2 min. czytania

Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

umowa o dzieło
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
18 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dla wielu firm import i eksport to główne źródło dochodów. Który kierunek jest najlepszy? Z którym krajem najlepiej handlować?

Cztery pandemiczne miesiące od stycznia do kwietnia pokazały, z którymi państwami, nawet w kryzysie, najlepiej wychodzi nam międzynarodowy handel. Mamy najnowsze dane

Handel międzynarodowy a pandemia

Mogłoby się wydawać, że wczasach galopujących statystyk zachorowań oraz globalnie złej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią, hamuje również handel międzynarodowy. Tymczasem dane GUS pokazują, że nie było tak źle, a już pewnością dużo lepiej niż podczas pierwszej fali koronawirusa sprzed roku.

Import i eksport w kryzysie

Jak pokazują najnowsze dane GUS, obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie od stycznia do końca kwietnia 2021 roku wyniosły w cenach bieżących 408,4 mld złotych w eksporcie i 392,3 mld złotych w imporcie. Dodatnie saldo więc wyniosło w omawianym czasie 16 mld złotych, podczas gdy rok temu, w tym samym okresie wnosiło 3,4 mld złotych. Główną lokomotywą dla tej tendencji był eksport, który wzrósł aż o 25,6%. Złego czasu nie odnotowali także importerzy. Import również pokazał tendencję wzrostową na poziomie 22%.

Gdzie najczęściej sprzedajemy?

Największy udział w eksporcie towarów made in Poland mamy z krajami rozwiniętymi, które odpowiadają za 86,3% całości handlu, z czego 75% to kraje Unii Europejskiej. Trochę niższy odsetek zauważamy w imporcie. 64,1% importu to kraje rozwinięte, z czego 55% to państwa członkowskie UE.

Ujemne saldo odnotowaliśmy w przypadku krajów rozwijających się, których zdolności zakupowe w okresie pandemii znacząco spadły. Łącznie w tej kategorii mówimy o wyniku minus 81,3 mld złotych.

Gdzie sprzedawać po pandemii?

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – mówi stare powiedzenie. Podobnie jest z partnerami handlowymi w czasie pandemii. To, co może cieszyć to fakt, że po pierwszych czterech miesiącach 2021 roku nie odnotowaliśmy spadku w eksporcie towarów. W przypadku importu gorzej wyglądają jedynie wyniki ze Stanami Zjednoczonymi.

Pozycje lidera we współpracy międzynarodowej umocniły Niemcy. Udział naszego zachodniego sąsiada wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym o 0,7 punktu procentowego i wyniósł 28,8%. To pokazuje dużą stabilność relacji handlowych z partnerami zza Odry. Dodatnie saldo na tym kierunku wyniosło 32,2 mld zł.

Skąd importujemy najwięcej?

Patrząc na etykiety różnych towarów, mogłoby się wydawać, że największy udział wśród kierunków importowych mamy z Chinami. Nic bardziej mylnego. Państwo środka zajmuje w tym zestawieniu drugą pozycję. Liderem tabeli wciąż są Niemcy, z bezpieczną przewagą nad dalekowschodnią potęgą. Trzecie miejsce zajmują silne (już tradycyjnie) w tym rankingu Włochy, co dowodzi, że wciąż bardzo cenimy sobie artykuły wyprodukowane na Półwyspie Apenińskim.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier