2 min. czytania

Przedsiębiorca na L4. ZUS nie wypłaca zasiłku automatycznie

zwolnienie lekarskie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
10 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Opłacasz składkę chorobową, lekarz wystawił ci zwolnienie więc myślisz, że ZUS sam wypłaci zasiłek. Nic bardziej mylnego. Przedsiębiorca na L4 musi się postarać.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca

Podobno trzeba mieć niezłe zdrowie żeby chorować. Jeśli prowadzisz własną firmę w przytoczonym powiedzeniu jest sporo prawdy. Przedsiębiorca na L4 nie ma łatwo.

Chociaż twoje obowiązki wcale nie odbiegają mocno od chorującej osoby zatrudnionej na etacie. I ty i ona musicie wykazać się zaangażowaniem, by otrzymać pieniądze za czas trwania niedyspozycji. Etatowiec musi poinformować swojego pracodawcę o niedyspozycji i przekazać mu niezbędne dokumenty.

CZYTAJ TAKŻE: Do kiedy płacić ZUS? Do kiedy podatki? Terminarz przedsiębiorcy

Na pierwszym miejscu jest lekarz. Tylko wykwalifikowany medyk ma możliwość wystawiania zwolnień zdrowotnych. Przed pandemią koronawirusa, trzeba było się więc udać na wizytę, podczas której wystawiane było zwolnienie. Obecne realia wyglądają nieco inaczej. Większość wizyt odbywa się w formie teleporady, można więc uzyskać i pomoc i zwolnienie bez konieczności opuszczania domu. W zależności od tego w jaki sposób wystawione zostało zwolnienie lekarskie obowiązują dwie drogi działania.

Przedsiębiorca na L4. Zwolnienie elektroniczne czy tradycyjne

Jeśli lekarz wystawił zaświadczenie e-ZLA, masz nieco łatwiej. Druk został przekazany do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych automatycznie.

CZYTAJ TAKŻE: Korzystasz z ulgi na start? Twoja emerytura będzie niższa

Od razu możesz przejść do wniosku o zasiłek chorobowy. Przy pierwszym zwolnieniu wnioskiem będzie druk ZAS-53 lub zaświadczenie płatnika składek Z-3b. Najważniejsze aby dokument zawierał:

  • twoje dane personalne,
  • adres,
  • okres niezdolności do pracy,
  • serię i numer zaświadczenia lekarskiego,
  • informację, czy zwolnienie dotyczy następstw wypadku przy pracy,
  • wzmiankę o objęciu ubezpieczeniem.

W przypadku kolejnego zwolnienia, poza wskazanymi wyżej sposobami ZUS będzie respektował także wydruk zaświadczenia lekarskiego e-ZLA, o ile lekarz ci je przekaże.

Osoby, które posiadają profil w systemie PUE ZUS mogą dokonać formalności drogą elektroniczną.

CZYTAJ TAKŻE: Składki ZUS obowiązkowe nawet przy zawieszonej działalności

W przypadku zaświadczenia lekarskiego w innej formie niż elektroniczna postępowanie jest bardzo podobne. Poza tym, że przed składaniem dokumentów do ZUS upewnij się, czy lekarz przekazał do organu rentowego informację o wydanym ci zaświadczeniu.

Do wniosku warto dołączyć numer konta bankowego, na który ma zostać wypłacony zasiłek.

CZYTAJ TAKŻE: Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe

Przedsiębiorca na L4. Kiedy pieniądze

Niestety, na pieniądze będziesz musiał chwilę poczekać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca należności niezwłocznie. Co oznacza nie później niż 30 dni po złożeniu dokumentów potrzebnych do otrzymania zasiłku.

Co więcej czas na odzyskanie pieniędzy jest ograniczony. Przedsiębiorca ma 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek na złożenie wniosku. Po upływie pół roku roszczenie nie będzie rozpatrywane.

CZYTAJ TAKŻE: ZUS nie wysyła e-maili z rozliczeniami. To oszustwo!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus
11 01 24

Zasiłek chorobowy od 2025 czekają zmiany. Przedsiębiorcy odetchną?

Zasiłek chorobowy od 2025 rok ma przejść zmiany. Według deklaracji Donalda Tuska zmienią się zasady opłacania zasiłku chorobowego.…
zasiłek chorobowy
05 01 24

A jednak...Przedsiębiorcy nie zapłacą ZUS. Nawet przez trzy miesiące. Rząd zapowiada zmiany

Składki ZUS dla przedsiębiorców i samozatrudnionych będą niższe. Raz w roku dodatkowa wypłata od państwa. Czy rząd ulży…
składki ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier