3 min. czytania

Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Comiesięczne przelewy na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to spore obciążenie, szczególnie w chwilach biznesowego kryzysu. Zdarza się, że przedsiębiorcy mimo najszczerszych chęci nie są w stanie robić opłat, bo zwyczajnie nie mają z czego. Rozwiązaniem może być wniosek o umorzenie składek ZUS.

Gorsze dni, tygodnie, miesiące to biznesowe realia. Nie zawsze firma przynosi spodziewane dochody. Nie ma co załamywać rąk. Zazwyczaj po gorszych chwilach, przychodzą te lepsze. Pozytywne nastawienie nie zmienia faktu, że comiesięczne zobowiązania rosną. Istnieją rozwiązania, które pomagają się z nimi uporać np. rozłożenie zaległości na raty. Jeżeli podzielenie długu nie będzie wystarczające, warto pomyśleć o umorzeniu składek ZUS. Zrobiło się o nim głośno, gdy czasowe umorzenie stało się elementem kolejnych tarcz. W tym artykule przedstawimy zasadę umorzenia składek niezależnie od covidowych problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 6.0: W lutym kolejny pakiet osłonowy dla firm. Co zawiera i kto z niego skorzysta

Kto może skorzystać z umorzenia składek ZUS

Umorzenie jest możliwe tylko na wniosek. ZUS sam z siebie nie zrezygnuje z należnych pieniędzy. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o umorzenie należności względem ZUS są obecni lub byli płatnicy składek, ich przedstawiciele lub osoby, na które przeszedł obowiązek zapłaty. Są to: aktywni lub byli przedsiębiorcy oraz członkowie ich rodzin lub wspólnicy, na których przepisy prawa nakładają obowiązek dokonania rozliczeń. Ponadto małżonkowie, których z dłużnikiem łączył ustrój majątkowy wspólności małżeńskie, a także pełnomocnik dłużnika. By wystąpić z wnioskiem trzeba posiadać umocowanie.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Umorzenie składek ZUS, kiedy możliwe

Do skutecznego umorzenia składek może dojść, w jednym z dwóch wskazanych w przepisach przypadkach. Pierwszym jest stwierdzenie przez ZUS całkowitej nieściągalności należności. Drugi to zakwalifikowanie przez pracowników organu rentowego sytuacji w jakiej znalazł się wnioskodawca do kategorii trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Już niedługo

Całkowita nieściągalność należności to nic innego jak brak jakiejkolwiek możliwości odzyskania długu lub moment, gdy odzyskanie długu jest nieopłacalne. Dochodzi do niej między innymi gdy:

  • brakuje następców prawnych,
  • brakuje majątku pozwalającego na rozliczenia czy przeprowadzenie postępowania upadłościowego, co stwierdził naczelnik Urzędu Skarbowego lub komornik,
  • postępowanie likwidacyjne nie przyniosło spodziewanych wyników,
  • nie ma szans na uzyskanie w postępowaniu egzekucyjnym pożądanych kwot.

A także, gdy wysokość zaległości nie jest wyższa od kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Z kolei z trudną sytuacją finansową i rodzinną mamy do czynienia, gdy opłacenie zaległości spowodowałoby brak możliwości utrzymania rodziny i zapewnienia jej członkom niezbędnych potrzeb np. jedzenia. Ponadto istotnym utrudnieniem jest choroba czy to przedsiębiorcy czy członka jego rodziny. A także konieczność sprawowania nad przewlekle chorym opieki. We wniosku do ZUS można przytoczyć także skutki jakie na danym biznesie odcisnęło nadzwyczajne zdarzenie np. klęska żywiołowa. A opłata należności skutkowałaby koniecznością zamknięcia firmy.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Decyzja ZUS o umorzeniu składek

Złożenie wniosku o umorzenie i przedstawienie pełnej argumentacji nie gwarantuje pozytywnego rozstrzygnięcia. Nie powoduje także wstrzymania naliczania odsetek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizuje prośbę i dokumenty i na ich podstawie podejmie decyzję. Jeżeli będzie odmowna, można złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zainteresowany ma na to 14 dni.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier