Z tego artykułu dowiesz się:

To najbardziej jasne i konkretne stanowisko polskiego biznesu, ws. osób, które uciekają z Ukrainy przed wojną. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią wprost – kluczowe jest umożliwienie wszystkim natychmiastowego podjęcia pracy. Chodzi o uniezależnienie się od pomocy.

Przedsiębiorcy o uchodźcach

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców przedstawił właśnie bardzo konkretną listę działań. W opinii ZPP państwo musi je podjąć w obliczu ogromnego exodusu uchodźców z Ukrainy, którzy na terytorium Polski szukają schronienia przed atakiem ze strony Rosji. Przedsiębiorcy o uchodźcach mówią, że choć pomoc jest konieczna, kluczowe jest wsparcie w tym, by ponownie mogli oni wziąć los we własne ręce.

Natychmiastowe podjęcie pracy przez uchodźców

ZPP uważa, że konieczne jest umożliwienie wszystkim uchodźcom natychmiastowego podjęcia pracy. Tylko w ten sposób będzie możliwe uniezależnienie się setek tysięcy ludzi od pomocy państwa. Według szacunków opracowanych jeszcze przed wybuchem wojny mówiło się, że polski rynek pracy jest w stanie natychmiast wchłonąć od 0,5 do ponad 0,8 mln osób. To potężna liczba. Można ją porównać z ludnością dużego miasta wojewódzkiego.

CZYTAJ TAKŻE: Ułatwienia w zatrudnianiu ukraińskich uchodźców? Będzie specustawa

Stałe zatrudnienie i pobyt

Ministerstwo rodziny mówi o zasadzie jednej pieczątki – czyli maksymalnie uproszczonym prawie do legalnej pracy. Przedsiębiorcy zwracają jednak uwagę na jeszcze jedną, pilną lekcję do odrobienia przez rządzących. Apelują o uporządkowanie konkretnych regulacji migracyjnych. Mowa o tytułach do stałego/długotrwałego zatrudnienia oraz pobytu. „Przybywający do Polski uchodźcy powinni dysponować łatwą ścieżką uzyskania takiego tytułu, zaś ci, którzy już w Polsce przebywają, lecz takim tytułem nie dysponują, powinni mieć możliwość łatwego zdobycia go”. To konkretny apel, który wiąże się także z tymi Ukraińcami, którzy przyjechali do pracy jeszcze przed wojną. Wobec wszystkich powinny działać jednakowe normy.

Wsparcie kobiet z dziećmi

Innym problemem jest fakt, że większość z osób przybywających obecnie do Polski to kobiety z dziećmi. Dopóki, nie będą one miały możliwości np. przyjęcia do przedszkoli, taka osoba z pewnością nie podejmie pracy. Będzie uzależniona od pomocy. Niewykluczone, że przez długi czas. W ocenie ZPP należy więc w koordynacji z samorządami zagwarantować każdej kobiecie, która ucieka przed wojną, miejsca w placówkach opiekuńczo-wychowawczych dla jej dzieci. Im szybciej będzie to możliwe, tym lepiej.

Urzędy pracy a uchodźcy z Ukrainy

Z dotychczasowych wypowiedzi minister rodziny Marleny Maląg wynika, że Urzędy Pracy powinny w trybie priorytetowym zająć się uchodźcami gotowymi do podjęcia pracy. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców idzie w swej propozycji nieco dalej. Przedstawia przy tym konkretny pomysł.

W opinii ZPP należy przekierować wolne zasoby finansowe i osobowe powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy. Jak? Chodzi o działania na rzecz łączenia uchodźców z konkretnymi firmami szukającymi rąk do pracy. W tym celu potrzebna jest koordynacja działań oraz przygotowanie informacji w językach ukraińskim i angielskim. Opisane powinny zostać możliwości znalezienia pracy.

Dodajmy, że oferty składane w urzędzie pracy już teraz są często tłumaczone na ukraiński. Dzieje się tak na wniosek podmiotu składającego ofertę.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
zarobki-ukrainy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier