Z tego artykułu dowiesz się:

Rok 2020 ciężko zaliczyć do udanych. Wszystkich zaskoczył koronawirus i wynikające z jego wysokiej zaraźliwości obostrzenia. Problemy finansowe dotknęły większości gałęzi gospodarki, jednak to zadłużenie branży HoReCa wzrosło aż o 1/3 względem roku poprzedniego.

Zamknięte restauracje i hotele, obostrzenia w organizowaniu imprez oraz mniej pracowników w biurach, a co za tym idzie mniejsze zainteresowanie usługami firm cateringowych, negatywnie wpłynęły na budżety restauratorów i hotelarzy. Jak informuje Krajowy Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej zadłużenie branży HoReCa wyniosło pod koniec 2020 roku 280 mln zł. To oznacza wzrost aż o 1/3 w stosunku do roku 2019.

CZYTAJ TAKŻE: Lokal zamknięty, a koncesja na alkohol do zapłaty. – To absurd – oceniają restauratorzy.

Pandemia a zadłużenie w branży HoReCa

Zyski z dań serwowanych na wynos nigdy nie będą porównywalne z tymi, które osiągają restauracje w trakcie normalnego funkcjonowania. Jedzenie w restauracji to nie tylko chęć zaspokojenia głodu. To przede wszystkim wielowymiarowe przeżycie. Wiedzą o tym restauratorzy, dlatego prześcigają się w wymyślaniu nowych dań, dbają o wystrój sali i szkolą obsługę. Całość tworzy niesamowitą kompozycję. Pozbawiając gastronomię możliwości goszczenia ludzi, rządzący pozbawili przedsiębiorców z tej branży realnego zarobku.

Nie bez przyczyny mówi się, że HoReCa walczy o życie. Puste hotele, za które trzeba ponosić koszty, także nie przynoszą dochodów, ba ich utrzymanie szczególnie zimą to ogromne straty dla właścicieli. Z całej trójki w branży HoReCa, najlepiej radzą sobie firmy cateringowe. A to dlatego, że ich działanie zbytnio się nie zmieniło. Pandemia daje się we znaki wszystkim, ale to ci których biznesu praktycznie stoją cierpią najbardziej. Obostrzenia związane z COVID-19 zaszkodziły w szczególności osobom prowadzącym jednoosobowe działalności oraz tym, którzy już wcześniej ratowali się kredytami. Już w kwietniu 2020 roku, czyli miesiąc po wprowadzeniu restrykcji zadłużenie HoReCa skoczyło o 8%.

Na skraju bankructwa

Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego już w ubiegłym roku ostrzegała, że polityka lockdownu doprowadzi do upadku 1/5 firm hotelarskich. Obecne dane są jeszcze bardziej dramatyczne. Cytowany przez money.pl Jan Enno Einfeld, dyrektor generalny Finiata Group, wskazuje, że ponad połowa przedsiębiorców z branży HoReCa deklaruje, że przy przedłużeniu obostrzeń nie przetrwa na rynku dłużej niż trzy miesiące. Z kolei 1/5 mówi wprost, że jest w stanie przetrzymać tylko miesiąc. Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej S.A. doprecyzowuje: - Firmy hotelarskie i gastronomiczne są łącznie winne różnym podmiotom 280,8 mln zł, z czego ponad 102 mln zł oddać muszą bankom, a 73 mln zł firmom windykacyjnym i funduszom sekurytyzacyjnym. W kolejce po spłatę czekają także dostawcy z branży spożywczej, którzy do odzyskania mają 15,5 mln zł oraz firmy leasingowe, u których dług firm HoReCa sięga blisko 12,6 mln zł. Większość, bo blisko 70% zadłużonych biznesów, to jednoosobowe działalności gospodarcze.

CZYTAJ TAKŻE: Innowacje w gastronomii. Są firmy, które chcą zarabiać na nadwadze

Z danych udostępnionych przez KRD najwięcej niespłaconych zobowiązań mają przedsiębiorcy HoReCa z województwa mazowieckiego oraz ze Śląska. Najlepszą sytuacją finansową mogą pochwalić się firmy z województw: opolskiego, podlaskiego i lubuskiego.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier