magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Aż o 26% rok do roku wzrosły stawki za najem mieszkań – wyliczył Expander i Rentier.io. Wiele wskazuje na to, że ten trend szybko się nie zmieni, a stawki będą rosły. Liczba dostępnych ogłoszeń wynajmu wciąż niska. Na tyle by, o inwestycję w mieszkanie do wynajęcia spać na razie spokojnie.

Mieszkanie do wynajęcia – rynek właściciela

Co jakiś czas w internecie popularność zdobywają oryginalne ogłoszenia wynajmu mieszkań. Studenci donoszą o „patologiach” takich jak „castingi” na lokatorów, czy propozycje opłaty najmu „z góry” np. za… 5 lat. W komentarzach pojawiają się wpisy: „właściciele już robią, co chcą”. Faktycznie na rynku najmu zrobiło się gęsto i drogo.

Z czego to wynika. Sprzyjających czynników dla właścicieli mieszkań zrobiło się całkiem sporo. Najpierw drożejące raty kredytów, które skutecznie „wyleczyły” planujących zakup własnego M. Dla wielu pozostało przedłużenie aktualnej umowy najmu, lub zawarcie nowej. Druga to napływ uchodźców z Ukrainy, w tym również zamożnych lub dobrze zarabiających, których stać na najem nawet za wyższe pieniądze. Trzeci czynnik, obserwowany już od wielu lat, czyli ucieczka młodych do miast. Nie tylko mówimy o studiach, ale przede wszystkim pracy.

CZYTAJ TAKŻE: Tańszy kredyt hipoteczny? Przynajmniej na starcie

Liczba ogłoszeń wynajmuj

Jak obliczył Expander i Rentier.io ostatnio odnotowano wzrost ogłoszeń najmu z 18 tys. do 23 tys. Trzeba jednak realnie spojrzeć na tę liczbę. Dobrych informacji dla szukających mieszkania nie ma. Rok temu o tej porze, na rynku były 33 tys. ogłoszeń, a to pokazuje skalę zmian popytu i podaży na rynku nieruchomości do wynajęcia.

Czy inwestycja w mieszkanie do wynajęcia chroni przed inflacją

Expander i Rentier.io zauważają, że na rynku obserwujemy dziś dwa trendy. Wyraźny wzrost stawek najmu i powolny spadek cen mieszkań. To oznacza, że rentowność inwestycji w mieszkania przeznaczone na wynajem rośnie i wynosi obecnie 4,69% netto. Eksperci wymienionych wyżej firm przeliczaj to na odpowiednik lokaty lub obligacji z oprocentowaniem 5,79%. Szału zatem nie ma, szczególnie że aktualna inflacja sięga wartości dwucyfrowych. W ocenie Expandera i Rentier.io „to wciąż za mało, aby zwiększyć podaż mieszkań na wynajem".

 

To Cię zainteresuje

29 03 23

Dotacja na pompy ciepła. Wniosek o dopłatę krok po kroku

Dotacja na pompy ciepła w ramach programu „Mój Prąd” cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nabór wniosków kończył…
pompa ciepła

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania

Kto nie dostanie kredytu hipotecznego?

Mam wysokie zarobki ale nie dostałem kredytu hipotecznego. Dlaczego wniosek kredytowy jest odrzucony przez bank? Kredyt hipoteczny to…

Zarobki agenta nieruchomości

Ile zarabia agent nieruchomości? Jak pracuje? Co robi agent nieruchomości? Oto rzeczywiste zarobki pośrednika nieruchomości. Agent nieruchomości to…

Jak sprzedać mieszkanie – 5 trików na powiększenie jego wartości

Jak sprzedać mieszkanie skutecznie i zarobić na nim nieco więcej? Jeśli nie jest ono zdewastowane lub zaniedbane, zapomnij…
jak sprzedać mieszkanie

Gwarancja cen gazu dla firm MŚP. PGNiG obiecuje 525 zł za megawatogodzinę

Będzie gwarancja cen gazu dla małych i średnich firm. Według informacji przekazanych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny oferowana…
magazyn-firma-platforma-dla-przedsiebiorcow-i-przyszlych-przedsiebiorcow

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier