Z tego artykułu dowiesz się:

Telefony służbowe to dziś nie tylko kieszonkowe komputery, ale także urządzenia końcowe sieci firmowej. Urządzenia pozwalają na łączenie się z firmową pocztą, chmurą, zasobami danych, a to sprawia, że każdy telefon funkcjonujący w firmie może być łakomym kąskiem dla cyberprzestępców. Nakładanie ograniczeń poprzez rozwiązania MDM i EMM to dziś konieczność.

Telefony służbowe z MDM

Najpierw wyjaśnijmy znaczenie skrótu, który może niektórym kojarzyć się bardziej z Marszałkowską Dzielnicą Mieszkaniową lub kultowym programem telewizyjnym z lat dziewięćdziesiątych. W tym wypadku pisząc o MDM, mamy na myśli system, który pozwoli zabezpieczyć telefony służbowe. Mobile Device Management – to ogólna nazwa dla oprogramowania, które pozwala administratorom IT na zarządzanie, monitorowanie, a także zabezpieczanie urządzeń mobilnych działających w ramach organizacji. Nie warto mylić tego pojęcia ze "szpiegowaniem", bo zupełnie chodzi o coś innego.

Dodajemy, że współczesne rozwiązania pozwalają kontrolować urządzenia różnych marek i działające w różnych systemach operacyjnych.

CZYTAJ TAKŻE: Czy można odliczyć VAT od akcesoriów na smartfona?

Po co zarządzać firmowymi urządzeniami mobilnymi?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Wyobraźmy sobie, że pracownik zgubi telefon. W takiej sytuacji, szybkie zaszyfrowanie danych choćby z książki telefonicznej, to obowiązek wynikający z przepisów np. RODO. Ale to tylko jednak z wielu sytuacji. Wielu pracowników traktuje służbowe smartfony, jak swoją własność instalując na ich pokładzie przeróżne aplikacje, w gronie których mogą pojawić się także programy złośliwe. A to już rodzi konkretne i poważne zagrożenia nie tylko dla pojedynczego urządzenia, ale dla całej firmowej sieci, oprogramowania, zasobów wspólnych itd.

Zalety MDM

Systemy tej klasy pozwalają zarządzać urządzeniami i zabezpieczać je w naprawdę dużym stopniu. Pozwalają także na zaawansowaną integrację sprzętu z infrastrukturą sieciową firmy. W ograniczonym stopniu mogą przydać się także w sytuacji, w której pracownik przychodzi do pracy z własnym urządzeniem i w pewnym stopniu chce uzyskać dostęp do systemów korporacyjnych. W przypadku bardziej zaawansowanych rozwiązań mówi się już o EMM (Enterprise Mobility Management), czyli całościowego zarządzania mobilnością przedsiębiorstwa.

Wśród zalet MDM wymienia się m.in. możliwość wymuszania haseł oraz tworzenia różnych uprawnień dla różnych grup urządzeń. Ważne jest także lokalizowanie oraz wspomniane blokowanie treści.

Jak działa MDM?

Z jednej strony istotne jest centrum sterowania, którym zarządzają administratorzy. Mają oni uprawnienia do monitorowania, a także zdalnej konfiguracji urządzeń. Często równolegle obowiązuje procedura akceptacji aplikacji, które chce zainstalować użytkownik. Administrator może więc dać zielone światło co do instalacji, lub zabronić pobierania określonego programu.

Istnieje także możliwość tworzenia czarnych i białych list aplikacji, które można instalować bez konieczności potwierdzania u administratora MDM.

Z drugiej strony występuje interfejs klienta, który działa na konkretnym urządzeniu i służy do odbierania i wprowadzania poleceń administratora.

 

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Sztuczna inteligencja w małej firmie: 7 darmowych (i legalnych) narzędzi AI, które odmienią Twoją codzienność

Jeszcze kilka lat temu na myśl o sztucznej inteligencji widzieliśmy humanoidalne roboty lub hollywoodzkie scenariusze. Dziś AI to…
sztuczna inteligencja

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier