3 min. czytania

Umorzenie składek ZUS. Kiedy będzie możliwe

pieniądze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
02 03 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Comiesięczne przelewy na konto Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to spore obciążenie, szczególnie w chwilach biznesowego kryzysu. Zdarza się, że przedsiębiorcy mimo najszczerszych chęci nie są w stanie robić opłat, bo zwyczajnie nie mają z czego. Rozwiązaniem może być wniosek o umorzenie składek ZUS.

Gorsze dni, tygodnie, miesiące to biznesowe realia. Nie zawsze firma przynosi spodziewane dochody. Nie ma co załamywać rąk. Zazwyczaj po gorszych chwilach, przychodzą te lepsze. Pozytywne nastawienie nie zmienia faktu, że comiesięczne zobowiązania rosną. Istnieją rozwiązania, które pomagają się z nimi uporać np. rozłożenie zaległości na raty. Jeżeli podzielenie długu nie będzie wystarczające, warto pomyśleć o umorzeniu składek ZUS. Zrobiło się o nim głośno, gdy czasowe umorzenie stało się elementem kolejnych tarcz. W tym artykule przedstawimy zasadę umorzenia składek niezależnie od covidowych problemów.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza 6.0: W lutym kolejny pakiet osłonowy dla firm. Co zawiera i kto z niego skorzysta

Kto może skorzystać z umorzenia składek ZUS

Umorzenie jest możliwe tylko na wniosek. ZUS sam z siebie nie zrezygnuje z należnych pieniędzy. Podmiotami uprawnionymi do wystąpienia z wnioskiem o umorzenie należności względem ZUS są obecni lub byli płatnicy składek, ich przedstawiciele lub osoby, na które przeszedł obowiązek zapłaty. Są to: aktywni lub byli przedsiębiorcy oraz członkowie ich rodzin lub wspólnicy, na których przepisy prawa nakładają obowiązek dokonania rozliczeń. Ponadto małżonkowie, których z dłużnikiem łączył ustrój majątkowy wspólności małżeńskie, a także pełnomocnik dłużnika. By wystąpić z wnioskiem trzeba posiadać umocowanie.

CZYTAJ TAKŻE: PIT: Wspólne rozliczenie małżonków a działalność gospodarcza

Umorzenie składek ZUS, kiedy możliwe

Do skutecznego umorzenia składek może dojść, w jednym z dwóch wskazanych w przepisach przypadkach. Pierwszym jest stwierdzenie przez ZUS całkowitej nieściągalności należności. Drugi to zakwalifikowanie przez pracowników organu rentowego sytuacji w jakiej znalazł się wnioskodawca do kategorii trudnej sytuacji finansowej i rodzinnej.

ZUS z dostępem do nieograniczonych danych. Już niedługo

Całkowita nieściągalność należności to nic innego jak brak jakiejkolwiek możliwości odzyskania długu lub moment, gdy odzyskanie długu jest nieopłacalne. Dochodzi do niej między innymi gdy:

  • brakuje następców prawnych,
  • brakuje majątku pozwalającego na rozliczenia czy przeprowadzenie postępowania upadłościowego, co stwierdził naczelnik Urzędu Skarbowego lub komornik,
  • postępowanie likwidacyjne nie przyniosło spodziewanych wyników,
  • nie ma szans na uzyskanie w postępowaniu egzekucyjnym pożądanych kwot.

A także, gdy wysokość zaległości nie jest wyższa od kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym.

CZYTAJ TAKŻE: Kogo uratuje ulga na złe długi

Z kolei z trudną sytuacją finansową i rodzinną mamy do czynienia, gdy opłacenie zaległości spowodowałoby brak możliwości utrzymania rodziny i zapewnienia jej członkom niezbędnych potrzeb np. jedzenia. Ponadto istotnym utrudnieniem jest choroba czy to przedsiębiorcy czy członka jego rodziny. A także konieczność sprawowania nad przewlekle chorym opieki. We wniosku do ZUS można przytoczyć także skutki jakie na danym biznesie odcisnęło nadzwyczajne zdarzenie np. klęska żywiołowa. A opłata należności skutkowałaby koniecznością zamknięcia firmy.

CZYTAJ TAKŻE: PPK nie dla przedsiębiorcy. Dlaczego?

Decyzja ZUS o umorzeniu składek

Złożenie wniosku o umorzenie i przedstawienie pełnej argumentacji nie gwarantuje pozytywnego rozstrzygnięcia. Nie powoduje także wstrzymania naliczania odsetek. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeanalizuje prośbę i dokumenty i na ich podstawie podejmie decyzję. Jeżeli będzie odmowna, można złożyć wniosek do Prezesa ZUS o ponowne rozpatrzenie sprawy. Zainteresowany ma na to 14 dni.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier