Z tego artykułu dowiesz się:

O tym polskim produkcje zrobiło się głośno w czasie wojny na Ukrainie. Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun zebrał pochlebne recenzje od ukraińskiej armii oraz wojskowych specjalistów z całego świata. Ostatnio zrobiło się o nim głośno przy okazji skutecznej obrony przez irańskimi dronami. Gdzie produkowane są polskie zestawy rakietowe Piorun?

Zestawy rakietowe Piorun

Mało jest w Polsce zakładów, które mogą się pochwalić prawie stuletnią historią. W tym przypadku mówimy o producencie uzbrojenia, którego historia sięga II Rzeczypospolitej, a dokładnie idei budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. To właśnie w takiej firmie powstają znane dziś na cały świat Przenośne Przeciwlotnicze Zestawy Rakietowe Piorun.

Mesko S.A.

Mowa o należących do PGZ zakładach Mesko S.A. w Skarżysku-Kamiennej w województwie świętokrzyskim. Przedsiębiorstwo, choć powołane w 1922 r., ruszyło z produkcją latem 1924 roku jako Państwowa Fabryka Amunicji. Później znane jako „Mesko”.

Nazwa ta (i nie jest to pomyłką) może kojarzyć się z PRL-owskim sprzętem AGD, kiedy firma należała do zjednoczenia Predom. Wówczas skarżyskie zakłady opuszczały m.in. takie produkty jak wieloczynnościowa elektryczna maszynka kuchenna Jaga EM-1, czy elektryczna maszynka do mielenia EM-2. Również przez Mesko produkowane były znane z polskich dróg oprawy oświetlenia ulicznego o charakterystycznym „łezkowatym” kształcie. Są miejsca, gdzie można je jeszcze spotkać. Teraz wizytówką zakładu jest wysokiej klasy sprzęt wojskowy, oparty przede wszystkim na polskiej technologii

CZYTAJ TAKŻE: Drony Bayraktar produkuje firma rodzinna

Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun

Niespełna miesiąc temu fabrykę opuścił tysięczny Przenośny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy Piorun. Sprzęt, o którym głośno zrobiło się w walczącej Ukrainie, a przez to także na polu walki. Jak się okazało, skutecznie unieszkodliwiał rosyjskie samoloty, śmigłowce a ostatnio także siejące spustoszenie irańskie drony Shahed.

Dostawy zestawu produkowanego od 2016 roku, niedawno zostały zakontraktowane do USA oraz Estonii. Choć firma przyznaje, że zainteresowanie tym sprzętem słychać z różnych części świata. Widać to było m.in. podczas ostatniego 30. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. Stoisko z Piorunami było jednym z chętniej oglądanych w czasie MSPO.

Z czego wynikają sukcesy Pioruna?

Jak powiedział przy okazji produkcji 1000 PPZR Piorun członek zarządu ds. rozwoju dr inż. Przemysław Kowalczuk:

Ten produkt to nie tylko prawdziwa wizytówka zakładuale także doskonały dowód na to, że na skuteczność zestawu wpływ ma wiele składowych na każdym etapie produkcyjnym. Za jego sukcesem stoi cała załoga: nie tylko konstruktorzy czy technolodzy, ale także specjaliści od montażu poszczególnych podzespołów czy końcowa kontrola jakości. To właśnie ich działania łączą wszystkie elementy w jedną, unikatową całość”.

Rakiety made in Poland

Również podzespoły Piorunów w dużej mierze produkowane są w Polsce. W tym tygodniu Mesko S.A. wraz z WZE S.A. z Zielonki podpisały umowę o współpracy. Druga z wymienionych spółek będzie produkowała wiązki sygnałowe właśnie do Przenośnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych „Piorun”. Podpisana w Skarżysku-Kamiennej umowa to dowód na to, że w Polsce jesteśmy w stanie produkować nowoczesny sprzęt i odnosić z nim sukcesy w skali międzynarodowej.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier