magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Korekta wysokości dofinansowania do urealnionych kosztów, zmiana wysokości możliwych kredytów, oraz ogłoszenie dodatkowego dofinansowania na tzw. głęboką termomodernizację. To niektóre zmiany, jakie są przewidywane w nowym rozdaniu programu Czyste Powietrze 2023. Do propozycji jego modyfikacji odniosła się m.in. Konfederacja Lewiatan.

Czyste Powietrze 2023 – pierwsze dobre recenzje

Do proponowanych zmian w programie Czyste Powietrze na 2023 już odniosła się Konfederacja Lewiatan. Eksperci oceniają, że nowości idą w dobrym kierunku. Zaznaczają jednak, co jest zrozumiałe, skuteczność zmian będzie można ocenić dopiero po kilku miesiącach.

Jakie zmiany w programie Czyste Powietrze?

Eksperci do najważniejszych zmian zaliczają m.in. korektę wysokości dofinansowania. Będzie ona dostosowana do realnych kosztów prac remontowych, a także materiałów budowlanych. Z kolei w komponencie kredytowym zmianie ulegnie wysokość kwoty, jaką będzie można pożyczyć na inwestycje. Ogłoszone będzie także dodatkowe finansowanie na pracę, które będą służyły tzw. głębokiej termomodernizacji domów. Mówimy w tym przypadku o tzw. pakiecie termo. W dalszym ciągu wysokość wsparcia będzie uzależniona od dochodu.

Strategia renowacji budynków

Warto w tym kontekście przypomnieć, że lutym 2022 roku rząd przyjął długoterminową strategię renowacji budynków. Tym samym nasz kraj celuje wysoko i ambitnie w poprawę efektywności energetycznej domów. Mowa o prawie 2,5 mln budynków do 2030 roku i 7,5 mln zł do 2050 roku.

Konfederacja Lewiatan ocenia jednak, że kryzys, inflacja oraz wysokie stopy procentowe sprawiają, że już teraz „tempo termomodernizacji budynków w Polsce spada i osiągnięcie celów zapisanych w dokumentach strategicznych staje się coraz mniej realne”.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes 2023. Termomodernizacja i OZE z ustawowym boosterem

Czyste Powietrze 2023 i banki komercyjnych

Według „Lewiatana” bardzo ważny jest udział banków komercyjnych w programie „Czyste powietrze”. Według wyliczeń, ze 103 mld złotych budżetu programu, 40 mld złotych mają zapewnić banków. Z deklaracji NFOŚiGW, jakie miały paść w rozmowie z pracodawcami, w nowej odsłonie programu ma nastąpić poprawa warunków dofinansowania dla osób wybierających ścieżkę kredytową. Dodatkowo kwota kredytu objęta gwarancją Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ma wzrosnąć do 150 tys. brutto.

Pełna diagnoza nowych możliwości związanych z programem przedstawiona przez Konfederację Lewiatan znajduje się tutaj.

To Cię zainteresuje

29 03 23

Dotacja na pompy ciepła. Wniosek o dopłatę krok po kroku

Dotacja na pompy ciepła w ramach programu „Mój Prąd” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nabór wniosków kończył…
pompa ciepła

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier