Z tego artykułu dowiesz się:

Problemy eksporterów, perturbacje na rynku pracy, straty dla inwestorów – to tylko niektóre możliwe konsekwencje, jeśli dojdzie do rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Jak na polskie firmy może wpłynąć konflikt rosyjsko-ukraiński? Czy polski biznes może otrzymać uderzenie rykoszetem?

Konflikt rosyjsko-ukraiński – problemy dla eksporterów

Świat wstrzymał oddech, patrząc na rozwój wydarzeń i wsłuchując się w doniesienia z granicy rosyjsko-ukraińskiej. Mimo że nikt nie wie, czy do wojny w ogóle dojdzie, niepokój już przekłada się na nastroje w polskim biznesie.

Jak wynika z danych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w 2021 r. odnotowano wzrost zarówno eksportu, jak i importu między Polską a Ukrainą. Eksport towarów znad Wisły wyniósł 68,24 mld dolarów. To oznacza wzrost o 38,34%. Z kolei import towarów „Made in Ukraine” wyniósł 73,3 mld USD, co przełożyło się na wzrost o 35,64%. Saldo obrotów aktualnie jest ujemne i wynosi 5,05 mld dolarów amerykańskich.

W czasie, w którym MSZ ostrzega przed podróżami na Ukrainę, wiele firm nie chce ryzykować np. wyjazdami handlowymi do naszego wschodniego sąsiada. Transport nadal jest utrzymywany, jednak jak przyznaje nam jeden z handlowców, zarząd firmy, w której pracuje, już zawiesił zaplanowane wyjazdy na spotkania z klientami w Kijowie i Zaporożu, a to może przełożyć się na konkretne straty.

CZYTAJ TAKŻE: Kto zarabia na polsko-białoruskim konflikcie?

Wojna to cios w eksport i import

Nikt nie ma wątpliwości, że wybuch ewentualnej wojny jeszcze bardziej pogorszy sytuacje. Jeśli rzeczywiście doszłoby do konfliktu, który obejmie cały kraj, wymiana handlowa z Ukrainą może zostać całkowicie zamrożona.

Inwestycje polskich firm na Ukrainie

Według danych Narodowego Banku Ukrainy w 2020 roku wartość polskich inwestycji zagranicznych w tym kraju wynosiła 129,3 mln dolarów. To oznacza, że Polska jest czwartym największym inwestorem nad Dnieprem. Choć są też zestawienia, które plasują nas nieco niżej w rankingu. Niemniej, w przypadku ewentualnej wojny musimy liczyć się z poważnymi stratami po stronie polskich inwestorów. Wszystko będzie zależało od skali konfliktu, oraz zasięgu terytorialnego działań zbrojnych. Choćby z tego powodu, trudno przewidywać skalę ewentualnych problemów po stronie inwestorów z naszego kraju.

Perturbacje na polskim rynku pracy

Polska liczy się z tym, że w razie wybuchu wojny, do Polski napłynie fala uchodźców z Ukrainy. Mowa o dziesiątkach tysięcy ludzi. Warto pamiętać, że w Polsce istnieje możliwość legalnego zatrudnienia osób, które czekają dopiero na status uchodźcy. Pisaliśmy o tym w tym artykule. Ważne jest jednak to, by miały odpowiednie zaświadczenie wydane na przykład przez szefa Urzędu ds. cudzoziemców. Można się więc spodziewać, że w takiej sytuacji diametralnie zmieni się sytuacja na rynku pracy. Szczególnie we wschodnich województwach.

Szacuje się, że chłonny, polski rynek pracy, mógłby znaleźć miejsce zatrudnienia dla sporej części uchodźców z Ukrainy. Pośrednio taka sytuacja mogłaby obniżyć presję płacową. Dla państwa oznaczałaby jednak potężne koszty pomocy humanitarnej dla osób, które będą szukały schronienia na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier