3 min. czytania

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Co może zrobić polska firma?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
28 02 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Obok miejsca zamieszkania, pomocy medycznej oraz socjalnej, osoby uciekające z Ukrainy potrzebują również pracy – zauważa resort rodziny i polityki społecznej. Trzeba jednak przyznać, że wielu pracodawców nie czeka na instrukcje, ale angażuje się w pomoc już teraz. Jak firmy mogą pomóc uchodźcom z Ukrainy?

Pomoc uchodźcom z Ukrainy. Porozmawiaj z pracownikami

Poniedziałek, 28 lutego 2022 roku, około godziny 2:00 w nocy. Przed dworcem kolejowym w Chełmie (Lubuskie), położonym w linii prostej kilkanaście kilometrów od granicy z Ukrainą zjeżdżają się samochody na polskich i ukraińskich tablicach rejestracyjnych. Jest bardzo zimno, zaczyna sypać dawno niewidziany śnieg. Pan Oleh niecierpliwie kroczy między wejściem głównym na dworzec, do którego wnętrza nie został wpuszczony, a przejściem obok budynku, które prowadzi na perony. Wszystko odgrodzone biało-czerwoną foliową taśmą. Sokiści nie pozwalają przejść dalej. Nic dziwnego. Budynek stał się miejscem odprawy granicznej pasażerów przyjeżdżających z kraju ogarniętego brutalną wojną. Od tego momentu zaczyna się praktyczna pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Pan Oleh przyjechał tutaj ze swoim polskim szefem, który sam zaproponował transport po rodzinę. Pociąg humanitarny z kobietami i dziećmi, ma pojawić się tutaj lada chwila. - „Sam nie poprosił o pomoc. Wyciągnąłem od niego informację, bo widziałem, że ma problem. Wspólnie szukaliśmy rozwiązań, jak ściągnąć jego rodzinę z południowej Ukrainy do Polski. Postanowiłem przyjechać z nim. Dużo skrajnych emocji. On potrzebuje wsparcia, ale to dopiero początek” – mówi pracodawca Pana Oleha.

CZYTAJ TAKŻE: Uchodźcy z Ukrainy. Ilu może wchłonąć polski rynek pracy

Takich przypadków szefów wspierających swoich pracowników jest bardzo wiele. Podróż na dworzec, w czasie transportu uchodźców pokazuje jednak, że potrzeby są ogromne. Dziesiątki kobiet, dzieci. Mało która z nich mówi po polsku. Cały dotychczasowy dobytek spakowany jest do jednej, góra dwóch walizek. Wiele z tych osób zaczyna od zera – bez pracy, perspektyw, czasem nadziei.

Jak zatrudnić obywatela Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy mają zapewniony dostęp do Urzędów Pracy. Mogą się tam rejestrować. To oznacza, że jeśli ktoś chce zatrudnić obywatela Ukrainy, może zgłosić swoją ofertę w najbliższy, powiatowym lub miejskim urzędzie. W uwagach można dopisać, że konkretna propozycja zatrudnienia jest skierowana właśnie do obywateli tego kraju.

Jak napisać ofertę pracy do Ukraińców?

Standardowo oferta składana do urzędu pracy powinna zawierać podstawowe dane o firmie (z pieczątki), nazwę stanowiska pracę, liczbę wolnych miejsc (w tym także liczbę miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych). W tym przypadku zakres obowiązków może być opisany ogólnie. Konkretnie trzeba jednak wskazać miejsce wykonywanej pracy, rodzaj umowy, oraz proponowane wynagrodzenie brutto.

Kto przetłumaczy ofertę pracy na ukraiński?

Złożenie oferty w powiatowym urzędzie pracy sprawia, że pracodawca nie musi szukać tłumacza, który przełoży ogłoszenie na język ukraiński. Można o to poprosić urząd! Dodatkowo oferta znajdzie się w systemie urzędów pracy oraz w Centralnej Bazie ofert Pracy.

Ułatwienia przy zatrudnieniu Ukraińców 2022

Obecnie, legalne zatrudnienie obywatela Ukrainy wiąże się z koniecznością uzyskania tylko jednego z dokumentów: zezwolenia na pracę lub oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy. To wszystko. Drugi z wymienionych dokumentów można uzyskać w najbliższym powiatowym urzędzie pracy w ciągu siedmiu dni na okres dwóch lat.

Z kolei zezwolenie na pracę można uzyskać u wojewody w ciągu 30 dni. Dokument ten jest ważny trzy lata. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier