeszcze nie do końca wiadomo, w którą stronę to wszystko pójdzie, ale zalecamy skrzętnie dokumentować wszystko co ma związek z utraconymi korzyściami i może być podstawą dochodzenia odszkodowań. Mówiąc wprost, należy dokumentować straty.

CZYTAJ TAKŻE: Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku

MF: Dla wielu z nich, światełkiem w tunelu okazał się wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, który stwierdził że kara 10 tys. złotych nałożona przez sanepid na fryzjera z Prudnika za otwarcie zakładu była niesłuszna, a rozporządzenie to za mało by odmówić komukolwiek prawo do działalności gospodarczej. Wiele osób chce iść właśnie tą drogą.

R.M.: I nie wykluczamy, że jest to dobra droga.

MF:  Iść w zaparte? Otworzyć swoją restaurację, siłownię, pensjonat i iść na czołówkę z systemem? Pytanie tylko czy warto...

R.M.: Tu każdy musi na takie pytanie odpowiedzieć sobie sam i zważyć związane z tym ryzyko. Takie działanie z pewnością będzie zwalczane przez władze i dopiero takie orzeczenia jak to w sądzie w Opolu będzie te niesłusznie nakładane kary usuwać z obrotu prawnego. Ale do tego momentu trzeba dotrwać, aby móc cieszyć się z korzystnego rozstrzygnięcia.

Maciej Nowicki: W takich sytuacjach przedsiębiorca jest na dzień dobry na straconej pozycji.

R.M.: Na dzień dobry tak, dlatego, że organ nakładający karę, a działający na podstawie rozporządzania, które może być uznane za niezgodne z ogólnymi zasadami prawa czy regulacjami ustawowymi, w tym zakresie jako normami rangi wyższej,  nie może skutecznie w takiej postaci wprowadzać ograniczeń. Ale do momentu wykazania tego w sądzie taka wadliwa decyzja będzie funkcjonować w obrocie prawnym.

Maciej Nowicki: Tak sobie myślę, czy kiedy pandemia przejdzie wreszcie do historii, nie będzie tak jak w przypadku frankowiczów. Możemy sobie wyobrazić pozwy za utracone w wyniku pandemii przychody, bankructwo firm, załamanie nerwowe czy utratę zdrowia? Teoretycznie, nawet ktoś kto przytyje 10 czy 20 kilogramów bo nie mógł chodzić na siłownię, również może szukać możliwości odszkodowania. W Stanach Zjednoczonych to z pewnością tak mogłoby wyglądać...

CZYTAJ TAKŻE: Koniec z pracą na rauszu. Kontrole alkomatem w pracy będą legalne?

R.M. Proszę zwrócić uwagę, że także u nas zmieniają się tendencje, orzecznictwo idzie w kierunku dużej liberalizacji. To co jeszcze 15 lat temu byłoby nie do pomyślenia jako podstawa powództwa, dziś nie wydaje się już takie odległe. Myślę więc, że scenariusz, o którym Pan mówi, jest więcej niż tylko prawdopodobny.

MF: Bardzo dziękujemy za rozmowę

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie
03 01 24

Masz telefon w T-Mobile? Zrzucisz się na karę UOKiK

T-Mobile ukarane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ponad 25 mln zł kary - poinformował UOKiK w komunikacie.…
t-mobile

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier