Z tego artykułu dowiesz się:

Zniesienie konieczności odbycia noclegu, a co za tym idzie zwiększenie liczby podmiotów, które mogą realizować opłaconą usługę. Zmiany w bonie turystycznym to dobra informacja dla podmiotów związanych z branżą turystyczną.

Polski Bon Turystyczny to rządowy pomysł walki z trudną sytuacją, spowodowaną pandemią koronawirusa. Jej beneficjentami są zarazem rodziny, które otrzymują dofinansowanie do wypoczynku, jak i firmy turystyczne, w których można bon zrealizować. Wsparcie należy wykorzystać do końca marca 2022r. Do tej pory bonem można było „opłacić” tylko pobyt w hotelu oraz udział w imprezie turystycznej o ile wiązało się to z co najmniej jednym noclegiem.

CZYTAJ TAKŻE: Monopoly po polsku, czyli kolejne pola, na których musisz za coś płacić. Podatki 2021. Lista

Jakie zmiany w bonie turystycznym

Na mocy ustawy z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2021 poz. 159) dotychczasowe przepisy zostały znowelizowane. Zapis uzależniający wykorzystanie bonu od noclegu został zmieniony.

Bon będzie można wykorzystać także na udział w jednodniowej wycieczce o ile, w jej trakcie będzie zrealizowany „pakiet atrakcji”. Słowo „pakiet” należy rozumieć jako co najmniej dwie formy spędzenia czasu w trakcie imprezy turystycznej. Organizatorzy dostali więc większą dowolność przy ustalaniu planu. Jednym z jego punktów może być zwiedzanie miasta z przewodnikiem lub rejs statkiem. A nawet udział w zawodach sportowych. Możliwość poszerzenia oferty to znakomite wieści dla wszystkich podmiotów świadczące tego typu usługi, gdyż dzięki temu mogą zyskać więcej zleceń.

Kto może przyjmować Bony Turystyczne

Zgodnie z przepisami do grupy podmiotów, które mogą pobierać opłaty w postaci Polskiego Bonu Turystycznego są: przedsiębiorcy turystyczni, organizatorzy turystyki, organizacje pożytku publicznego, realizujący usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne na terenie Polski. Wszystkie firmy znajdują się w dostępnym w internecie spisie. Po wejściu na stronę: www.bonturystyczny.polska.travel klienci bez problemu mogą znaleźć najbardziej pasująca im formę spędzenia czasu, za którą „zapłacą” bonem. Działający w branży turystycznej przedsiębiorcy muszą dopisać się do tego spisu, jeśli chcą by trafili do nich turyści.

CZYTAJ TAKŻE: Zadłużenie branży HoReCa rośnie. W najtrudniejszej sytuacji drobni przedsiębiorcy

Jak dopisać się do listy Podmiotów Akceptujących Bony

Pierwszym krokiem jest rejestracja na podlegającej ZUS Platformie Usług elektronicznych (PUE ZUS). Niezbędne do tego będzie podanie następujących danych:

  • imienia i nazwiska, nazwy lub firmy
  • adresu zamieszkania, adresu siedziby, adresu wykonywania działalności
  • numeru identyfikacyjny NIP
  • informacji o wpisie do właściwego rejestru branży turystycznej,
  • numeru wpisu potwierdzającego możliwość prowadzenia działalności gospodarczej
  • informacji o oferowaniu usług hotelarskich lub imprez turystycznych
  • numeru rachunku bankowego stworzonego na potrzeby dzialności
  • firmowego adresu poczty elektronicznej
  • numeru telefonu firmy
  • personaliów osoby dokonującej rejestracji, upoważnionej do reprezentowania firmy.

Nowelizacja poszerzyła ten katalog o adres miejsca prowadzonej działalności turystycznej. Dzięki temu wyszukiwanie w spisie jest jeszcze łatwiejsze. Do potwierdzenia przesłanych danych i uwierzytelnienia zgłaszanego podmiotu niezbędne będzie skorzystanie z środka identyfikacji elektronicznej np. profilu zaufanego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier