Z tego artykułu dowiesz się:

Nowe święto narodowe – czy w grudniu będzie dodatkowy dzień wolny od pracy?

Wprowadzenie nowego święta narodowego, przypadającego 27 grudnia jest niemal pewne. Senat jednogłośnie poparł wprowadzenie Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Czy w związku z tym mamy szansę na dodatkowy dzień wolny od pracy?

27 grudnia - Dzień wolny od pracy?

Umiejscowienie przyszłego święta narodowego w kalendarzu jest idealne. Ma przypadać 27 grudnia, czyli zaraz po świętach Bożego Narodzenia, co sprawia, że koniec grudnia mógłby być świetną okazją na długi świąteczno-noworoczny weekend i dodatkowy dzień wolny pod pracy. Tego dnia i tak wielu pracowników bierze wolne, a firmy zwalniają nieco tempo.

Z drugiej jednak strony wszyscy mamy w pamięci ogromne emocje i głosy ekonomistów, przed wprowadzeniem święta Trzech Króli (06.01), kiedy wskazywano na potencjalne straty dla polskiej gospodarki oraz przestoje w firmach. Czy w tych okolicznościach stać nas na dodatkowy dzień wolny od pracy?

CZYTAJ TAKŻE: Polski Ład od 2023 roku? Senatorowie są za!

Święto Powstania Wielkopolskiego – czy będzie dzień wolny od pracy?

Dla osób, które liczą na dłuższe świętowanie w grudniu mamy złą informację. Ustawa, którą 1 października przegłosowali posłowie, a pod koniec miesiąca senatorowie, nie przewiduje, że dzień ten będzie wolny od pracy. Swego czasu głos w tej sprawie zabrał także prezydent RP Andrzej Duda, który jest inicjatorem wprowadzenia nowego święta. W jednym z wywiadów dla Głosu Wielkopolski przyznał, że trudno byłoby taką inicjatywę forsować w parlamencie. Odniósł się przy tym do „pracowitych i zorganizowanych Wielkopolan”, od których trudno spodziewać się, że domagaliby się kolejnego dnia wolnego.

Jak tłumaczy prezydent, w tym święcie chodzi o podtrzymanie i przypomnienie idei oraz najlepszych wzorców patriotyzmu. Także o nauczanie ważnego momentu w dziejach odradzającej się po zaborach II Rzeczypospolitej.

Powstanie Wielkopolskie – dlaczego święto?

Trwające w latach 1918-1919 powstanie wielkopolskie było udanym zrywem, który zakończył blisko półtora wieku germanizacji tej części polski, zapoczątkowanej podczas rozbiorów. Mieszkańcy Wielkopolski walczyli o powrót ziem, które pozostawały pod jurysdykcją Niemiec (wcześniej Prus) w granice odradzającej się Rzeczypospolitej. Jak podkreślono w oficjalnej informacji na stronie Prezydenta RP „Powstanie Wielkopolskie, chociaż mocno zakorzenione w lokalnej pamięci historycznej, w świadomości ogólnopolskiej funkcjonuje w stopniu nieadekwatnym do swojego żywotnego znaczenia i doniosłego wpływu, jaki wywarło na losy państwowości i kształtowanie się granic Rzeczypospolitej” – czytamy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier