2 min. czytania

Umowa na okres próbny 2023. Co się zmienia?

umowa na okres próbny
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
03 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2023 roku wejdą w życie nowe zasady dotyczące zatrudniania osób na okres próbny. Mowa o czasie od 1 do 3 miesięcy. Jednak będzie to zależało od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę. O co chodzi? Skąd całe zamieszanie? Oto umowa na okres próbny 2023 - bez tajemnic.

Umowa na okres próbny

Co się odwlecze, to nie uciecze, mówi stare ludowe porzekadło. I trzeba przyznać, że ma ono zastosowanie w temacie tego artykułu. Przypomnijmy, zmiany w Kodeksie pracy dotyczące umów na okres próbny miały stać się faktem już 1 sierpnia 2022 r. Zaważyło jednak tempo prac legislacyjnych, a jak to czasem bywa, termin trzeba było przesunąć. Jest niemal pewne, że nowe zasady zatrudnienia na okres próbny będą obowiązywały od nowego roku. Jak zatem zmieni się umowa na okres próbny?

Zasady zatrudniania na okres próbny?

O zmianach przypomina Centrum Informacyjne Służb Zatrudnienia ZielonaLinia.gov.pl. Nowe zasady zatrudniania na okres próbny będą dotyczyły przede wszystkim okresu na jaki, jako pracodawca będziesz mógł podpisać taką umowę. „Okres ten będzie mógł wynosić od 1 do 3 miesięcy. Będzie to uzależnione od planowanego czasu zatrudnienia pracownika na kolejną umowę o pracę” – czytamy na Zielonej Linii.

Czytaj także: Nie tylko umowa o pracę. Co na to prawo?

Na jak długo umowa na okres próbny?

Nie ma wątpliwości, że od 1 stycznia 2023 roku sytuacja związana z zatrudnianiem na okres próbny nieco się skomplikuje. Pracodawcom przy takiej okazji może bardziej przydać się… kalkulator. I do tego zdolność przewidywania przyszłości.

Zgodnie z nowym prawem umowę o pracę będziesz mógł zawszeć wtedy, kiedy podejmiesz decyzję, na jak długo chcesz się związać z nowym pracownikiem. Skomplikowane? Troszeczkę.

- umowę na okres próbny na 1 miesiąc będzie mógł zawrzeć pracodawca, jeśli planuje zawarcie kolejnej umowy na czas określony wynoszący co najmniej sześć miesięcy.

- kontrakt na okres próbny na 2 miesiące, zawrze ten szef, który planuje związać się umową na czas określony na czas od 6 miesięcy do 12 miesięcy.

- umowę próbną na 3 miesiące, będzie mógł zawrzeć z kolei pracodawca, jeśli spodziewa się, że kolejną umowę na czas określony podpisze z pracownikiem na minimum rok.

Dodatkowo, w uzasadnionych okolicznościach, pracodawca będzie mógł przedłużyć umowę na okres próbny zawartą na 1 lub 3 miesiące o bonusowy jeden miesiąc. Wtedy okres próbny będzie mógł wynosić maksymalnie 3 miesiące.

„Równocześnie będzie istniała możliwość wydłużenia okresu próbnego przez strony umowy o czas urlopu lub inne usprawiedliwione nieobecności pracownika” – dowiadujemy się na Zielonej Linii.

Czy będzie można zawrzeć kolejną umowę na okres próbny?

Odpowiedź na to pytanie brzmi „tak”. Jednak pod warunkiem, że zostanie on zatrudniony do wykonywania innej pracy, niż przy poprzednim zatrudnieniu u tego samego pracodawcy. Jeśli jednak praca będzie miała polegać na tym samym, opcji na takiej nie będzie. Jedynym rozwiązaniem dopuszczanym przez prawo będzie umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony.

Dlaczego wprowadzane są zmiany w umowach na okres próbny

Zmiany mają związek z obowiązkiem drożenia przez RP Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1152 z dnia 20.06.2019 r. Mowa o dyrektywie w sprawie przejrzystych i przewidywalnych warunków pracy w Unii Europejskiej.

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier