Z tego artykułu dowiesz się:

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze. Takie warunki pracy niosą ze sobą wiele zagrożeń dla zdrowia i samopoczucia pracownika. Zwykle na pierwszy plan wysuwają się bóle kręgosłupa, szyi, nadgarstków i oczu. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort pracy, warto postawić na ergonomię. W dzisiejszym wpisie dowiesz się dlaczego ergonomia jest ważna i jakie są zasady pracy w takim systemie. Podpowiadamy, jak poprawić komfort w biurze i stworzyć atmosferę, która jest przyjemna i sprzyja produktywności.

Ergonomia miejsca pracy – dlaczego jest ważna?

Ergonomia pracy to proces projektowania i organizowania środowiska pracy w taki sposób, aby było ono dostosowane do potrzeb pracowników, będąc przy tym bezpiecznym, wygodnym i pomagającym zwiększać produktywność. Dlaczego jest to tak ważna kwestia? Otóż łatwo jest zauważyć, że zbyt długa praca w niewłaściwym ułożeniu ciała skutkuje zmęczeniem, bólem i rozwojem chorób kręgosłupa. Na skutek powtarzającego się obciążania stawów i mięśni dochodzi do zniekształceń i ograniczeń ruchowych, co utrudnia normalne funkcjonowanie w pracy i w życiu prywatnym. A kiedy wszyscy pracownicy czują się komfortowo to lepiej ze sobą współpracują i są bardziej efektywni. Wykorzystując zasady ergonomii możesz stworzyć bezpieczne środowisko pracy, zmniejszając ryzyko obrażeń spowodowanych źle zaprojektowanymi miejscami pracy.

Jakie są konsekwencje nieergonomicznego i niewygodnego stanowiska pracy?

Konsekwencje nieergonomicznego i niewygodnego stanowiska pracy mogą być daleko idące. Może to prowadzić do fizycznego dyskomfortu i różnego typu dolegliwości takich, jak:

  • Bóle kręgosłupa - przede wszystkim to efekt pracy przy niewłaściwie ustawionym stanowisku. Niekorzystny kąt siedzenia, brak podparcia dla kręgosłupa, nieergonomiczne krzesło i biurko prowadzą do bólu w okolicy kręgosłupa. W konsekwencji praca staje się uciążliwa i zmniejsza naszą wydajność.
  • Bóle głowy i szyi – niewłaściwe ustawienie monitora powoduje napięcie mięśni szyi i głowy, prowadząc do nieprzyjemnych bólów. Niedostateczne oświetlenie miejsca pracy może również powodować bóle głowy i zmniejszenie koncentracji.
  • Syndrom cieśni nadgarstka – długotrwała praca z użyciem klawiatury może powodować napięcie mięśni i stawów dłoni, co z kolei prowadzi do poważnych dolegliwości. Wymagane są regularne przerwy i ćwiczenia, zmniejszające napięcie mięśni oraz unikanie zbytniego napięcia przy pracy z klawiaturą.
  • Choroby oczu – zbyt blisko ustawiony monitor wpływa na zmęczenie oczu i prowadzi do bólu głowy. Aby uniknąć tego, monitor powinien być ustawiony na odpowiedniej odległości od użytkownika, a jasność ekranu powinna być regulowana do zmiennych warunków oświetleniowych.
  • Otyłość – siedzący tryb pracy oraz brak aktywności fizycznej wpływa niekorzystnie na nasz organizm. Ubytek ruchu oraz czasu, który spędzamy siedząc przed komputerem, to częste przyczyny otyłości i nadwagi. Aby uniknąć tych problemów, warto wykonywać proste ćwiczenia fizyczne w trakcie pracy oraz zwiększać ilość ruchu na co dzień.

Ponadto, nieregonomiczne stanowisko pracy może również powodować zmęczenie psychiczne, wynikające z siedzenia dużej ilości czasu w tej samej pozycji, co z kolei prowadzi do zmniejszenia produktywności i motywacji. Dochodzą do tego także kwestie bezpieczeństwa, ponieważ pracownicy są bardziej narażeni na wypadki z powodu złej postawy i zmęczenia czy nieodpowiednio rozplanowanej przestrzeni biurowej. Wreszcie, niewygodne miejsce pracy może prowadzić do zwiększonego poziomu stresu wśród pracowników. Wszystkie te czynniki mogą ostatecznie skutkować zmniejszoną produktywnością i wydajnością w biurze.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy biurku? Czy odpowiednie meble wystarczą?

Ergonomiczne biuro to odpowiednio zaaranżowana przestrzeń, która jest dopasowana do specyfiki pracy oraz indywidualnych potrzeb i preferencji pracowników. Chcąc znacznie poprawić komfort pracownikom w biurze należy zacząć od wyposażenia go w wysokiej jakości meble biurowe. Jednymi z ważniejszych są wygodne krzesła biurowe obrotowe, które eliminują obciążenia kręgosłupa i negatywne konsekwencje wynikające z przyjmowania niewłaściwej pozycji, a tym samym realnie wpływają na poprawę komfortu pracy przez cały dzień korzystania z komputera. Funkcjonalny fotel biurowy powinien być regulowany w kilku płaszczyznach i mieć możliwość ustawień m.in. wysokości siedziska, oparcia oraz podłokietników. Następnie trzeba wybrać odpowiednie biurko, które będzie ustawione na prawidłowej wysokości i pozwoli na swobodne rozłożenie nóg pod nim. Do tego warto wybrać wygodną klawiaturę i mysz komputerową, które będą idealnie dopasowane do dłoni i i stanowić będą doskonałe podparcie. Ponadto istotne jest zapewnienie w pomieszczeniach biurowych stałej, ale komfortowej dla wszystkich temperatury. Odpowiednie meble, oświetlenie miejsca pracy oraz wyposażenie biura w niezbędny sprzęt i oprogramowanie również zapewnią komfort przez cały dzień i pozwolą znacznie poprawić produktywność pracowników.

Jak poprawić komfort pracy przy biurku? Poznaj jedne z ważniejszych zasad ergonomii

Aby stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy, wystarczy zastosować się do kilku prostych reguł ergonomii przy biurku. Dzięki kilku niewielkim zmianom zapewnisz każdemu pracownikowi odpowiednie warunki do komfortowej pracy biurowej.

Właściwe ustawienie krzesła i biurka

Użyteczne krzesło biurowe powinno być wygodne i wyposażone w regulację wysokości oraz oparcia. Wybór wysokości krzesła i pozycji roboczej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Kiedy siedzisz na krześle, ustaw je na tyle wysoko, aby Twoje stopy dotykały podłogi płasko. Wszelkie nierówności powodują napięcie mięśni i zwiększają ryzyko bólu w dolnej części pleców. Krzesło powinno również mieć wygodny podłokietnik w odpowiedniej wysokości, aby Twoje ramiona pozostawały w pozycji prostej, bez napinania. Istotne jest, by w pozycji siedzącej uda i kolana tworzyły kąt prosty, a cały grzbiet był oparty. Dzięki temu zadbasz o swój komfort i zapewnisz sobie odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, eliminując problemy z posturą.

Nie mniej ważne jest ustawienie biurka. Niezależnie od tego czy jest to praca zdalna w domowym gabinecie czy praca stacjonarna w biurze, biurko powinno być na tyle szerokie, aby dało Ci przestrzeń na klawiaturę i mysz przewodową, ale nie na tyle głębokie, abyś musiał dużo się schylać. Istotny jest łatwy i wygodny dostęp do powierzchni biurka. Dostępne są różne biurka kształtowe o specjalnie wyprofilowanych blatach, które zapewniają wyjątkowy komfort pracy w porównaniu do zwykłych biurek. Dzięki częściowo wysuniętemu blatowi z jednej strony, użytkownik ma zapewnioną maksymalną wygodę w czasie pracy przy biurku. Dobrym rozwiązaniem w przypadku pracy biurowej mogą okazać się biurka z elektryczną regulacją wysokości. Warto szukać takich ulepszeń funkcjonalnych w meblach tego typu, gdyż pozwolą one na dostosowanie wysokości blatu do indywidualnych preferencji i potrzeb pracownika, a więc umożliwią najbardziej komfortowe dla danej osoby ustawienie.

Pamiętaj także o właściwym umiejscowieniu monitora. Konieczne jest, aby monitor był dokładnie przed Tobą (na wysokości oczu) i w odpowiedniej odległości, około 50-70 cm. Pomocne w odpowiednim ustawieniu ekranu okażą się podstawy pod monitor, bądź odpowiednie uchwyty do ekranów.

Dobrze dobrana klawiatura i myszka

Praca z nieodpowiednią klawiaturą i myszką może powodować problemy z nadgarstkami i dłonią. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup szczególnie zaprojektowanej ergonomicznej klawiatury i myszki bezprzewodowej, które posiadają specjalne nacięcia i zagłębienia, aby zapobiegać urazom. Ponadto, tego typu sprzęt zapewni komfort pracownikom, a także ułatwi i przyspieszy wykonywanie zadań. W zależności od potrzeby na rynku dostępne są różnego typu ergonomiczne myszki odpowiednie zarówno dla osób prawo- jak i leworęcznych. W codziennej biurowej pracy najlepiej sprawdzi się myszka pionowa oraz klawiatura bezprzewodowa.

 Odpowiednie oświetlenie

Bez wątpienia odpowiednie oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla jakości naszej pracy. Praca przy zbyt słabym świetle prowadzi do zmęczenia i szkodzi naszemu zdrowiu. Z kolei zbyt silne światło może przyczynić się do bólu głowy i pogorszenia wzroku. Ponadto, badania naukowe pokazują, że ludzie pracujący w jasnych, dobrze oświetlonych biurach są bardziej skupieni i produktywni niż ci, którzy pracują w ciemniejszych pomieszczeniach. Poza tym zbyt ciemne światło może wprowadzać w gorszy nastrój, podczas gdy jasne i przyjemne światło poprawia samopoczucie. Wnętrza biurowe powinny zapewniać wystarczające światło do pracy, ale rozwiązania powszechnie stosowane w pomieszczeniach biurowych nie zawsze to gwarantują. Najlepiej korzystać z naturalnego światła i uzupełniać go sztucznym. Niezbędne okaże się dobre sufitowe oświetlenie oraz dodatkowe oświetlenie biurka w postaci lampek biurkowych.

Dobór właściwego oświetlenia wiąże się także z odpowiednim doborem barwy światła, ponieważ wpływa ono na naszą psychikę. Na przykład, światło zimne pobudza do działania i zwiększa naszą koncentrację, podczas gdy światło ciepłe działa odprężająco i łagodzi stres.

Niskie natężenie hałasu

Długotrwałe hałasy lub ciągłe dźwięki utrudniają pracę, rozpraszając i obniżając wydajność pracownika, mogą wywołać bóle głowy lub stres. W biurach nie powinno przekraczać się poziomu 40 dBA. Warto dbać nie tylko o niski poziom hałasu w biurze czy na zewnątrz, ale również o akustykę pomieszczenia. Niezbędne jest zastosowanie w przestrzeni biurowej produktów wygłuszających np. paneli akustycznych czy wyciszających mat podłogowych.

Komfort termiczny i czyste powietrze

W biurze ważne jest właściwe dostosowanie temperatury do aktualnych warunków. Latem należy zapewnić klimatyzację, a zimą odpowiednią ilość ciepła. Temperatura powinna być komfortowa, pozwalając pracownikom zachować komfort termiczny. Może to jednak nie być to łatwe zadanie, ponieważ  dla niektórych może być trochę za gorąco lub trochę za zimno przy określonych ustawieniach temperatury. W takiej sytuacji można użyć dodatkowego systemu ogrzewania i chłodzenia biurka stosując wentylatory lub dzięki dodatkowym systemom ogrzewania w postaci np. osobistego grzejnika biurkowego. Dobrym rozwiązaniem jest także wyposażenie biura w oczyszczacz powietrza, który wyeliminuje z niego zanieczyszczenia i zarazki oraz nawilżacz, który utrzyma w pomieszczeniu odpowiednią wilgotność.

Minimalistyczne podejście oraz możliwość personalizacji miejsca pracy

Dbanie o minimalizm w otoczeniu pracy też jest elementem ergonomicznych rozwiązań biurowych. Im mniej rzeczy na biurku, tym więcej przestrzeni na pracę i minimalizacja chaosu. Pomaga to zwiększyć komfort pracy w biurze i skupić się na wykonywanej pracy. Jednak ważne jest, aby pozwolić pracownikom na drobne personalizacje swojego biurka, takie jak ulubiona podkładka pod mysz czy korkowa tablica z zapiskami i zdjęciami. To wpływa na komfort osobisty i pozwala lepiej czuć się w swojej przestrzeni roboczej, uprzyjemniając dzień podczas korzystania z komputera.

Ruch

Praca przy biurku jest z reguły jednostajna i powtarzalna, Dlatego ważne jest aby móc zmieniać swoją pozycję w ciągu dni, ponieważ pozwala to uniknąć problemów z mięśniami i kręgosłupem. Przerwy na poruszanie się będą doskonałym rozwiązaniem - kilkuminutowe spacery, wstanie i rozciągnięcie kończyn przynosi ogromne korzyści zdrowotne. O ile pozwalają na to warunki, to warto zadbać o strefę relaksu, która pozwoli każdemu pracownikowi nieco odpocząć. Doskonałym rozwiązaniem na wprowadzenie ruchu w pracy jest także zastosowanie stanowisk do pracy siedząco-stojącej, które zostały zaprojektowane tak, by umożliwić łatwe przejście z pozycji siedzącej do stojącej i na odwrót.

Zwiększ ergonomię dzięki akcesoriom biurowym

Aby jeszcze bardziej uzupełnić ergonomię pracy w biurze można skorzystać z wielu akcesoriów biurowych. Przykładem może być podkładka na biurko, która zapewnia stabilność podczas pracy oraz podpórka na nadgarstek, która doskonale sprawdza się podczas długich godzin spędzonych przed komputerem. Pomocny może okazać się organizer na biurko, szuflada na dokumenty, a także pojemnik na papiery - ułatwiają utrzymanie porządku na biurku, a jednocześnie posiadanie wszystkich niezbędnych akcesoriów w zasięgu ręki.

Wszystkie niezbędne artykuły i wyposażenie znajdziesz na Ofix.pl. Posiadamy bogaty asortyment, dzięki któremu stworzysz komfortowe warunki do pracy, zwiększając ergonomię każdego biura. Atutem Ofix.pl jest nie tylko zróżnicowana oferta produktów znanych i renomowanych marek, ale także profesjonalna obsługa i konkurencyjne ceny. Możesz liczyć na bezproblemowe zakupy z dostawą w 24h oraz wygodne metody płatności i sposoby wysyłki. Stwórz więc komfortowe miejsce pracy z Ofix.pl.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier