Z tego artykułu dowiesz się:

Wprowadzenie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III to niemały kłopot dla rodziców, szczególnie pierwszoklasistów, którzy od 9 listopada muszą pozostać w domach. Czy również tym razem będzie obowiązywał dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Kto będzie mógł skorzystać z pomocy państwa? Podpowiadamy.

Od kiedy dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Z dodatkowego zasiłku opiekuńczego już skorzystali rodzice podczas wiosennego zamknięcia szkół i skierowania wszystkich uczniów na naukę zdalną. Poprzednio, wsparcie obowiązywało do 20 września br. Teraz, w związku z wprowadzeniem kolejnych obostrzeń obowiązujących od 9 listopada, rząd powraca do dodatkowego zasiłku - wynika z informacji ministerstwa rodziny i polityki społecznej.

Firma w małym mieście. Pomysł na biznes

W związku z niezwykle trudną sytuacją epidemiczną w kraju, dużym wzrostem przypadków zakażeń koronawirusem i wynikającymi z tego decyzjami i obostrzeniami, (...) zdecydowaliśmy o przywróceniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego, na zasadach jakie obowiązywały we wrześniu br. – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Według projektu rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie, dodatkowe wsparcie dla rodziców będzie przysługiwało przez 21 dni – od 9 do 29 listopada 2020 r., czyli w okresie wprowadzenia nauki zdalnej dla najmłodszych uczniów.

Kiedy należy się dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma obowiązywać np. w przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły czy klubu dziecięcego z powodu COVID-19. Mowa o placówkach z których korzystają dzieci oraz dorosłe osoby niepełnosprawne.

Innym przypadkiem jest sytuacja, w której placówka nie będzie mogła zapewnić opieki z powodu czasowego ograniczenia jej funkcjonowania w związku z zagrożeniem epidemicznym. Tak samo traktowane będzie ograniczone otwarcie wymienionych placówek.

Komu przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy?

Zgodnie z rządowym rozporządzeniem dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał rodzicom dzieci do lat 8, a także ubezpieczonym rodzicom dzieci: do lat 16 z orzeczeniem o niepełnosprawności, do lat 18 ze znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także do 24 lat, w przypadku ważnego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

 

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…
30 08 23

Sytuacja w handlu ma się skomplikować. Jesienią może częściowo wrócić wzrost dynamiki podwyżek cen

Kolejny miesiąc z rzędu widać, że dynamika wzrostu cen spada. Jednak nie oznacza to, że w sklepach jest…
inflacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier