2 min. czytania

Nowy Ład: Składka zdrowotna bez odliczenia

biznes kryzys
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
19 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Nowy Ład nie jest łaskawy dla przedsiębiorców. Osoby prowadzące własną działalność muszą pogodzić się z wyższą opłatą do ZUS oraz faktem, że składka zdrowotna bez odliczenia.

Sprawdziły się medialne przecieki. Najnowszy program partii rządzącej przewiduje sporą zmianę w składkach zdrowotnych. Z tego co ogłosili przedstawiciele PiS będzie drożej i to podwójnie. Nie dość, że miesięczny koszt będzie uzależniony od dochodu, to jeszcze zniknie dotychczasowa możliwość rozliczenia. Składka zdrowotna bez odliczenia od podatku uderzy w każdego. Ale to przedsiębiorcy odczują najbardziej wzrost opłat.

Składka zdrowotna bez odliczenia w PIT

Ci, którzy twierdzą że teraz wysokość składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jest za wysoka, niedługo będą przecierać oczy ze zdumienia.

Jeśli plan Prawa i Sprawiedliwości zostanie zrealizowany, przedsiębiorcy będą wspominać obecne stawki ze łzami w oczach. Jarosław Kaczyński zapowiedział bowiem likwidację ryczałtowego określania kwoty do zapłaty z tytułu składki zdrowotnej. Wysokość jaką dany podmiot będzie zobowiązany wpłacać uzależniona zostanie od osiąganego dochodu.

CZYTAJ TAKŻE: Kody zawodów – co to takiego i co zrobi z nimi ZUS

Dodatkowo zniknie możliwość odliczenia wpłacanych składek zdrowotnych od podatku. Obecnie podatnicy mogą w rocznej deklaracji odliczyć od naliczonego podatku właśnie kwoty przekazane do ZUS z tego tytułu. To istotna różnica w porównaniu z pozostałymi składkami, które odliczane są od dochodu. Tymczasem środki poniesione na ubezpieczenie zdrowotne pomniejsza kwotę podatku jaką dana osoba jest zobowiązana zapłacić Urzędowi Skarbowemu.

Będzie drożej

Problematyczne 7,75 proc. podstawy wymiaru składki zdrowotnej odczuje każdy. I pracownik bo to z jego pensji finansowana jest opłata i przedsiębiorca. I to o taki procent zwiększy się miesięczny podatek.

CZYTAJ TAKŻE: Przedsiębiorca na L4. ZUS nie wypłaca zasiłku automatycznie

Ale jak poinformowali przedstawiciele partii rządzącej osoby należące do klasy średniej zatrudnione na etacie, otrzymają nową ulgę w podatku PIT. Osoby, które zarabiają 70 do 130 tys. zł rocznie w ogólnym rozliczeniu mogą nie odczuć zmian.

Niestety w stosunku do przedsiębiorców taka propozycja nie padła. Zapowiada zmiana oznacza więc podwójne obciążenie. Wzrosną zarówno ich daniny względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych jak i skarbówki.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus
11 01 24

Zasiłek chorobowy od 2025 czekają zmiany. Przedsiębiorcy odetchną?

Zasiłek chorobowy od 2025 rok ma przejść zmiany. Według deklaracji Donalda Tuska zmienią się zasady opłacania zasiłku chorobowego.…
zasiłek chorobowy
05 01 24

A jednak...Przedsiębiorcy nie zapłacą ZUS. Nawet przez trzy miesiące. Rząd zapowiada zmiany

Składki ZUS dla przedsiębiorców i samozatrudnionych będą niższe. Raz w roku dodatkowa wypłata od państwa. Czy rząd ulży…
składki ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier