Z tego artykułu dowiesz się:

W ostatnich latach pracownicy działów HR nie mogą narzekać na nudę. Mają oni wiele zadań, a oczekiwania wobec ich efektywności stale rosną. Istnieje jednak sposób, aby ułatwić im wykonywanie codziennych obowiązków i stworzyć jednocześnie przestrzeń na działania kreatywne i szybszy rozwój kariery.

Mowa tu o wdrożeniu systemu typu HRIS. Popularność tego typu rozwiązań rośnie ostatnio w bardzo szybkim tempie. Czym one są i jakie korzyści wiążą się z ich wdrożeniem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Możliwości systemów typu HRIS

Systemy HRIS (ang. Human Resources Information System) możesz postrzegać jako centra dowodzenia nowoczesnych działów HR. To programy, które gromadzą w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące pracowników i kandydatów, a także pozwalają wygodnie nimi zarządzać.

Tego typu programy są wyposażone w funkcje, które ułatwiają szereg czynności kadrowych – od momentu wystawienia oferty, przez onboarding i pracę danej osoby, aż po zakończenie współpracy. Przykładowe możliwości takiego systemu to:

 • Zarządzanie czasem pracy,
 • Prowadzenie dokumentacji pracowniczej w formie cyfrowej,
 • Zautomatyzowane generowanie umów i innych dokumentów kadrowych,
 • Zarządzanie urlopami i innego rodzaju nieobecnościami,
 • Sprawowanie kontroli nad inwentarzem,
 • Zarządzanie wydarzeniami firmowymi i kalendarzem,
 • Monitoring postępów i wydajności pracowników,
 • Generowanie raportów,
 • Zarządzanie projektami.

Dostępność poszczególnych funkcji, a także stopień ich zaawansowania zależą oczywiście od konkretnego systemu HRIS.

Korzyści z wdrożenia systemu typu HRIS

Systemy HRIS to wiele funkcji zamkniętych w jednym spójnym oprogramowaniu. Wpływają one na efektywność poszczególnych zadań związanych z obszarem HR, a w konsekwencji na wydajność całej firmy.

Oto konkretne korzyści, których możesz się spodziewać po wdrożeniu takiego systemu!

 • Oszczędność czasu. Nowoczesne systemy automatyzują wiele rutynowych czynności – dzięki temu Twoi pracownicy zyskują czas na inne zadania.
 • Łatwiejsze zarządzanie kadrami. Dzięki systemom HRIS całe centrum dowodzenia mieści się w jednym miejscu.
 • Maksymalnie uproszczony dostęp do informacji. Wszystkie kluczowe dane i dokumenty znajdują się w jednym miejscu, a sprawdzić je możesz z dowolnego miejsca na świecie.
 • Większa wiedza na temat pracowników. Gromadzenie danych w jednym miejscu pozwala Ci lepiej planować ich karierę, co napędza ich rozwój.
 • Ułatwione podejmowanie decyzji. Nowoczesne systemy HRIS dają Ci dostęp do obiektywnych raportów i statystyk, które możesz wykorzystywać w procesach kadrowych, ale także w rozwoju organizacji.
 • Lepsze planowanie kosztów. Zyskasz dostęp do wydatków związanych z obszarem HR i będziesz lepiej nimi zarządzać.
 • Wzrost efektywności. Wszystkie powyższe czynniki przekładają się na zwiększenie efektywności procesów HR, a w rezultacie funkcjonowania Twojej firmy w ogóle.

Czy obsługa systemów HRIS jest trudna?

Nowe technologie mają ułatwiać, a nie utrudniać wykonywanie pracy. Ta myśl przyświeca twórcom systemów HRIS. Nie chodzi tu tylko o ich funkcje, ale także o obsługę tego typu oprogramowań, którą twórcy starają się maksymalnie ułatwić.

Oczywiście poziom łatwości (bądź też skomplikowania) obsługi zależy od danego systemu – nie możemy się wypowiadać za nie wszystkie. System HRIS HR Panorama, o którym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu, cechuje się jednak wyjątkowo intuicyjnym interfejsem, którego używanie nie sprawi problemów nawet laikom.

Jak wybrać odpowiedni system HRIS?

Popularność systemów HRIS rośnie. W związku z tym powstaje coraz więcej tego typu rozwiązań. Jak wybrać system, który w maksymalnym stopniu spełni oczekiwania Twojej firmy? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • Funkcje systemu – przeanalizuj dokładnie możliwości danego rozwiązania i upewnij się, że posiada ono funkcje, które są kluczowe dla Twojej organizacji,
 • Obsługę systemu – zwróć uwagę na to, aby program HRIS umożliwiał wygodne korzystanie – powinien być obsługiwany za pomocą intuicyjnego interfejsu,
 • Rozwój systemu – branża HR rozwija się bardzo dynamicznie – wybrane przez Ciebie oprogramowanie HRIS powinno dotrzymywać jej kroku wychodząc naprzeciw aktualnym trendom,
 • Dostosowanie systemu do obowiązującego prawa – upewnij się, że wybrane oprogramowanie jest dostosowane do regulacji prawnych w krajach, w których prowadzisz działania z zakresu HR, oraz czy aktualizacje pojawiają się na bieżąco,
 • Bezpieczeństwo – sprawdź czy system posiada odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią Twoją firmę przed wyciekiem danych. Zweryfikuj także, czy umożliwia on zarządzanie dostępami w taki sposób, aby wgląd do wrażliwych danych mieli tylko wybrani pracownicy,
 • Możliwość integracji z innymi narzędziami – w Twojej firmie na pewno korzystacie z wielu programów (np. komunikatorów, takich jak Slack) – upewnij się, że możesz połączyć je w jeden ekosystem,
 • Możliwość przetestowania systemu HRIS – niektóre programy HRIS udostępniają bezpłatną wersję testową, podczas której możesz wypróbować jego funkcje i przekonać się, czy jest to dobry wybór.

System typu HRIS HR Panorama

Jednym z najlepszych rozwiązań HRIS dostępnych aktualnie na polskim rynku jest system HRIS HR Panorama. To kompleksowe oprogramowanie, które powstało na podstawie 15 lat doświadczeń w branży HR.

Posiada ono wszystkie kluczowe funkcje, które uproszczą i zautomatyzują procesy HR w Twojej firmie. System HRIS HR Panorama to także możliwość dopasowania programu do konkretnych potrzeb, co sprawia, że sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie – bez względu na jego rozmiar czy skalę działania. Twórcy każdego dnia rozwijają rozwiązanie, dostosowując je do aktualnych trendów i przepisów prawnych.

System HRIS HR Panorama możesz przetestować w ramach bezpłatnego okresu testowego. Dzięki temu możesz zadecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie na podstawie własnych doświadczeń, a nie opinii innych. Zachęcamy do testów i kontaktu!

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Szybka pożyczka bez wychodzenia z domu — kto może skorzystać z tego rozwiązania?

Idealnym klientem firmy pożyczkowej jest osoba, która potrzebuje natychmiastowej reakcji na nagłe sytuacje finansowe, jest świadoma swoich finansów,…

Ecommerce B2B - rewolucja w handlu między firmami

Współczesny rynek handlu elektronicznego nieustannie się rozwija, a segment ecommerce B2B (Business to Business) zyskuje na znaczeniu, stając…

Jak przyciągnąć uwagę uczestników na targach?

Choć zdaniem wielu świat marketingu już dawno przeniósł się do internetu, branżowe targi wciąż pozostają jednym z najlepszych…
targi

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier