3 min. czytania

Firma w ciąży. Czy to legalne?

Autor
redakcja
Opublikowano
29 11 20
Z tego artykułu dowiesz się:

Ciąża to nierzadko okres, w którym kobieta musi na bok odłożyć swoje zawodowe ambicje. Czy firma w ciąży jest dobrym pomysłem? Czy kobieta w ciąży może prowadzić firmę?

Wiele kobiet decyduje się na to rozwiązanie, chcąc pogodzić pracę i wychowywanie dziecka. To możliwe oczywiście, o ile ma się pracowników, którzy zastąpią świeżo upieczoną mamę na jej stanowisku pracy. Sporo również rodzajów działalności gospodarczej umożliwia jej prowadzenie w zaciszu własnego domu.

Zgodnie z przepisami prawa, zarówno zakładanie, jak i prowadzenie działalności gospodarczej jest dostępne dla każdego na takich samych zasadach, więc fakt bycia w ciąży nic w tym zakresie nie zmienia.

Firma w ciąży i zasiłek macierzyński 

Wysokość zasiłku macierzyńskiego nie jest jednolita. Zależy ona od podstawy wymiaru opłacanych składek na ubezpieczenie chorobowe. Każdy opłaca je zgodnie z własną podstawą, zgłaszaną na deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA. Kwota ta ma swoje dolne i górne ograniczenia. Co oczywiste, większość przedsiębiorców chce płacić jak najmniej, ale dla kobiet w ciąży opłacalne jest podwyższenie podstawy wymiaru. Podstawa ta nie może być wyższa niż 250% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Składka chorobowa jest dobrowolna, jednak zasiłek macierzyński przysługuje tylko tym kobietom, które ją opłacają.

Czytaj również: Niewypłacalności polskich firm: po najgorszym kwartale w historii przyszedł najgorszy miesiąc – październik

Wcześniej w przepisach było sporo luk, dających pole do nadużyć. Wystarczyło bowiem opłacić tylko jedną składkę społeczną od najwyższej podstawy, aby otrzymywać równie wysoki zasiłek macierzyński, wynoszący nawet 6000 miesięcznie. Nic dziwnego, że jak grzyby po deszczu zaczęły wyrastać firmy zakładane przez kobiety w ciąży. Poddawane one były kontrolom, przez co również kobiety uczciwie prowadzące swoją działalność poddawane były uciążliwym procedurom.

Od 1 stycznia 2016 roku zmieniły się przepisy. Przy obliczaniu wysokości zasiłku macierzyńskiego bierze się pod uwagę teraz okres nie krótszy niż 12 miesięcy i to z niego oblicza się średnią podstawę. Więc bardzo wysokie składki należy płacić przez okres 12 miesięcy.

Kobieta, która ubezpieczeniu chorobowemu podlega krócej, a do tego opłaca składki od niższych kwot, ma zasiłek macierzyński liczony w inny sposób. Bierze się w nim pod uwagę nadwyżkę ponad minimalną podstawę i dzieli na 12. Ten wynik zwiększa podstawę przeciętną wymiaru zasiłku macierzyńskiego.

Prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie pobierania zasiłku macierzyńskiego

W czasie pobierania zasiłku macierzyńskiego do wyboru ma się dwie możliwości. Jedną z nich jest zawieszenie działalności, ale wiąże się to z zaprzestaniem wykonywania czynności związanych z firmą (nie trzeba wówczas odprowadzać składek). Druga możliwość to połączenie prowadzenia działalności z wychowywaniem dziecka. Wówczas pobiera się zasiłek macierzyński, a ciągła praca w firmie jest niemal obowiązkiem. Kobiety, które mają małe dzieci i jednocześnie prowadzą działalność gospodarczą, bardzo często są kontrolowane, aby wykryć ich fikcyjność. Dlatego warto jak najwięcej działać, wystawiać faktury i znajdować nowych klientów, aby udowodnić, że przedsiębiorstwo cały czas pracuje. W tej sytuacji opłaca się z tytułu działalności wyłącznie składki zdrowotne. Społeczne są finansowane z budżetu państwa za pośrednictwem ZUS-u. Obciążenia są więc nieco mniejsze, ale trzeba wziąć pod uwagę, że małe dzieci dużo chorują i ich matka zmuszona jest niestety do częstego korzystania ze zwolnienia chorobowego.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
franczyza-gastronomiczna

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

40 tys. na start biznesu. Alior Bank rusza z franczyzą

Alior Bank uruchomił program franczyzowy, w ramach którego dofinansowuje otwarcie placówki partnerskiej. Przedsiębiorcy mogą uzyskać nawet do 40…
alior_bank

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier