Z tego artykułu dowiesz się:

W ostatnich latach pracownicy działów HR nie mogą narzekać na nudę. Mają oni wiele zadań, a oczekiwania wobec ich efektywności stale rosną. Istnieje jednak sposób, aby ułatwić im wykonywanie codziennych obowiązków i stworzyć jednocześnie przestrzeń na działania kreatywne i szybszy rozwój kariery.

Mowa tu o wdrożeniu systemu typu HRIS. Popularność tego typu rozwiązań rośnie ostatnio w bardzo szybkim tempie. Czym one są i jakie korzyści wiążą się z ich wdrożeniem? Wszystkiego dowiesz się z poniższego artykułu.

Możliwości systemów typu HRIS

Systemy HRIS (ang. Human Resources Information System) możesz postrzegać jako centra dowodzenia nowoczesnych działów HR. To programy, które gromadzą w jednym miejscu wszystkie dane dotyczące pracowników i kandydatów, a także pozwalają wygodnie nimi zarządzać.

Tego typu programy są wyposażone w funkcje, które ułatwiają szereg czynności kadrowych – od momentu wystawienia oferty, przez onboarding i pracę danej osoby, aż po zakończenie współpracy. Przykładowe możliwości takiego systemu to:

 • Zarządzanie czasem pracy,
 • Prowadzenie dokumentacji pracowniczej w formie cyfrowej,
 • Zautomatyzowane generowanie umów i innych dokumentów kadrowych,
 • Zarządzanie urlopami i innego rodzaju nieobecnościami,
 • Sprawowanie kontroli nad inwentarzem,
 • Zarządzanie wydarzeniami firmowymi i kalendarzem,
 • Monitoring postępów i wydajności pracowników,
 • Generowanie raportów,
 • Zarządzanie projektami.

Dostępność poszczególnych funkcji, a także stopień ich zaawansowania zależą oczywiście od konkretnego systemu HRIS.

Korzyści z wdrożenia systemu typu HRIS

Systemy HRIS to wiele funkcji zamkniętych w jednym spójnym oprogramowaniu. Wpływają one na efektywność poszczególnych zadań związanych z obszarem HR, a w konsekwencji na wydajność całej firmy.

Oto konkretne korzyści, których możesz się spodziewać po wdrożeniu takiego systemu!

 • Oszczędność czasu. Nowoczesne systemy automatyzują wiele rutynowych czynności – dzięki temu Twoi pracownicy zyskują czas na inne zadania.
 • Łatwiejsze zarządzanie kadrami. Dzięki systemom HRIS całe centrum dowodzenia mieści się w jednym miejscu.
 • Maksymalnie uproszczony dostęp do informacji. Wszystkie kluczowe dane i dokumenty znajdują się w jednym miejscu, a sprawdzić je możesz z dowolnego miejsca na świecie.
 • Większa wiedza na temat pracowników. Gromadzenie danych w jednym miejscu pozwala Ci lepiej planować ich karierę, co napędza ich rozwój.
 • Ułatwione podejmowanie decyzji. Nowoczesne systemy HRIS dają Ci dostęp do obiektywnych raportów i statystyk, które możesz wykorzystywać w procesach kadrowych, ale także w rozwoju organizacji.
 • Lepsze planowanie kosztów. Zyskasz dostęp do wydatków związanych z obszarem HR i będziesz lepiej nimi zarządzać.
 • Wzrost efektywności. Wszystkie powyższe czynniki przekładają się na zwiększenie efektywności procesów HR, a w rezultacie funkcjonowania Twojej firmy w ogóle.

Czy obsługa systemów HRIS jest trudna?

Nowe technologie mają ułatwiać, a nie utrudniać wykonywanie pracy. Ta myśl przyświeca twórcom systemów HRIS. Nie chodzi tu tylko o ich funkcje, ale także o obsługę tego typu oprogramowań, którą twórcy starają się maksymalnie ułatwić.

Oczywiście poziom łatwości (bądź też skomplikowania) obsługi zależy od danego systemu – nie możemy się wypowiadać za nie wszystkie. System HRIS HR Panorama, o którym więcej przeczytasz w dalszej części artykułu, cechuje się jednak wyjątkowo intuicyjnym interfejsem, którego używanie nie sprawi problemów nawet laikom.

Jak wybrać odpowiedni system HRIS?

Popularność systemów HRIS rośnie. W związku z tym powstaje coraz więcej tego typu rozwiązań. Jak wybrać system, który w maksymalnym stopniu spełni oczekiwania Twojej firmy? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

 • Funkcje systemu – przeanalizuj dokładnie możliwości danego rozwiązania i upewnij się, że posiada ono funkcje, które są kluczowe dla Twojej organizacji,
 • Obsługę systemu – zwróć uwagę na to, aby program HRIS umożliwiał wygodne korzystanie – powinien być obsługiwany za pomocą intuicyjnego interfejsu,
 • Rozwój systemu – branża HR rozwija się bardzo dynamicznie – wybrane przez Ciebie oprogramowanie HRIS powinno dotrzymywać jej kroku wychodząc naprzeciw aktualnym trendom,
 • Dostosowanie systemu do obowiązującego prawa – upewnij się, że wybrane oprogramowanie jest dostosowane do regulacji prawnych w krajach, w których prowadzisz działania z zakresu HR, oraz czy aktualizacje pojawiają się na bieżąco,
 • Bezpieczeństwo – sprawdź czy system posiada odpowiednie zabezpieczenia, które uchronią Twoją firmę przed wyciekiem danych. Zweryfikuj także, czy umożliwia on zarządzanie dostępami w taki sposób, aby wgląd do wrażliwych danych mieli tylko wybrani pracownicy,
 • Możliwość integracji z innymi narzędziami – w Twojej firmie na pewno korzystacie z wielu programów (np. komunikatorów, takich jak Slack) – upewnij się, że możesz połączyć je w jeden ekosystem,
 • Możliwość przetestowania systemu HRIS – niektóre programy HRIS udostępniają bezpłatną wersję testową, podczas której możesz wypróbować jego funkcje i przekonać się, czy jest to dobry wybór.

System typu HRIS HR Panorama

Jednym z najlepszych rozwiązań HRIS dostępnych aktualnie na polskim rynku jest system HRIS HR Panorama. To kompleksowe oprogramowanie, które powstało na podstawie 15 lat doświadczeń w branży HR.

Posiada ono wszystkie kluczowe funkcje, które uproszczą i zautomatyzują procesy HR w Twojej firmie. System HRIS HR Panorama to także możliwość dopasowania programu do konkretnych potrzeb, co sprawia, że sprawdzi się w każdym przedsiębiorstwie – bez względu na jego rozmiar czy skalę działania. Twórcy każdego dnia rozwijają rozwiązanie, dostosowując je do aktualnych trendów i przepisów prawnych.

System HRIS HR Panorama możesz przetestować w ramach bezpłatnego okresu testowego. Dzięki temu możesz zadecydować, czy jest to rozwiązanie dla Ciebie na podstawie własnych doświadczeń, a nie opinii innych. Zachęcamy do testów i kontaktu!

To Cię zainteresuje

Jak działają programy lojalnościowe dla firm?

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu zdobycie nowych klientów to tylko jedna część sukcesu. Równie ważne jest utrzymanie relacji…
program lojalnościowy

Stojaki na ulotki i materiały reklamowe

Stojaki na ulotki stały się nieodłącznym elementem współczesnych strategii marketingowych, służąc nie tylko jako praktyczne narzędzie do przechowywania…
stojaki-na-ulotki

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Jak nagrodzić pracowników za owocny rok w firmie?

Święta Bożego Narodzenia to magiczny czas, który zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych sercach. Bardzo dużo uwagi przywiązujemy do…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier