Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były budowane bez pozwolenia. Na razie, takie przepisy dotyczą tylko obiektów o niższej powierzchni zabudowy. Jak się okazuje, konkretne projekty zmian w prawie już są.

Domy powyżej 70 m

W poniedziałek, 3 października 2022 do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) wpłynął projekt ustawy, która ma zmienić Prawo budowlane. Zgodnie z jego zamysłem, domy powyżej 70 mbędą zwolnione z pozwolenia na budowę. Mówimy oczywiście o powierzchni zabudowy. To duża zmiana.

Do tej pory, na mocy przepisów wprowadzonych razem z Polskim Ładem, z tego obowiązku zwolnione były jedynie te obiekty, których powierzchnia nie przekracza 70 m2. W promowanie tego rozwiązania mocno zaangażowało się ministerstwo rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Rozpisano nawet konkurs na najlepsze projekty. Zwycięskie prace można za darmo pobrać i zrealizować. Teraz zgodnie z zapowiedziami ministra Waldemara Budy, prawo ma pójść dalej.

Impuls dla budowlanki?

Czy takie rozwiązania prawne mogą być impulsem dla budowlanki? Póki co, wcześniejsze przepisy o mniejszych domach nie spowodowały jakiegoś boomu na małe domy bez pozwolenia. Czy zatem zmienią to domy powyżej 70 mi nowe prawo? Trudno wyrokować, szczególnie w dobie inflacji. Szczególnie że preferencje będą ograniczone wyłącznie w przypadku budowania na własne potrzeby mieszkaniowe. Ale o tym za chwilę.

CZYTAJ TAKŻE: Budowlanką hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Domy powyżej 70 m- co planuje rząd?

Autorzy ustawy chcą by budowa domu powyżej 70 m2, była możliwa na podstawie mocno uproszczonej procedury. Inwestor będzie potrzebował w takim wypadku jedynie zgłoszenia (i braku sprzeciwu wobec niego). Cała procedura uzyskiwania pozwolenia ba budowę przestanie istnieć.

Jakie warunki domu bez pozwolenia?

Są jednak warunki realizacji takiej inwestycji w nowych realiach prawnych. Budowany przez nas dom nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. To po pierwsze. Po drugie, podobnie jak obecnie przy mniejszych inwestycjach, konieczna jest deklaracja, że budujemy na własne potrzeby.

Kluczową zmianą jest także obowiązek ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Przypomnijmy, że takiego obowiązku nie ma w przypadku domów na własne potrzeby o powierzchni zabudowy do 70 m2.

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Czynniki ekonomiczne na czele największych obaw Polaków. Inflacja wciąż „królową”

Inflacja wciąż na czele rankingu największych lęków Polaków. Jak wynika z cyklicznego badania pt. „Bieżące lęki i obawy…
KSEF

Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy…
odwołać darowiznę

Umowa użyczenia pojazdu

Umowa użyczenia pojazdu pozwala z niego korzystać nieodpłatnie. Jak działa umowa użyczenia? Jak działa umowa użyczenia? Umowa użyczenia…
umowa-uzyczenia

Pośrednictwo nieruchomości tylko dla wybranych. Wrócą licencje?

Rząd bierze się za pośredników nieruchomości. Zapowiadane są zmiany w prawie, które mają uregulować patologie rynkowe. Nie będzie…
nieruchomości

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier