2 min. czytania

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

branża piwna
Autor
redakcja
Opublikowano
05 09 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła o nawet 40 proc w porównaniu do ostatnich czterech lat. Do tego dochodzi nienajlepsza pogoda.

Nienajlepsze wyniki sprzedażowe branża piwowarska chciała poprawić w czasie tegorocznych wakacji. Jednak mijający sezon wakacyjny rozczarował i odbicia rynku nie było. Zdaniem Bartłomieja Morzyckiego, dyrektora generalnego Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego cytowanego przez ISB News, wpływ na to miały spore podwyżki cen piwa. Od 2019 ceny piwa wzrosły o ponad 40 proc., a wzrost przyspieszył szczególnie od stycznia tego roku. Zdaniem ekspertów branżowych na spadki wpływ miała też nienajlepsza pogoda.

Sprzedaż piwa w Polsce

Jak duży jest spadek sprzedaży piwa? Po pierwszych ośmiu miesiącach tego roku spadek sprzedaży piwa wyniosła według najbardziej delikatnych szacunków ok. 8% rok do roku. Na koniec roku wskaźnik ten ma być jeszcze gorszy. Choć piwa sprzedawać się ma coraz mniej, wartość całego rynku ma być wyższa. To efekt rosnącej inflacji. Coraz wyższa cena pojedynczej butelki piwa sprawia, że kupujący decyduje się na to by nabyć ich mniej.

Branża miała nadzieję, że rosnące koszty produkcji spowodowane między innymi przez inflację uda się odrobić latem. Niestety, wakacje nie pomogły. Letnie miesiące przyniosły dalsze spadki konsumpcji piwa. - Mijający sezon był dla branży piwowarskiej rozczarowujący i nie przyniósł oczekiwanego odbicia rynku - przyznaje Morzycki.

Sytuację potęguje fakt, że kondycja finansowa gospodarstw domowych pogorszyła się. Rzadziej też korzystamy z wizyt w klubach i barach.

Prognozy dla branży piwnej

Niesprzyjające warunki dla branży to przede wszystkim wysoka inflacja, która zmusza do ograniczenia konsumpcji. Do tego dochodzą podwyżki podatku akcyzowego i koszty związane z wprowadzeniem systemu kaucyjnego. Pocieszeniem jest coraz lepsza kondycja segmentu piw bezalkoholowych.

Ile piwa pije się w Polsce?

Przeciętnie każdy pijący Polak powyżej 15 roku życia wypija rocznie 136 litrów piwa rocznie. Z danych przeprowadzonego przez Deloitte "Podsumowania analizy wybranych wskaźników wpływu przemysłu piwowarskiego na polską gospodarkę i otoczenie" wynikało, że pijemy głównie piwo polskiego pochodzenia, a rosnący import wciąż ma małe znaczenie. Polacy piją 92 proc. krajowej produkcji piwa - można było przeczytać w raporcie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Podatek Belki raczej szybko nie zniknie. Tymczasem fiskus ściąga z Polaków kolejne grube miliardy

W Ministerstwie Finansów trwają prace nad zapowiedzianymi ulgami w tzw. podatku Belki. Politycy z różnych ugrupowań opowiadają się…
limit gotówki

Ruch w sklepach w 2023 na minusie. PEŁNY RAPORT

Sklepy zakończyły 2023 rok na lekkim minusie. Największe spadki dotknęły hipermarkety. PODSUMOWANIE RUCHU I WIZYT W SKLEPACH DETALICZNYCH…
ruch w sklepach

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier