Z tego artykułu dowiesz się:

Na czym polega zawieszenie działalności gospodarczej? Jak zawiesić firmę? Zawieszenie działalności gospodarczej – kiedy jest zasadne?

Jesteśmy w stanie nakreślić dość długi katalog sytuacji, w których zawieszenie działalności gospodarczej jest racjonalnym, lub wręcz najlepszym rozwiązaniem. Bardzo często na taki krok decydują się właściciele firm, które z różnych przyczyn straciły główne źródła przychodów. Może to być np. utrata kontrahentów, przejściowe problemy z surowcami potrzebnymi do produkcji, problemy osobiste, zniszczenie lokalu używanego do prowadzenia działalności itd.

Zdarza się, że na zawieszenie działalności decydują się przedsiębiorcy, którzy np. dostali ciekawą propozycję etatu. Wbrew pozorom nie jest to rzadka sytuacja.

Kto może skorzystać z zawieszenia działalności gospodarczej

Powiedzmy jednak od razu – prawo nie w każdym przypadku zezwala na zawieszenie działalności gospodarczej. Podstawowym warunkiem jest niezatrudnianie pracowników w takiej firmie. To oznacza, że jeśli prowadzisz działalność zarejestrowaną w CEIDG i zatrudniasz przynajmniej jedną osobę, nie możesz skorzystać z takiego rozwiązania.

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Główną zaletą zawieszenia działalności gospodarczej jest zwolnienie z konieczności opłacania składek ZUS, a także podatków dochodowych. W praktyce, za okres zawieszenia nie wpłacamy ani zaliczek na podatek PIT, ani ryczałtu, czy należności wynikających z karty podatkowej. Prawo nie wymaga od nas w tym czasie składania deklaracji VAT oraz dla Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Działa to jednak w drugą stronę. W czasie zawieszenia działalności gospodarczej nie mamy prawa prowadzenia działalności i osiągania z tego typu bieżących przychodów, nawet niewielkich. Gdyby zatem w tym czasie pojawiło się jakieś zlecenie lub zamówienie od klienta, które chcemy zrealizować, musimy natychmiast odwiesić działalność! W przeciwnym razie możemy popaść w problemy.

Kiedy mogę zawiesić firmę?

Po pierwsze, nikt nie będzie nas pytał, z jakiego powodu zawieszamy działalność. Jeśli tylko możemy skorzystać z tego prawa i czujemy taką potrzebę, musimy jedynie dopełnić formalności. Co więcej, prawo nie ogranicza czasu zawieszenia działalności. Możemy to zrobić na dowolnie długi czas, a nawet bezterminowo. Warunek jest jeden. Okres ten nie może być krótszy niż 30 dni. Dodatkowo przepisy pozwalają na „wielokrotne zawieszenie działalności”, z czego wielu przedsiębiorców z różnych powodów korzysta.

Od kiedy zawiesić działalność gospodarczą?

Warto pamiętać, że data, którą wpisujemy, jako dzień rozpoczęcia zawieszenia może pokrywać się z datą złożenia samego wniosku. Co więcej, może być ona wcześniejsza lub późniejsza. „Po wznowieniu zawieszonej działalności możesz ją ponownie zawiesić w dowolnym terminie. Przy ponownym zawieszeniu obowiązują te same zasady, co przy pierwszym zawieszeniu” – czytamy na portalu biznes.gov.pl.

Jak zawiesić działalność w CEIDG?

Co do zasady, adnotacja o zwieszeniu działalności musi pojawić się w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. I to właściwie jeden formalny warunek. Należy pamiętać, że taka informacja trafi za pośrednictwem CEIDG do ZUS (ew. KRUS), do skarbówki, a także do Głównego Urzędu Statystycznego.

Najprostszym sposobem zawieszenia działalności gospodarczej jest przesłanie wniosku o zmianę w CEIDG przez internet. Można to zrobić na tej stronie. Po przeczytaniu objaśnień klikamy niebieski prostokąt z napisem „Załatw online”. Dla ułatwienia podajemy także link bezpośrednio do procedury.

Zawieszenie działalności w przypadku karty podatkowej

Osoby prowadzące działalność opodatkowaną w formie karty muszą pamiętać o jednym zastrzeżeniu. „Niezależnie od procedury zawieszenia działalności gospodarczej, możesz zgłosić naczelnikowi urzędu skarbowego - najpóźniej w dniu jej rozpoczęcia - przerwę w wykonywaniu działalności, trwającą nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Wtedy nie musisz płacić określonego w decyzji podatku w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. O zakończeniu przerwy informujesz w dniu poprzedzającym dzień zakończenia” – czytamy na stronie biznes.gov.pl.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier