3 min. czytania

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

zatory-platnicze
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
28 03 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik.

BIG Infomonitor, który prowadzi Rejestr Dłużników w ramach badania Skaner MŚP regularnie bada problem zatorów płatniczych. Najświeższy wskaźnik jest rekordowy. Ponad 88% procent przedsiębiorców w I kwartale tego roku skarży się na zatory płatniczej. Wcześniej wartość ta oscylowała wokół 73%-83% sektora MŚP. Już 62% przedsiębiorców ma płatności opóźnione o ponad miesiąc. To o połowę więcej niż jeszcze w październiku.

Zatory płatnicze w MŚP

Z badania wynika, że niemal co druga mikro, mała i średnia firma nie może też doczekać się na pieniądze po upływie dwóch miesięcy. Rozliczenia B2B najbardziej pogorszyły się w branży handlowej i transportowej. Poprawa sytuacji widoczna jest jedynie w budownictwie

"Przedłużające się oczekiwanie na płatność może skutecznie zachwiać płynnością finansową przedsiębiorcy-wierzyciela. Brak środków na koncie najczęściej prowadzi do problemów z terminowym regulowaniem własnych zobowiązań wobec kontrahentów, pracowników, instytucji finansowych i podatkowych, a w ekstremalnych sytuacjach może doprowadzić nawet do bankructwa. Jeśli zdarzy się współpracować z kontrahentami, którzy nie płacą w terminie, nie można biernie czekać aż problem sam się rozwiąże. Zwłaszcza dziś, gdy czasy są pełne wyzwań, troska o płynność finansową własnego biznesu powinna być priorytetem dla każdego przedsiębiorcy niezależnie od wielkości firmy i branży" - powiedział prezes BIG InfoMonitor Sławomir Grzelczak, cytowany w komunikacie.

Opóźnione płatności

Opóźnione płatności to wciąż bardzo poważny problem. Dla niespełna połowy przeterminowanie faktur to już nawet dwa miesiące. Dwumiesięczne opóźnienia zgłaszają zwłaszcza małe (10-49) i średnie przedsiębiorstwa (50-249) oraz przedstawiciele branży handlowej - 63%, podano.

Opóźnienia o ponad 30 dni

Zdecydowanie najwięcej opóźnień płatności przekracza 30 dni. To problem 62% firm. W porównaniu do ostatniego kwartału zeszłego roku wzrost jest prawie dwudziestoprocentowy. Co istotne, najczęściej ryzyko opóźnień pojawia się nie w jednoosobowych firmach, a tych, które zatrudniają na etacie 10 lub więcej osób. Ten problem dotyczy prawie 70% firm.

Najbardziej zadłużone branże

Najwięcej opóźnień notowanych jest w czterech branżach. Niechlubnym rekordzistą jest handel. Tutaj opóźnienia płatności o ponad 60 dni wzrosły do 63% (z 28%), a także w transporcie, z 18% do 44% Spory skok widoczny jest też w usługach (o 10 pkt.%), gdzie już 38% firm mówi o dwumiesięcznym oczekiwaniu na płatności od kontrahentów.

Zatory płatnicze w budownictwie

Pozytywny sygnał płynie z budownictwa. W tym sektorze sytuacja w zakresie zatorów poprawia się. Problem z zatorami jest mniejszy o 11%. Jedynie co czwarta firma budowlana wskazuje opóźnienia o ponad 60 dni. Znamienne jest to, że jeszcze w zeszłym kwartale budownictwo notowało rekordowy wskaźnik opóźnień płatności.

Opóźnienia sposobem na konkurentów?

- Duże opóźnienia w firmach handlowych są jednym ze sposobów zwiększenia konkurencyjności. Gorsze nastroje konsumenckie sprawiają, że wiele firm ma problem ze sprzedażą produktów. W związku z tym opóźnia rozliczenia przede wszystkim z hurtownią. Podobnie dzieje się w branży transportowej. Wzrost cen transportu sprawia, że część usługobiorców nie ma możliwości terminowego regulowania swoich zobowiązań wobec firm transportowych – pisze w komentarzu BIG Infomonitor.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier