Z tego artykułu dowiesz się:

Srebrna gospodarka tyczy się produktów i usług, które powstają z myślą o osobach w wieku poprodukcyjnym. Wystarczy spojrzeć na prognozy demograficzne, by zauważyć, że w dłuższym terminie na tym biznesie będzie można sporo zarobić. A jak sytuacja przedstawia się w 2022 roku?

Srebrna gospodarka – jakie perspektywy?

Spójrzmy najpierw na prognozy demograficzne naszego kraju. Jeszcze w połowie ostatniej dekady liczba osób w wieku poprodukcyjnym wynosiła około 7 mln osób. Analiza populacji wskazuje, że w 2035 roku będzie to już 10 mln osób. Grupa osób w wieku 80+ w najbliższych latach wzrośnie dwukrotnie.

Taka diagnoza, nawet jeśli jest obarczona pewnym błędem, pokazuje, że produkty i usługi srebrnej gospodarki będą dźwignią dla wielu branż. Nawet takich, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się dalekie od tej grupy odbiorców. W Europie Zachodniej coraz większa grupa programistów pracuje nad aplikacjami mobilnymi z wygodną, dużą i kontrastową czcionką. Nie brakuje także nowych patentów z zakresu produktów usprawniających ruch, czy wspierających proste ćwiczenia fizyczne. W srebrnej gospodarce, jak podkreślają specjaliści, aktualne jest amerykańskie powiedzenie sky is the limit. Niewykluczone, że w Polsce powinniśmy myśleć w tej właśnie kategorii.

CZYTAJ TAKŻE: Będzie boom na pompy ciepła? Pomysł na biznes

Srebrna gospodarka w krótkim terminie

Oczywiście najprościej jest rysować dalekosiężne plany na czasy, w których baza odbiorców srebrnej gospodarki będzie bardzo szeroka. A dlaczego nie wziąć pod uwagę fakt, że już teraz potencjalnych klientów jest całkiem sporo? I choć polskie emerytury nie są spektakularne, a w dobie inflacji może się wydawać, że osoby starsze stać na niewiele, zapominamy o jednym czynniku: efekcie skali. Już teraz perspektywa wygląda imponująco. Wejście w srebrny biznes w 2022 roku może przy dobrym planie, zapewnić sukcesywny rozwój przedsięwzięcia.

Rząd właśnie ogłosił skalę tegorocznych podwyżek świadczeń emerytów i rencistów. Wbrew zapowiedziom, nie wyniesie ona 5,7% ale aż… 7%. To oznacza, że tylko w tym roku do dyspozycji emerytów trafi dodatkowe 18,4 mld złotych. Jeśli do tego doliczymy obiecane 13. i 14. emerytury, skala może być naprawdę spora.

Jak dotrzeć z produktami i usługami srebrnej gospodarki

To najtrudniejsza, część biznesplanu. Osoby starsze nauczone są, oglądać złotówkę z każdej strony. Długo zastanawiają się, czy sięgnąć po dany produkt, czy usługę. Zdobycie zaufania i przedstawienie realnych korzyści może być w tym aspekcie najtrudniejsze. Jak pokazują różnego rodzaju badania, szansę na sukces wśród starszych klientów mają nie tylko produkty i usługi związane ze zdrowiem i poprawą jakości życia. Szansę na odniesienie sukcesu mają także inne gałęzie gospodarki jak elektronika, sprzęt AGD, ergonomiczne meblarstwo oraz turystyka. Choć pewnie lista ta, powinna być o wiele dłuższa. Już teraz.

To Cię zainteresuje

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

Firma w Czechach - dlaczego warto założyć?

Firma w Czechach? Sprawdź, dlaczego warto podjąć taką decyzję. 1. Stabilne i Przyjazne Środowisko Biznesowe a) Stabilna Gospodarka…
firma-w-czechach

Działalność nierejestrowana 2024. Czeka nas spora rewolucja

Działalność nierejestrowana cieszy się niesłabnącą popularnością. Każdego roku coraz więcej osób decyduje się na rozpoczęcie biznesu albo przynajmniej…
działalność nierejestrowana

Firma w Holandii. Gigantyczne długi podatkowe. Przedsiębiorcy nie są w stanie „odbić” strat po pandemii

Długi podatkowe to jeden z największych problemów przedsiębiorców z Holandii. Wciąż wielu z nich nie jest w stanie…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier