Z tego artykułu dowiesz się:

Mimo potężnej fali uchodźców wojennych z Ukrainy, polscy pracodawcy postulują szybką legalizację pobytu i możliwość podjęcia pracy obywatelom innego państwa. Mowa o Białorusinach. Wspólny apel w tej sprawie wystosowało aż 6 różnych organizacji. Czy potrzebna jest specustawa dla Białorusinów?

Specustawa dla Białorusinów? O to apelują pracodawcy

Legalny pobyt dla Białorusinów oraz ich dostęp do rynku pracy – o to apelują pracodawcy zrzeszeni w aż sześciu organizacjach. Mowa o BCC, Federacji Przedsiębiorców Polskich, Konfederacji Lewiatan, Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, Pracodawcach RP oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Aby było to możliwe, konieczna byłaby np. specustawa dla Białorusinów.

Pracodawcy w swoim apelu, odnieśli się do obecnej sytuacji, w której trwa bezprecedensowy napływ do naszego kraju uchodźców wojennych z Ukrainy. Zaznaczono, że w rezultacie przyjętych rozwiązań prawnych, kolejne setki tysięcy osób, które przekraczają granicę, mogą od razu w pełni legalnie podjąć zatrudnienie. To droga do uzyskania przez nich niezależności finansowej od pomocy państwa. Mowa w ustawie jest jednak wyłącznie o obywatelach Ukrainy.

Mimo napływu uchodźców brak rąk do pracy

Pracodawcy zwracają uwagę, że znaczna część osób, które uciekają z Ukrainy do Polski to kobiety z dziećmi. W przeciwnym kierunku ruszyło około 100 tysięcy mężczyzn. To ci, którzy zdecydowali się powrócić na Ukrainę, by bronić swej ojczyzny. W rezultacie tej sytuacji, biorąc pod uwagę strukturę zatrudnienia zdominowaną przez mężczyzn, nadal brakuje rąk do pracy. Z tym problemem mierzą się niektóre sektory gospodarki w Polsce. Problem jest nadal wyraźnie widoczny.

CZYTAJ TAKŻE: Jak zatrudnić obywatela Ukrainy? Ruszyła specjalna infolinia

Otwarcie rynku pracy dla Białorusinów,

Pracodawcy apelują o przyjęcie do Polski także Białorusinów. Byłoby to możliwe na przykład poprzez nowelizację specustawy, która obecnie dotyczy obywateli Ukrainy.

"Mając na uwadze powyższe, a także uwzględniwszy fakt, że w związku z toczącą się wojną docierają do nas sygnały o znacznej liczbie Białorusinów planujących ucieczkę z kraju z obawy przed dalszymi represjami i masowym poborem, apelujemy do rządu o wprowadzenie – w ramach nowelizacji specustawy – możliwości szybkiej legalizacji pobytu i zatrudnienia również dla Białorusinów, na takich samych zasadach jak dla Ukraińców. W ten sposób uda nam się jednocześnie odpowiedzieć na potrzeby polskiej gospodarki i uderzyć w reżim Łukaszenki” – czytamy m.in. na stronie Konfederacji Lewiatan.

 

To Cię zainteresuje

12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Zasiłek dla bezrobotnych 2023

Zasiłek dla bezrobotnych jest świadczeniem, które przysługuje osobom zarejestrowanym urzędzie pracy jako bezrobotne, spełniającym określone warunki. Jakie to…
zasiłek_dla_bezrobotnych

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier