2 min. czytania

Import-eksport. Z którym krajem najlepiej handlować?

umowa o dzieło
Autor
Marek Klapa
Opublikowano
18 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Dla wielu firm import i eksport to główne źródło dochodów. Który kierunek jest najlepszy? Z którym krajem najlepiej handlować?

Cztery pandemiczne miesiące od stycznia do kwietnia pokazały, z którymi państwami, nawet w kryzysie, najlepiej wychodzi nam międzynarodowy handel. Mamy najnowsze dane

Handel międzynarodowy a pandemia

Mogłoby się wydawać, że wczasach galopujących statystyk zachorowań oraz globalnie złej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią, hamuje również handel międzynarodowy. Tymczasem dane GUS pokazują, że nie było tak źle, a już pewnością dużo lepiej niż podczas pierwszej fali koronawirusa sprzed roku.

Import i eksport w kryzysie

Jak pokazują najnowsze dane GUS, obroty towarowe handlu zagranicznego w okresie od stycznia do końca kwietnia 2021 roku wyniosły w cenach bieżących 408,4 mld złotych w eksporcie i 392,3 mld złotych w imporcie. Dodatnie saldo więc wyniosło w omawianym czasie 16 mld złotych, podczas gdy rok temu, w tym samym okresie wnosiło 3,4 mld złotych. Główną lokomotywą dla tej tendencji był eksport, który wzrósł aż o 25,6%. Złego czasu nie odnotowali także importerzy. Import również pokazał tendencję wzrostową na poziomie 22%.

Gdzie najczęściej sprzedajemy?

Największy udział w eksporcie towarów made in Poland mamy z krajami rozwiniętymi, które odpowiadają za 86,3% całości handlu, z czego 75% to kraje Unii Europejskiej. Trochę niższy odsetek zauważamy w imporcie. 64,1% importu to kraje rozwinięte, z czego 55% to państwa członkowskie UE.

Ujemne saldo odnotowaliśmy w przypadku krajów rozwijających się, których zdolności zakupowe w okresie pandemii znacząco spadły. Łącznie w tej kategorii mówimy o wyniku minus 81,3 mld złotych.

Gdzie sprzedawać po pandemii?

Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie – mówi stare powiedzenie. Podobnie jest z partnerami handlowymi w czasie pandemii. To, co może cieszyć to fakt, że po pierwszych czterech miesiącach 2021 roku nie odnotowaliśmy spadku w eksporcie towarów. W przypadku importu gorzej wyglądają jedynie wyniki ze Stanami Zjednoczonymi.

Pozycje lidera we współpracy międzynarodowej umocniły Niemcy. Udział naszego zachodniego sąsiada wzrósł w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym o 0,7 punktu procentowego i wyniósł 28,8%. To pokazuje dużą stabilność relacji handlowych z partnerami zza Odry. Dodatnie saldo na tym kierunku wyniosło 32,2 mld zł.

Skąd importujemy najwięcej?

Patrząc na etykiety różnych towarów, mogłoby się wydawać, że największy udział wśród kierunków importowych mamy z Chinami. Nic bardziej mylnego. Państwo środka zajmuje w tym zestawieniu drugą pozycję. Liderem tabeli wciąż są Niemcy, z bezpieczną przewagą nad dalekowschodnią potęgą. Trzecie miejsce zajmują silne (już tradycyjnie) w tym rankingu Włochy, co dowodzi, że wciąż bardzo cenimy sobie artykuły wyprodukowane na Półwyspie Apenińskim.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier