Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, około godziny 2:00 w nocy. Przed dworcem kolejowym w Chełmie (Lubuskie), położonym w linii prostej kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą zjeżdżają się samochody na polskich i ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Jest bardzo zimno, zaczyna sypać dawno niewidziany śnieg. Pan Oleh niecierpliwie kroczy między wejściem głównym na dworzec, do którego wnętrza nie został wpuszczony, a przejściem obok budynku, które prowadzi na perony. Wszystko odgrodzone biało-czerwoną foliową taśmą. Sokiści nie pozwalają przejść dalej. Nic dziwnego. Budynek stał się miejscem odprawy granicznej pasażerów przyjeżdżających z kraju ogarniętego brutalną wojną. Od tego momentu zaczyna się praktyczna pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Pan Oleh przyjechał tutaj ze swoim polskim szefem, który sam zaproponował transport po rodzinę. Pociąg humanitarny z kobietami i dziećmi, ma pojawić się tutaj lada chwila. - „Sam nie poprosił o pomoc. Wyciągnąłem od niego informację, bo widziałem, że ma problem. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań, jak ściągnąć jego rodzinę z południowej Ukrainy do Polski. Postanowiłem przyjechać z nim. Dużo skrajnych emocji. On potrzebuje wsparcia, ale to dopiero początek” – mówi pracodawca Pana Oleha.
CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy
Takich przypadków szefów wspierających swoich pracowników jest bardzo wiele. Podróż na dworzec, w czasie transportu uchodźców pokazuje jednak, że potrzeby są ogromne. Dziesiątki kobiet, dzieci. Mało która z nich mówi po polsku. Cały dotychczasowy dobytek spakowany jest do jednej, góra dwóch walizek. Wiele z tych osób zaczyna od zera – bez pracy, perspektyw, czasem nadziei.
Uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony dostęp do Urzędów Pracy. Mogą się tam rejestrować. To oznacza, że jeśli ktoś chce zatrudnić obywatela Ukrainy, może zgłosić swoją ofertę w najbliższy, powiatowym lub miejskim urzędzie. W uwagach można dopisać, że konkretna propozycja zatrudnienia jest skierowana właśnie do obywateli tego kraju.
Standardowo oferta składana do urzędu pracy powinna zawierać podstawowe dane o firmie (z pieczątki), nazwę stanowiska pracę, liczbę wolnych miejsc (w tym także liczbę miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych). W tym przypadku zakres obowiązków może być opisany ogólnie. Konkretnie trzeba jednak wskazać miejsce wykonywanej pracy, rodzaj umowy, oraz proponowane wynagrodzenie brutto.
Złożenie oferty w powiatowym urzędzie pracy sprawia, że pracodawca nie musi szukać tłumacza, który przełoży ogłoszenie na język ukraiński. Można o to poprosić urząd! Dodatkowo oferta znajdzie się w systemie urzędów pracy oraz w Centralnej Bazie ofert Pracy.
Obecnie, legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z koniecznością uzyskania tylko jednego z dokumentów: zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. To wszystko. Drugi z wymienionych dokumentów można uzyskać w najbliższym powiatowym urzędzie pracy w ciągu siedmiu dni na okres dwóch lat.
Z kolei zezwolenie na pracę można uzyskać u wojewody w ciągu 30 dni. Dokument ten jest ważny trzy lata. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.