2 min. czytania

Emerytura stażowa także dla przedsiębiorcy

senior praca
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
07 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Na pomyśle wyborczym Andrzeja Dudy zyskają nie tylko osoby zatrudnione na etacie. Skoro kluczowy jest okres opłacania składek to emerytura stażowa także dla przedsiębiorcy.

Co to jest emerytura stażowa

Pomysł został nagłośniony przez Andrzeja Dudę w czasie kampanii wyborczej. Emerytura stażowa polega na tym, że nie tylko osiągnięcie określonego wieku będzie uprawniało do przejścia na emeryturę, ale również przepracowanie wskazanej w przepisach liczby lat.

Co oznacza, że osoby, które przez odpowiednią liczbę lat opłacały składki emerytalno-rentowe, jeśli będą chciały będą mogły zacząć pobierać świadczenie z ZUS.

CZYTAJ TAKŻE: Korzystasz z ulgi na start? Twoja emerytura będzie niższa

Trzeba przyznać, że byłaby to rewolucja. Dzięki niej osoby, które zaczęły bardzo wcześnie swoją przygodę z zawodową karierą mogłyby korzystać z uroków jesieni życia przed 60 (kobiety) i 65 (mężczyźni) rokiem życia. W tej chwili jest to możliwe dopiero po ich ukończeniu.

Prezydent zaczyna działać

Flagowy pomysł ówczesnego kandydata na prezydenta przez długi czas nie był przez niego realizowany. Podczas gdy głowa państwa czekała na odpowiedni moment, pierwszy krok wykonał OPZZ. Przedstawiciele związków zawodowych przygotowali projekt ustawy o emeryturach stażowych, który udostępnili prezydentowi wraz ze zgodą na wykorzystanie. Propozycja nie została przyjęta, ale temat wrócił do publicznych rozważań.

CZYTAJ TAKŻE: Emerytura przedsiębiorcy? Nie, dziękuję

Wiele wskazuje na to, że w końcu nastał odpowiedni czas. 6 maja 2021 roku Andrzej Duda powołał Radę ds. Społeczeństwa, która ma przygotować projekt ustawy. W kolegialnym ciele znalazło się miejsce dla Gertrudy Uścińskiej, szefowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prezydent jak zapewnił ma nadzieję, że zadania powierzone radzie, w tym temat emerytury stażowej doczekają się realizacji.

Chciałbym, aby ta Rada to nie było tylko kółko dyskusyjne. Chciałbym, aby wszyscy Państwo mieli poczucie, że to nie jest tylko tak, że przychodzimy do Pałacu Prezydenckiego porozmawiać – porozmawiamy sobie, porozmawiamy, wymienimy się poglądami, każdy przedstawi swoje stanowisko, rozchodzimy się i dobrze, żeby tak nam minęło pięć lat – powiedział A. Duda.

Kiedy emerytura stażowa zacznie funkcjonować

Na to pytanie niestety nikt nie zna odpowiedzi. Wpływ na taki stan rzeczy ma parę kwestii.

CZYTAJ TAKŻE: Wyższa emerytura dla nowych emerytów, czyli o pozytywnym aspekcie koronawirusa

Po pierwsze, niestabilna sytuacja gospodarcza spowodowana koronawirusem nie jest właściwym momentem do przeprowadzania społeczno-emerytalnej rewolucji. Przyjęcie przepisów dotyczących emerytury stażowej mogłoby spowodować, że więcej osób przeszłoby na garnuszek państwa. A na to system emerytalny nie jest gotowy.

Ponadto powołanie Rady to dopiero początek procesu. Trudno w tej chwili określić ile czasu zajmie przygotowanie projektu ustawy. A gdy ten będzie gotowy, będzie musiał przejść proces legislacyjny.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Biorąc powyższe pod uwagę, prezydent przyznał, że najrozsądniejszy będzie kompromis.

Tak, by – z jednej strony – próbować zaspokoić uzasadnione oczekiwania społeczne, ale z drugiej – pomieścić się także w możliwościach, które ma i będzie miał w przyszłości system emerytalny – wyjaśnił.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier