Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo potężnej fali uchodźców wojennych z Ukrainy, polscy pracodawcy postulują szybką legalizację pobytu i możliwość podjęcia pracy obywatelom innego państwa. Mowa o Białorusinach. Wspólny apel w tej sprawie wystosowało aż 6 różnych organizacji. Czy potrzebna jest specustawa dla Białorusinów?

Specustawa dla Białorusinów? O to apelują pracodawcy

Legalny pobyt dla Białorusinów oraz ich dostęp do rynku pracy – o to apelują pracodawcy zrzeszeni w aż sześciu organizacjach. Mowa o BCC, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcach RP oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Aby było to możliwe, konieczna byłaby np. specustawa dla Białorusinów.

Pracodawcy w swoim apelu, odnieśli się do obecnej sytuacji, w której trwa bezprecedensowy napływ do naszego kraju uchodźców wojennych z Ukrainy. Zaznaczono, że w rezultacie przyjętych rozwiązań prawnych, kolejne setki tysięcy osób, które przekraczają granicę, mogą od razu w pełni legalnie podjąć zatrudnienie. To droga do uzyskania przez nich niezależności finansowej od pomocy państwa. Mowa w ustawie jest jednak wyłącznie o obywatelach Ukrainy.

Mimo napływu uchodźców brak rąk do pracy

Pracodawcy zwracają uwagę, że znaczna część osób, które uciekają z Ukrainy do Polski to kobiety z dziećmi. W przeciwnym kierunku ruszyło około 100 tysięcy mężczyzn. To ci, którzy zdecydowali się powrócić na Ukrainę, by bronić swej ojczyzny. W rezultacie tej sytuacji, biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia zdominowaną przez mężczyzn, nadal brakuje rąk do pracy. Z tym problemem mierzą się niektóre sektory gospodarki w Polsce. Problem jest nadal wyraźnie widoczny.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Ruszyła specjalna infolinia

Otwarcie rynku pracy dla Białorusinów,

Pracodawcy apelują o przyjęcie do Polski także Białorusinów. Byłoby to możliwe na przykład poprzez nowelizację specustawy, która obecnie dotyczy obywateli Ukrainy.

"Mając na uwadze powyższe, a także uwzględniwszy fakt, że w związku z toczącą się wojną docierają do nas sygnały o znacznej liczbie Białorusinów planujących ucieczkę z kraju z obawy przed dalszymi represjami i masowym poborem, apelujemy do rządu o wprowadzenie – w ramach nowelizacji specustawy – możliwości szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów, na takich samych zasadach jak dla Ukraińców. W ten sposób uda nam się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby polskiej gospodarki i uderzyć w reżim Łukaszenki” – czytamy m.in. na stronie Konfederacji Lewiatan.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier