Jak podkreślono, złożona rezygnacja, zgodnie z informacją zawartą w jej treści, nie oznacza rezygnacji Pawła Gruzy z uczestnictwa w składzie zarządu banku ani z pełnienia funkcji wiceprezesa.
O rezygnacji Pawła Gruzy mówiło się od kilku tygodni. Prawdopodobnym powodem ustąpienia prezesa ze stanowiska jest fakt, ze Jarosław Kaczyński nie był zadowolony z faktu, że zarząd nie realizował poleceń rządu. Chodzi przede wszystkim o proponowanie zbyt niskiego oprocentowania depozytów. Wysokie oprocentowanie lokat miało ograniczać inflację. Niechęć do takich ruchów ze strony zarządu banku, spowodowała złość w centrali Prawa i Sprawiedliwości.
>>> CEO na wizytówce – kto może się tak tytułować?
Jak podaje portal Gazeta.pl, nowym prezesem PKP BP ma zostać Dariusz Szwed, obecny wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wcześniej związany był m.in. z Santander Bank Polska.
Głównym akcjonariuszem banku jest Skarb Państwa, który posiada prawie 30 proc. udziałów. Dzięki temu może wpływać na politykę banku, a także korzystać z zysków banku.
Zysk netto grupy PKO Banku Polskiego w 2022 r. wyniósł ponad 3,3 mld zł, a rentowność mierzona zwrotem z kapitału (ROE) osiągnęła poziom 9,7 proc. Wzrosła znacznie wartość aktywów grupy. Na koniec 2022 wynosiła ona 431 mld zł. Depozyty klientów były wyższe o 17 mld złotych i osiągnęły wartość około 340 mld zł), który w przeszłości był związany m.in. z Santander Bank Polska.