5 min. czytania

Pięć sposobów by wyłapać fałsz w CV

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
18 01 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Jak wyłapać fałsz w CV? Czasami to zadanie jest trudniejsze, niż mogłoby się wydawać.

Rekruterzy, którzy przeprowadzają wiele rozmów z kandydatami, już są wyczuleni na wszelkie próby podkoloryzowania rzeczywistości. Dużo trudniej przychodzi to małym przedsiębiorcom, którzy sami dość rzadko prowadzą nabór pracowników i… niejednokrotnie rozczarowują się w trakcie trwania umowy o pracę.

Oto pięć niezawodnych sposobów walki z życiorysami na sterydach.

Kłamstwa w CV

W dobie instagramowych filtrów na zdjęcia i ciągłego poprawiania rzeczywistości, lifting CV wielu kandydatom, może wydawać się dobrą receptą na zdobycie wymarzonej pracy. Oczywiście jeśli dotyczy to jedynie warstwy graficznej, doboru czcionek, formatu czy kolorystyki, wszystko jest O.K.

CZYTAJ TAKŻE: Oryginalne benefity pracownicze w covidowych czasach

Gorzej jeśli w samą treść zaczyna się wkradać bajkopisarstwo. Pisanie mitów o samym sobie nie jest właściwym rozwiązaniem, a Twoją rolą, drogi pracodawco jest wyłapanie takich przypadków. Czasem nie trzeba być psychologiem lub śledczym, by ujawnić przypadki konfabulacji lub „drobnych nieprawd”, no chyba, że mamy do czynienia z mocnym zawodnikiem lub zawodniczką, ale i na nich jest sposób.

Jak wynika z raportu HR Polska, którego pełną lekturę polecamy pod tym linkiem, aż 81% badanych rekruterów przyznało, że spotkało się z kłamstwami w CV kandydatów do pracy (!). To oznacza, że problem z życiorysami nie jest jedynie incydentalny.

Najczęstsze kłamstwa w CV

Jak wynika z zacytowanego już raportu na polskim rynku pracy, najczęstsze kłamstwa w CV dotyczą umiejętności dodatkowych (spotkało się z nimi 85% badanych). Na dalszym miejscu znalazły się daty zatrudnienia i zakres obowiązków (odpowiednio 59% i 54%). 29% ankietowanych wskazało na rozminięcie się z prawdą w kwestii zajmowanych stanowisk. Z nieprawdziwymi danymi dotyczącymi wykształcenia spotkało się 23% badanych rekruterów. Na kolejnych pozycjach znalazły się kursy, certyfikaty i nagrody (17%) , miejsca pracy (14%) i na samym końcu (uwaga!) …dane osobowe. Z przekłamaniem w tej ostatniej kwestii spotkało się 2,5% badanych. Sporo, jak na taką dziedzinę, prawda?

CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie bezrobotnego. Jak dostać dotację na stworzenie stanowiska pracy?

Mowa ciała kandydata do pracy

Zawsze gdy zadajemy pytanie odnośnie kompetencji pracownika, obserwujmy sposób jego zachowania. Oczywiście, nie każdy ma dar swobodnego mówienia i nie na każdym stanowisku jest ono wymagane. Jąkanie, czy drżenie głosu nie świadczy o kłamstwie. Powinniśmy wówczas nieco rozluźnić atmosferę. Przyjrzyjmy się jednak, czy nasz rozmówca nie zaczyna być niespokojny w momencie zadawania pytań o doświadczenie, czy wiedzę z jakiegoś zakresu. Jeżeli nerwowo rozgląda się na boki i wyraźnie stresuje, możliwości są dwie – albo nie radzi sobie z tremą (bo na przykład bardzo zależy mu na pracy, a jest nieśmiałą jednostką), albo… no właśnie – może mijać się z prawdą.

Czym jest zadanie rekrutacyjne?

Coraz więcej firm, w ramach rekrutacji przeprowadza zadanie rekrutacyjne. Sami kandydaci podchodzą do niego ostrożnie, sądząc, że ktoś chce wykorzystać ich kreatywność. Nie może być więc to jakiś gotowy plan, strategia, projekt. Zadanie nie musi być proste, ale powinno dotyczyć jakiejś przykładowej pracy. Może być abstrakcyjne. Wszystko zależy od stanowiska i wymagań, jakie stawiamy przed kandydatem. Jeśli w CV chwali się on biegłością w Excelu, zaproponujmy stworzenie jakiejś formuły w arkuszu kalkulacyjnym. Jeśli jest to grafik, niech zaproponuje ciekawą pracę do wykorzystania w mediach społecznościowych, na stronie internetowej czy w wydawnictwie drukowanym.

CZYTAJ TAKŻE: Dla ucha i oka – wieża hi-fi do gabinetu szefa. Czy ktoś jeszcze kupuje wieże hi-fi?

Jeśli specjalista z helpdesku można go zapytać, jak rozwiązałby jakiś konkretny problem z komputerem, czy siecią firmową. Trzeba dobrze przemyśleć takie zadanie. W szybki sposób poznamy zarówno podejście do pracy jak i biegłość w zakresie, na którym nam akurat zależy. To zbyt wiele nie kosztuje, a może być kluczowym punktem w prowadzonym przez nas naborze

Rozmowa rekrutacyjna w języku obcym

Coraz więcej pracodawców weryfikuje stopień znajomości języka wpisany do CV podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Dość szybko orientujemy się, czy rozmówca da sobie radę z konwersacją w deklarowanym stopniu. Tu kłamstwo ma naprawdę krótkie nogi, lub bardziej, krótki... język.

Jeśli sami nie czujemy się mocni w danym języku, zaproponujmy innemu pracownikowi lub… kontrahentowi (tak, zdarzają się takie prośby) by zadzwonił do tej osoby i luźno porozmawiał z wykorzystaniem specyficznego dla branży słownictwa czy terminologii. Oczywiście uprzedźmy pracownika, że np. dziś po południu zadzwoni nasz współpracownik, który przeprowadzi rozmowę w języku obcym. Jeśli kandydat wpisał w CV znajomość języka na poziomie komunikacyjnym, nie powinno go przerazić to wyzwanie. Jeśli jednak minął się z prawdą, nie odbierze od nas telefonu. Ani teraz, ani nigdy

Jak zweryfikować zainteresowania w CV?

Niby niepotrzebny punkt, ale jak wiele nam mówi o człowieku! Jeśli szukamy osoby na stanowisko przedstawiciela handlowego na kraje bałkańskie, a kandydat wpisał nam wśród zainteresowań „problematykę dezintegracji Jugosławii oraz kulturę bałkańską”, możemy mieć do czynienia ze świetnym specjalistą, który oprócz twardych umiejętności handlowych będzie miał rozeznanie w specyfice regionu.

Tylko czy tak rzeczywiście jest? Przygotujmy się do tej rozmowy i zapytajmy, o co chodziło NATO w akcji Allied Force, lub dlaczego Była Jugosłowiańska Republika Macedonii zmieniła niedawno nazwę na Macedonię Północną. Te pytania mogą paść pod koniec spotkania, kiedy rozmowa nabierze już swobodnego charakteru. Jeśli rzeczywiście interesuje się dezintegracją Jugosławii, bez problemu odpowie na te pytania, będzie opowiadał ciekawie, wprowadzi elementy analizy. Jeśli nie da rady, znaczy, że zainteresowania te albo są bardzo powierzchowne, albo zostały wpisane w ramach liftingu CV. No, no, tak się nie robi!

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Co najlepiej się sprzedaje, a na co jest raczej mały popyt? [DANE]

To samo dotyczy innych zagadnień. My nie musimy być specjalistami, ale z ciekawości mamy prawo pytać. Zagadnienia do takiej rozmowy bez problemu znajdziemy w internecie.

Jak zweryfikować karierę zawodową kandydata do pracy

Są firmy, które nie boją się zadzwonić do byłego pracodawcy kandydata, by zapytać go o opinie. Urząd Ochrony Danych Osobowych odradza w jednym ze swoich poradników takich działań, chyba że kandydat wyrazi na to zgodę. Są jednak inne metody. Wspomnieliśmy, o lifitngowaniu okresów zatrudnienia. Tu ktoś dodaje sobie miesiąc, a gdzie indziej pół roku, aby nie wyszły na jaw przerwy w zatrudnieniu. Takie „ciasne” CV z idealnie następującymi po sobie okresami zatrudnienia w kolejnych firmach może (ale wcale nie musi!) sugerować, że ktoś podrasował swój zawodowy życiorys. W praktyce, w przypadku osób z bardzo długim stażem rzadko zdarza się taka idealna kontynuacja, chociaż nie można jej wykluczyć.

Czasem wystarczy pytanie: miał pan/pani kiedyś choćby miesięczną przerwę w zatrudnieniu? Ludzie przecież robią sobie chwilę odpoczynku, wytchnienia… a kandydat może zdemaskować się sam.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy

Zmiana pracy. Ilu pracowników myśli o zwolnieniu się?

Koniec roku to naturalny czas podsumowań i planowania przyszłości. Również tej zawodowej. A polscy pracownicy, jak wynika z…
zmiana pracy
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier