2 min. czytania

Ulga w ZUS. Zobacz, jak ją załatwić?

ZUS_ULGA
Autor
Maciej Nowicki
Opublikowano
04 06 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Ulga w ZUS z tytułu nienależnie pobranych świadczeń, ulga w postępowaniu egzekucyjnym? ZUS uruchamia w Centrum Obsługi Wniosków o Ulgę (CUL). Starasz się o ulgę? Zobacz, gdzie załatwisz swoją sprawę.

Co to jest Centrum Obsługi Wniosków o Ulgę?

Jak tłumaczy na swojej stronie internetowej Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Centra Obsługi Wniosków o Ulgę ma zapewnić „jeszcze większą standaryzację rozstrzygnięć w sprawach o ulgi.

Jednocześnie nie wpłynie na sposób składania wniosków przez klientów do ZUS - tu nadal pomagać będą doradcy do spraw ulg i umorzeń” – napisano na w komunikacie zakładu.

Ulga w ZUS. Jaki wniosek? Co dalej?

Jeżeli złożyłeś wniosek o udzielenie ulgi po 1 czerwca 2021 roku, twoja sprawa losowo zostanie przydzielona do jednego z dziesięciu CUL (Centrów Obsługi Wniosków o Ulgę).

Zlokalizowano je w oddziałach ZUS w Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Legnicy, Wałbrzychu, Rybniku, Rzeszowie, Zabrzu, a także w Pierwszym i Drugim Oddziale ZUS w Łodzi oraz we Wrocławiu.

CZYTAJ TAKŻE: Możesz zapłacić połowę ZUS. Zobacz jak

Jak rozpatrywany jest wniosek o ulgę w ZUS?

Jak tłumaczy wiceprezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w oficjalnym komunikacie - „Celem utworzenia Centrów jest podniesienie jakości świadczonych usług oraz zapewnienie jednolitości podejmowanych przez ZUS rozstrzygnięć. Odmiejscowienie obsługi merytorycznej tych spraw umożliwi automatyczny i losowy przydział wniosków do poszczególnych Centrów. To zapewni jeszcze większą standaryzację rozstrzygnięć”.

To, co się nie zmienia, to fakt, że sporządzając taki wniosek, w dalszym ciągu warto skorzystać z pomocy doradców ds. ulg i umorzeń.

Czy ulga w ZUS może pomóc mojej firmie?

ZUS w sytuacji, w której płatnik znajdzie się w tarapatach i dobrze to udokumentuje, może udzielić pomoc w formie układu ratalnego.

„Od należności objętych tą ulgą - począwszy od dnia następnego po dniu złożenia wniosku - nie nalicza się odsetek za zwłokę. W przypadku należności z tytułu składek, w okresie tym ustalana jest natomiast opłata prolongacyjna stanowiąca 50% stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu zawarcia umowy. Zawarcie układu ratalnego pozwala wnioskodawcy m.in. prowadzić dalej działalność gospodarczą” – napisano na stronie zakładu.

Rozłożenie zaległych świadczeń ZUS na raty

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest np. zawieszenie działań egzekucyjnych, jakie standardowo podjąłby ZUS. Po drugie, przedsiębiorca objęty taką pomocą może otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Warunki rozłożenia na raty zaległych świadczeń ZUS?

Pierwszym i zasadniczym krokiem w stronę takiego rozwiązania jest złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych wniosku oraz dokumentów, które pozwolą ocenić sytuację finansową wnioskującej osoby.

Nie ma jednej listy takich dokumentów. Zazwyczaj jest ona ustalana indywidualnie przez pracownika ZUS. Wszystko zależy od tego, o jakim zobowiązaniu mówimy, jaka jest forma prowadzonej działalności oraz jej opodatkowania.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus
23 01 24

Składka zdrowotna 2024. Ile wynosi składka zdrowotna?

Składki ZUS to nie tylko ubezpieczenie emerytalne, rentowe czy wypadkowe. To też składka zdrowotna. Zobaczy ile wynosi składka…
skladka_zdrowotna
19 01 24

Tysiące przedsiębiorców zamknie firmy? ZUS szykuje katastrofę. Wszystko przez Mały ZUS Plus

Tysiące przedsiębiorców będzie zmuszonych do zamknięcia firm. Wszystko przez wytyczne ZUS dotyczące preferencyjnych składek Mały ZUS Plus. Rzecznik…
zus
11 01 24

Zasiłek chorobowy od 2025 czekają zmiany. Przedsiębiorcy odetchną?

Zasiłek chorobowy od 2025 rok ma przejść zmiany. Według deklaracji Donalda Tuska zmienią się zasady opłacania zasiłku chorobowego.…
zasiłek chorobowy
05 01 24

A jednak...Przedsiębiorcy nie zapłacą ZUS. Nawet przez trzy miesiące. Rząd zapowiada zmiany

Składki ZUS dla przedsiębiorców i samozatrudnionych będą niższe. Raz w roku dodatkowa wypłata od państwa. Czy rząd ulży…
składki ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier