Z tego artykułu dowiesz się:

Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że to tylko kwestia czasu, by również domy powyżej 70 m2, były budowane bez pozwolenia. Na razie, takie przepisy dotyczą tylko obiektów o niższej powierzchni zabudowy. Jak się okazuje, konkretne projekty zmian w prawie już są.

Domy powyżej 70 m

W poniedziałek, 3 października 2022 do Rządowego Centrum Legislacji (RCL) wpłynął projekt ustawy, która ma zmienić Prawo budowlane. Zgodnie z jego zamysłem, domy powyżej 70 mbędą zwolnione z pozwolenia na budowę. Mówimy oczywiście o powierzchni zabudowy. To duża zmiana.

Do tej pory, na mocy przepisów wprowadzonych razem z Polskim Ładem, z tego obowiązku zwolnione były jedynie te obiekty, których powierzchnia nie przekracza 70 m2. W promowanie tego rozwiązania mocno zaangażowało się ministerstwo rozwoju oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB). Rozpisano nawet konkurs na najlepsze projekty. Zwycięskie prace można za darmo pobrać i zrealizować. Teraz zgodnie z zapowiedziami ministra Waldemara Budy, prawo ma pójść dalej.

Impuls dla budowlanki?

Czy takie rozwiązania prawne mogą być impulsem dla budowlanki? Póki co, wcześniejsze przepisy o mniejszych domach nie spowodowały jakiegoś boomu na małe domy bez pozwolenia. Czy zatem zmienią to domy powyżej 70 mi nowe prawo? Trudno wyrokować, szczególnie w dobie inflacji. Szczególnie że preferencje będą ograniczone wyłącznie w przypadku budowania na własne potrzeby mieszkaniowe. Ale o tym za chwilę.

CZYTAJ TAKŻE: Budowlanką hamuje, ale nie tak mocno jak w pandemii

Domy powyżej 70 m- co planuje rząd?

Autorzy ustawy chcą by budowa domu powyżej 70 m2, była możliwa na podstawie mocno uproszczonej procedury. Inwestor będzie potrzebował w takim wypadku jedynie zgłoszenia (i braku sprzeciwu wobec niego). Cała procedura uzyskiwania pozwolenia ba budowę przestanie istnieć.

Jakie warunki domu bez pozwolenia?

Są jednak warunki realizacji takiej inwestycji w nowych realiach prawnych. Budowany przez nas dom nie może mieć więcej niż dwie kondygnacje. To po pierwsze. Po drugie, podobnie jak obecnie przy mniejszych inwestycjach, konieczna jest deklaracja, że budujemy na własne potrzeby.

Kluczową zmianą jest także obowiązek ustanowienia kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Przypomnijmy, że takiego obowiązku nie ma w przypadku domów na własne potrzeby o powierzchni zabudowy do 70 m2.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Najem krótkoterminowy – jak zarobić na wynajmie i odpocząć od miejskiego zgiełku?

Rozwój turystyki w Polsce przynosi wzrost popularności apartamentów na wynajem zarówno w największych miastach, jak i resortach w…
CEO

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier