2 min. czytania

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

branża piwna
Autor
redakcja
Opublikowano
05 09 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła o nawet 40 proc w porównaniu do ostatnich czterech lat. Do tego dochodzi nienajlepsza pogoda.

Nienajlepsze wyniki sprzedażowe branża piwowarska chciała poprawić w czasie tegorocznych wakacji. Jednak mijający sezon wakacyjny rozczarował i odbicia rynku nie było. Zdaniem Bartłomieja Morzyckiego, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego cytowanego przez ISB News, wpływ na to miały spore podwyżki cen piwa. Od 2019 ceny piwa wzrosły o ponad 40 proc., a wzrost przyspieszył szczególnie od stycznia tego roku. Zdaniem ekspertów branżowych na spadki wpływ miała też nienajlepsza pogoda.

Sprzedaż piwa w Polsce

Jak duży jest spadek sprzedaży piwa? Po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku spadek sprzedaży piwa wyniosła według najbardziej delikatnych szacunków ok. 8% rok do roku. Na koniec roku wskaźnik ten ma być jeszcze gorszy. Choć piwa sprzedawać się ma coraz mniej, wartość całego rynku ma być wyższa. To efekt rosnącej inflacji. Coraz wyższa cena pojedynczej butelki piwa sprawia, że kupujący decyduje się na to by nabyć ich mniej.

Branża miała nadzieję, że rosnące koszty produkcji spowodowane między innymi przez inflację uda się odrobić latem. Niestety, wakacje nie pomogły. Letnie miesiące przyniosły dalsze spadki konsumpcji piwa. - Mijający sezon był dla branży piwowarskiej rozczarowujący i nie przyniósł oczekiwanego odbicia rynku - przyznaje Morzycki.

Sytuację potęguje fakt, że kondycja finansowa gospodarstw domowych pogorszyła się. Rzadziej też korzystamy z wizyt w klubach i barach.

Prognozy dla branży piwnej

Niesprzyjające warunki dla branży to przede wszystkim wysoka inflacja, która zmusza do ograniczenia konsumpcji. Do tego dochodzą podwyżki podatku akcyzowego i koszty związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Pocieszeniem jest coraz lepsza kondycja segmentu piw bezalkoholowych.

Ile piwa pije się w Polsce?

Przeciętnie każdy pijący Polak powyżej 15 roku życia wypija rocznie 136 litrów piwa rocznie. Z danych przeprowadzonego przez Deloitte "Podsumowania analizy wybranych wskaźników wpływu przemysłu piwowarskiego na polską gospodarkę i otoczenie" wynikało, że pijemy głównie piwo polskiego pochodzenia, a rosnący import wciąż ma małe znaczenie. Polacy piją 92 proc. krajowej produkcji piwa - można było przeczytać w raporcie.

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…
29 08 23

Recesja techniczna – co to jest?

Coraz częściej słyszymy pojęcie „recesja techniczna”. Co to takiego? Co oznacza recesja techniczna? Recesja nie kojarzy nam się…
recesja_techniczna

Nowoczesna księgowość w erze cyfryzacji: Księgowość IT

W erze cyfrowej, w której technologia ewoluuje w zawrotnym tempie, tradycyjna księgowość ustępuje miejsca nowoczesnym rozwiązaniom. Księgowość online…
ksiegowosc

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier