magazyn-firma
2 min. czytania

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

umowa na okres próbny
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o czasie od 1 do 3 miesięcy. Jednak będzie to zależało od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę. O co chodzi? Skąd całe zamieszanie? Oto umowa na okres próbny 2023 - bez tajemnic.

Umowa na okres próbny

Co się odwlecze, to nie uciecze, mówi stare ludowe porzekadło. I trzeba przyznać, że ma ono zastosowanie w temacie tego artykułu. Przypomnijmy, zmiany w Kodeksie pracy dotyczące umów na okres próbny miały stać się faktem już 1 sierpnia 2022 r. Zaważyło jednak tempo prac legislacyjnych, a jak to czasem bywa, termin trzeba było przesunąć. Jest niemal pewne, że nowe zasady zatrudnienia na okres próbny będą obowiązywały od nowego roku. Jak zatem zmieni się umowa na okres próbny?

Zasady zatrudniania na okres próbny?

O zmianach przypomina Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia ZielonaLinia.gov.pl. Nowe zasady zatrudniania na okres próbny będą dotyczyły przede wszystkim okresu na jaki, jako pracodawca będziesz mógł podpisać taką umowę. „Okres ten będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę” – czytamy na Zielonej Linii.

Czytaj także: Nie tylko umowa o pracę. Co na to prawo?

Na jak długo umowa na okres próbny?

Nie ma wątpliwości, że od 1 stycznia 2023 roku sytuacja związana z zatrudnianiem na okres próbny nieco się skomplikuje. Pracodawcom przy takiej okazji może bardziej przydać się… kalkulator. I do tego zdolność przewidywania przyszłości.

Zgodnie z nowym prawem umowę o pracę będziesz mógł zawszeć wtedy, kiedy podejmiesz decyzję, na jak długo chcesz się związać z nowym pracownikiem. Skomplikowane? Troszeczkę.

- umowę na okres próbny na 1 miesiąc będzie mógł zawrzeć pracodawca, jeśli planuje zawarcie kolejnej umowy na czas określony wynoszący co najmniej sześć miesięcy.

- kontrakt na okres próbny na 2 miesiące, zawrze ten szef, który planuje związać się umową na czas określony na czas od 6 miesięcy do 12 miesięcy.

- umowę próbną na 3 miesiące, będzie mógł zawrzeć z kolei pracodawca, jeśli spodziewa się, że kolejną umowę na czas określony podpisze z pracownikiem na minimum rok.

Dodatkowo, w uzasadnionych okolicznościach, pracodawca będzie mógł przedłużyć umowę na okres próbny zawartą na 1 lub 3 miesiące o bonusowy jeden miesiąc. Wtedy okres próbny będzie mógł wynosić maksymalnie 3 miesiące.

„Równocześnie będzie istniała możliwość wydłużenia okresu próbnego przez strony umowy o czas urlopu lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika” – dowiadujemy się na Zielonej Linii.

Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę na okres próbny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Jednak pod warunkiem, że zostanie on zatrudniony do wykonywania innej pracy, niż przy poprzednim zatrudnieniu u tego samego pracodawcy. Jeśli jednak praca będzie miała polegać na tym samym, opcji na takiej nie będzie. Jedynym rozwiązaniem dopuszczanym przez prawo będzie umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony.

Dlaczego wprowadzane są zmiany w umowach na okres próbny

Zmiany mają związek z obowiązkiem drożenia przez RP Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20.06.2019 r. Mowa o dyrektywie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

To Cię zainteresuje

28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus
22 03 23

0% VAT na żywność jednak do końca 2023r.?

Zerowa stawka VAT na podstawowe produkty żywnościowe będzie obowiązywała prawdopodobnie do końca 2023 roku - poinformowała w środę…
sklep spożywczy
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi

Kontrola pracownika alkomatem w pracy. Kiedy to możliwe?

Od 21 lutego 2023 możliwa jest kontrola pracownika alkomatem. Jak to dokładnie działa, jakie prawa ma pracownik, jakie…
alkomat
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier