3 min. czytania

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić polska firma?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Obok miejsca zamieszkania, pomocy medycznej oraz socjalnej, osoby uciekające z Ukrainy potrzebują również pracy – zauważa resort rodziny i polityki społecznej. Trzeba jednak przyznać, że wielu pracodawców nie czeka na instrukcje, ale angażuje się w pomoc już teraz. Jak firmy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Porozmawiaj z pracownikami

Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, około godziny 2:00 w nocy. Przed dworcem kolejowym w Chełmie (Lubuskie), położonym w linii prostej kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą zjeżdżają się samochody na polskich i ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Jest bardzo zimno, zaczyna sypać dawno niewidziany śnieg. Pan Oleh niecierpliwie kroczy między wejściem głównym na dworzec, do którego wnętrza nie został wpuszczony, a przejściem obok budynku, które prowadzi na perony. Wszystko odgrodzone biało-czerwoną foliową taśmą. Sokiści nie pozwalają przejść dalej. Nic dziwnego. Budynek stał się miejscem odprawy granicznej pasażerów przyjeżdżających z kraju ogarniętego brutalną wojną. Od tego momentu zaczyna się praktyczna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pan Oleh przyjechał tutaj ze swoim polskim szefem, który sam zaproponował transport po rodzinę. Pociąg humanitarny z kobietami i dziećmi, ma pojawić się tutaj lada chwila. - „Sam nie poprosił o pomoc. Wyciągnąłem od niego informację, bo widziałem, że ma problem. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań, jak ściągnąć jego rodzinę z południowej Ukrainy do Polski. Postanowiłem przyjechać z nim. Dużo skrajnych emocji. On potrzebuje wsparcia, ale to dopiero początek” – mówi pracodawca Pana Oleha.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy

Takich przypadków szefów wspierających swoich pracowników jest bardzo wiele. Podróż na dworzec, w czasie transportu uchodźców pokazuje jednak, że potrzeby są ogromne. Dziesiątki kobiet, dzieci. Mało która z nich mówi po polsku. Cały dotychczasowy dobytek spakowany jest do jednej, góra dwóch walizek. Wiele z tych osób zaczyna od zera – bez pracy, perspektyw, czasem nadziei.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony dostęp do Urzędów Pracy. Mogą się tam rejestrować. To oznacza, że jeśli ktoś chce zatrudnić obywatela Ukrainy, może zgłosić swoją ofertę w najbliższy, powiatowym lub miejskim urzędzie. W uwagach można dopisać, że konkretna propozycja zatrudnienia jest skierowana właśnie do obywateli tego kraju.

Jak napisać ofertę pracy do Ukraińców?

Standardowo oferta składana do urzędu pracy powinna zawierać podstawowe dane o firmie (z pieczątki), nazwę stanowiska pracę, liczbę wolnych miejsc (w tym także liczbę miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych). W tym przypadku zakres obowiązków może być opisany ogólnie. Konkretnie trzeba jednak wskazać miejsce wykonywanej pracy, rodzaj umowy, oraz proponowane wynagrodzenie brutto.

Kto przetłumaczy ofertę pracy na ukraiński?

Złożenie oferty w powiatowym urzędzie pracy sprawia, że pracodawca nie musi szukać tłumacza, który przełoży ogłoszenie na język ukraiński. Można o to poprosić urząd! Dodatkowo oferta znajdzie się w systemie urzędów pracy oraz w Centralnej Bazie ofert Pracy.

Ułatwienia przy zatrudnieniu Ukraińców 2022

Obecnie, legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z koniecznością uzyskania tylko jednego z dokumentów: zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. To wszystko. Drugi z wymienionych dokumentów można uzyskać w najbliższym powiatowym urzędzie pracy w ciągu siedmiu dni na okres dwóch lat.

Z kolei zezwolenie na pracę można uzyskać u wojewody w ciągu 30 dni. Dokument ten jest ważny trzy lata. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier