2 min. czytania

Emerytura stażowa także dla przedsiębiorcy

senior praca
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Na pomyśle wyborczym Andrzeja Dudy zyskają nie tylko osoby zatrudnione na etacie. Skoro kluczowy jest okres opłacania składek to emerytura stażowa także dla przedsiębiorcy.

Co to jest emerytura stażowa

Pomysł został nagłośniony przez Andrzeja Dudę w czasie kampanii wyborczej. Emerytura stażowa polega na tym, że nie tylko osiągnięcie określonego wieku będzie uprawniało do przejścia na emeryturę, ale również przepracowanie wskazanej w przepisach liczby lat.

Co oznacza, że osoby, które przez odpowiednią liczbę lat opłacały składki emerytalno-rentowe, jeśli będą chciały będą mogły zacząć pobierać świadczenie z ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Korzystasz z ulgi na start? Twoja emerytura będzie niższa

Trzeba przyznać, że byłaby to rewolucja. Dzięki niej osoby, które zaczęły bardzo wcześnie swoją przygodę z zawodową karierą mogłyby korzystać z uroków jesieni życia przed 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) rokiem życia. W tej chwili jest to możliwe dopiero po ich ukończeniu.

Prezydent zaczyna działać

Flagowy pomysł ówczesnego kandydata na prezydenta przez długi czas nie był przez niego realizowany. Podczas gdy głowa państwa czekała na odpowiedni moment, pierwszy krok wykonał OPZZ. Przedstawiciele związków zawodowych przygotowali projekt ustawy o emeryturach stażowych, który udostępnili prezydentowi wraz ze zgodą na wykorzystanie. Propozycja nie została przyjęta, ale temat wrócił do publicznych rozważań.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura przedsiębiorcy? Nie, dziękuję

Wiele wskazuje na to, że w końcu nastał odpowiedni czas. 6 maja 2021 roku Andrzej Duda powołał Radę ds. Społeczeństwa, która ma przygotować projekt ustawy. W kolegialnym ciele znalazło się miejsce dla Gertrudy Uścińskiej, szefowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent jak zapewnił ma nadzieję, że zadania powierzone radzie, w tym temat emerytury stażowej doczekają się realizacji.

Chciałbym, aby ta Rada to nie było tylko kółko dyskusyjne. Chciałbym, aby wszyscy Państwo mieli poczucie, że to nie jest tylko tak, że przychodzimy do Pałacu Prezydenckiego porozmawiać – porozmawiamy sobie, porozmawiamy, wymienimy się poglądami, każdy przedstawi swoje stanowisko, rozchodzimy się i dobrze, żeby tak nam minęło pięć lat – powiedział A. Duda.

Kiedy emerytura stażowa zacznie funkcjonować

Na to pytanie niestety nikt nie zna odpowiedzi. Wpływ na taki stan rzeczy ma parę kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Wyższa emerytura dla nowych emerytów, czyli o pozytywnym aspekcie koronawirusa

Po pierwsze, niestabilna sytuacja gospodarcza spowodowana koronawirusem nie jest właściwym momentem do przeprowadzania społeczno-emerytalnej rewolucji. Przyjęcie przepisów dotyczących emerytury stażowej mogłoby spowodować, że więcej osób przeszłoby na garnuszek państwa. A na to system emerytalny nie jest gotowy.

Ponadto powołanie Rady to dopiero początek procesu. Trudno w tej chwili określić ile czasu zajmie przygotowanie projektu ustawy. A gdy ten będzie gotowy, będzie musiał przejść proces legislacyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Biorąc powyższe pod uwagę, prezydent przyznał, że najrozsądniejszy będzie kompromis.

Tak, by – z jednej strony – próbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, ale z drugiej – pomieścić się także w możliwościach, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny – wyjaśnił.

To Cię zainteresuje

12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Zasiłek dla bezrobotnych 2023

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem, które przysługuje osobom zarejestrowanym urzędzie pracy jako bezrobotne, spełniającym określone warunki. Jakie to…
zasiłek_dla_bezrobotnych

Czy można odwołać darowiznę?

Darowizna to jeden ze sposobów przekazania konkretnej rzeczy lub praw na obdarowanego. Przy okazji pojawia się pytanie: czy…
odwołać darowiznę

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier