2 min. czytania

Sprzedaż w czasach inflacji. Wyniki zaskakują handlowców

sprzedaż
Autor
redakcja
Opublikowano
21 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Sprzedaż w czasach inflacji w wersji turbo nie może być imponująca. Błąd! To, co się dzieje w polskiej gospodarce, nie pierwszy raz wymyka się z racjonalnych kalkulacji makroekonomistów. Mimo najwyższej w XXI wieku inflacji Polacy kupują na potęgę.

Sprzedaż w czasach inflacji, pandemii i niepewności

Kiedy oglądamy film katastroficzny, spodziewamy się nieuchronnej katastrofy. Kiedy wszystko drożeje, jesteśmy niemal pewni, że sprzedaż spadnie. Czarne wizje, przynajmniej na razie, możemy odłożyć jednak na bok.

CZYTAJ TAKŻE: Firma i inflacja. TOP5 pomysłów na drożyznę

Sprzedaż w czasach inflacji może wyglądać dobrze, a nawet lepiej niż spodziewają się tego ekonomiści. Jak donosi Główny Urząd Statystyczny, sprzedaż detaliczna liczona w cenach stałych urosła w listopadzie 2021 roku o… 12,1% w stosunku do sytuacji sprzed roku. Co takiego się stało? Dodajmy, że nawet optymiści wśród ekonomistów, jeśli wskazywali na wzrost, to maksymalnie jednocyfrowy.

Co się stało ze sprzedażą detaliczną?

Jeśli teraz opisujemy sprzedaż w czasach inflacji, to w ubiegłym roku, w listopadzie pisaliśmy o sprzedaży w czasach pandemii. Co prawda problemu z wirusem nie rozwiązaliśmy, ale w ubiegłym roku była zupełnie inna sytuacja. Listopad 2020 zaczęliśmy rządowym cmentarnym lockdownem. Potem doszły lekcje zdalne dla młodszych uczniów i kolejne branże wyłączane z normalnego działania. Tyle i aż tyle. Dziś, w środku czwartej fali takich obostrzeń nie ma.

Dochodzimy więc do pojęcia „efekt bazy”. O ile w listopadzie 2020 roku był spadek sprzedaży detalicznej o 5,3%, to teraz „zrobienie wyniku” było dużo prostsze. A gdzie w tym wszystkim efekt rekordowej inflacji? Spokojnie, pewnie nadejdzie, ale jeszcze nie teraz. Grudzień tradycyjnie też może wyglądać „nieźle”, bo przecież nadchodzą święta. Przełożenia inflacji na sprzedaż można zatem spodziewać się dopiero w nadchodzącym roku. Gorzej jeśli zadziała ze zdwojoną siłą.

Handel wraca do czasów sprzed pandemii

Skoro obostrzeń nie ma, handel powoli mógł powracać do normalności. O ile możemy tak nazwać czas z inflacją na poziomie 7,8% (odczyt za październik 2021 r.).  Ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka zwraca uwagę również na niską bazę. Dodaje jednak, że mimo wszystko wynik sprzedaży detalicznej z listopada osiągnął poziom znacznie przekraczający oczekiwania. Jak przyznaje – to duże zaskoczenie. „Pomimo efektu bazy, można wnioskować, że obywatele ruszyli wcześniej do sklepów z obawy o kolejne możliwe restrykcje. Dodatkowo pozytywnego efektu wzrostu można upatrywać w zaniepokojeniu o ciągle rosnące ceny produktów i usług” – czytamy w komentarzu Lewiatana.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Nie zgadniesz jakich zleceń firmy remontowe mają najwięcej!

Co sprzedaje się najlepiej mimo inflacji?

Kto zatem odpowiada za nadspodziewany wzrost sprzedaży? Wynik mocno wykręciły sklepy odzieżowe i obuwnicze (wzrost o prawie 56%!). Na drugim biegunie jest spadek w kategorii pojazdów, motocykli oraz części. Można było się go spodziewać. Kryzys mikroprocesorów robi swoje.

Czy grudzień tradycyjnie zaskoczy nas równie wysokim odczytem? Niewykluczone. Tu również możemy spodziewać się nie tylko „efektu św. Mikołaja”, ale także niskiej bazy, która w obliczu pandemicznych obostrzeń sprzed roku może być decydująca. Wszak zamkniętych galerii dziś nie ma. Wysokie ceny i owszem.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Dr Artur Bartoszewicz: Chiny kolonizują Polskę

Dr Artur Bartoszewicz w wywiadzie dla kanału YT BiznesnaOstro.pl przekonuje, że polskie firmy rodzinne są coraz bardziej interesujące…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier