2 min. czytania

Zatrudnianie obcokrajowców – idą duże zmiany!

zatrudnianie obcokrajowca
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
16 07 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Łatwiejsza i w dużej mierze elektroniczna ścieżka przyjmowania pracowników z zagranicy – ministerstwo rozwoju chce, by zatrudnianie obcokrajowców odbywało się na innych zasadach niż dotąd. Jakie zmiany planuje rząd? 

Zatrudnianie obcokrajowców – nowe prawo

Reforma procedury zatrudniania obcokrajowców ma wynikać ze zmian, jakie resort rozwoju odpowiedzialny za rynek pracy planuje w obszarze dwóch aktów prawnych. Chodzi o ustawę o wspieraniu zatrudnienia oraz ustawę o zatrudnieniu cudzoziemców.

Zarys zmian, jakie czekają pracodawców otwartych na gości z zagranicy, przedstawiła w Gdyni wiceminister pracy i polityki społecznej Iwona Michałek podczas rozmów z przedstawicielami pomorskich urzędów pracy.

Jakie zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przedstawiło właśnie listę zmian, jakie mają zreformować procedury dotyczące zatrudniania cudzoziemców w firmach na terenie Polski.

Po pierwsze planowane jest usprawnienie i uspójnienie systemu instytucjonalnego, który jest odpowiedzialny za dopuszczenie osób z zagranicy do krajowego rynku pracy. Można się domyślać, że pod tym hasłem resort zauważa różnice, jakie występują w tym zakresie między województwami, i chce je zniwelować.

Po drugie, zmiany w przepisach mają doprowadzić do sytuacji, w której polscy pracodawcy będą mogli łatwiej zatrudniać obcokrajowców na czas dłuższy oraz w nieprzerwany sposób.

Pracownik z Afryki. Czy będzie łatwiej go zatrudnić?

Wiadomo, że od kilku lat, na pracę w Polsce mogą liczyć w dużej mierze obywatele naszych wschodnich sąsiadów. Stąd dość łatwo polskich zakładach spotkać pracowników z paszportem ukraińskim, czy białoruskim. Czy istnieje szansa otwarcia się na inne rynki? Tutaj nie ma, póki co, jednoznacznej odpowiedzi ze strony resortu. Jest jednak pewien sygnał do zmian. W oficjalnym komunikacie, wśród propozycji znajdujemy punt mówiący o „utrzymaniu preferencji geograficznych w dostępie do rynku pracy oraz rozważenie poszerzenia stosowania preferencji w stosunku do państw innych niż obecnie”.

Ukraińcy najliczniejsi na polskim rynku pracy

Według majowego raportu ZUS, Ukraińcy stanowią aż ¾  ubezpieczonych obcokrajowców pracujących w Polsce. Na koniec kwietnia było ich 585 tys. Tylko w kwietniu 2021 roku zarejestrowano 10,3 tys. pracowników znad rzeki Dniepr. Według różnych szacunków obecnie w Polsce pracuje ponad 800 tys. zarejestrowanych w ZUS obcokrajowców.

Szybka procedura pozwolenia na pracę w Polsce

Ministerstwo zapowiada także, wprowadzenie efektywniejszych procedur dopuszczania osób z zagranicy po polskiego rynku pracy. Ma to się objawić m.in. poprzez skrócenie okresu postępowań w tym zakresie. Dodatkowo planowane jest uruchomienie całkowicie elektronicznej ścieżki kontaktu między pracodawcą a urzędem, co pozwoli na oszczędność czasu oraz kosztów dojazdu pracodawcy lub jego przedstawiciela na spotkanie z urzędnikiem.

Obcokrajowcy podczas prac sezonowych

Coraz częstszą praktyką jest zatrudnianie pracowników sezonowych np. z Ukrainy czy Białorusi w polskich gospodarstwach rolnych. Niebawem według zapowiedzi resortu rozwoju, mają zostać wprowadzone uproszczenia dla tych rolników, którzy na określony sezon będą chcieli zatrudnić cudzoziemców.

Zatrudnianie cudzoziemców – nadużycia

Równolegle z wprowadzanymi zmianami ministerstwo rolnictwa chce skutecznie walczyć z nadużyciami oraz zmniejszać ryzyko zaniżania standardów obowiązujących na rynku pracy w naszym kraju – czytamy w informacji resortu rozwoju.

 

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier