2 min. czytania

Obowiązek przyjęcia gotówki w sklepie coraz bliżej

kasa pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
24 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

To klient ma wybierać w jaki sposób chce zapłacić za dany towar. Obowiązek przyjęcia gotówki nakłada prezydencki projekt ustawy.

Klient nasz pan

Koniec z kręceniem nosem i prośbą o płatność kartą. Prezydent Andrzej Duda włączył się do batalii o prawa konsumentów. Złożony przez głowę państwa projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych nie pozostawia sprzedawcom pola do negocjacji.

https://magazynfirma.pl/jak-kupuja-polacy-pandemia-stworzyla-nowe-typy-konsumentow/

Klient co do zasady ma mieć możliwość zapłacenia gotówką. Są oczywiście sytuacje, w których możliwe będą odstępstwa od tej zasady. Ale dochodzić do nich może jedynie we wskazanych przez przepisy przypadkach oraz sporadycznych, wyjątkowych sytuacjach . Na przykład wtedy gdy nie ma w kasie odpowiedniej kwoty do wydania reszty, a nie może opuścić punktu sprzedaży gdyż jest w nim sam.

Teraz będziemy mieli regulację, która sprawi, że konsument będzie mógł dokonać wyboru, czy płaci bezgotówkowo, czy też chce zapłacić banknotami. Zagwarantowanie konsumentowi takiego wyboru jest działaniem prokonsumenckim – zauważył doradca prezydenta, Paweł Mucha.

Obowiązek przyjęcia gotówki stanie się prawem

Wprowadzenie zmian we wskazanej ustawie jest konieczne zdaniem Andrzeja Dudy oraz Adama Glapińskiego, prezesa NBP. Ten drugi wielokrotnie zwracał uwagę na problemy z jakimi borykają się konsumenci. Sprzedawcy bardzo chętnie korzystają z płatności bezgotówkowych. Do tego stopnia, że niektórzy wymuszają na swoich klientach regulowania zobowiązań właśnie w ten sposób.

CZYTAJ TAKŻE: Programy lojalnościowe i aplikacje – to kochają konsumenci

To dyskryminacja, która powoduje wykluczenie części społeczeństwa. Jak poinformował Paweł Mucha, problem pogłębił się w pandemii.

Badania NBP pokazały, że aż 8 proc. respondentów w okresie pandemii spotkało się z odmową przyjęcia płatności gotówkowej przez sprzedawcę – podkreślił mężczyzna.

Wprowadzenie obowiązku przyjmowania gotówki to zdaniem inicjatorów nowelizacji jedyny sposób na zapewnienie klientom pełni praw.

– Mamy duże grono osób, które nie mają rachunku bankowego. Szacunki NBP mówią, że takich osób jest 2,9 mln. Jest też wiele osób, które mają rachunek w banku, ale nie posiadają karty płatniczej ani żadnego innego instrumentu obrotu bezgotówkowego. W obu tych grupach jest łącznie 4,5 mln osób, w tym wiele osób w podeszłym wieku, z niepełnosprawnościami albo mieszkających w mniejszych ośrodkach. Bez tej regulacji kilka milionów Polaków mogłoby zostać wykluczonych z udziału w obrocie handlowym. Mogłoby to prowadzić do ich wykluczenia społecznego i do sytuacji, w której nie mogliby oni kupować niektórych towarów czy usług – czytamy na stronie prezydenta.

Płatność bezgotówkowa tylko w trzech przypadkach

Sprzedawcy będą mogli ograniczyć formę zapłaty do płatności bezgotówkowych tylko, gdy będzie dotyczyła sprzedaży w internecie oraz w kasach samoobsługowych.

https://magazynfirma.pl/zadluzenie-handlu-najgorzej-na-mazowszu-slasku-i-wielkopolsce/

Ponadto z uwagi na skrócenie czasu obsługi, odstępstwo od wprowadzanej zasady będzie funkcjonowało podczas imprez masowych. Co ważne, nowelizacja zakazuje obarczania płatności gotówkowych dodatkowymi opłatami.

W tej chwili data wejścia przepisów w życie nie jest znana.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier